Uczniowie uczęszczający na fakultet matematyczno – przyrodniczy we wtorek 17 października wybrali się do Centrum Nauki Hewelianum w Gdańsku. Podczas zajęć edukacyjnych w Hewelianum odkrywali tajemnice światła.
Dowiedzieli się, że światło i ciepło mają jednak ze sobą coś wspólnego. Uzyskali odpowiedzi na pytania: skąd wzięły się kolory i czy światło jest zawsze widoczne. Uczniowie dowiedzieli również, co odkrył Roentgen i skąd wzięła się nazwa mikrofalówki. Mieli też okazję zobaczyć promieniowanie cieplne i poznali sposoby ukrycia się przed nim. Bardzo chętnie uczestniczyli we wszystkich doświadczeniach. Była to cenna lekcja, a zdobyte wiadomości przydadzą się nie tylko na lekcjach fizyki.
Później uczniowie udali się pod pomnik jednego z najsłynniejszych gdańszczan, Jana Heweliusza. Pomnik znajduje się na Starym Mieście, przed Ratuszem Staromiejskim. Jan Heweliusz był astronomem, matematykiem i konstruktorem przyrządów naukowych. Był także założycielem obserwatorium astronomicznego, w którym dokonywał obserwacji położeń planet, komet, gwiazd, Księżyca. Uczniowie zainteresowali się astrolabium, które Jan Heweliusz trzyma w lewej ręce i doskonale poradzili sobie z odnalezieniem nazwy tego przyrządu. Podziwiali też piękne rzeźbienia i portal kamienny w Ratuszu Staromiejskim.