23 marca grupa gimnazjalistów pojechała do Multikina w Gdańsku na pokaz filmów zorganizowany przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
W tym roku, uchwałą Sejmu RP, po raz pierwszy w szczególny sposób upamiętniamy niezwykłych Polaków, którzy za cenę własnego życia ratowali Żydów. Wśród blisko siedmiu tysięcy naszych obywateli odznaczonych najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, znaleźli się Wiktoria i Józef Ulmowie ze wsi Markowa, którzy, za ukrywanie Żydów, rankiem 24 marca 1944 r. wraz z sześciorgiem swoich dzieci zostali bestialsko zamordowani przez Niemców. Obecnie w Watykanie toczy się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów. Historię tej niezwykłej rodziny i wielu innych „Polskich Sprawiedliwych” poznaliśmy dzięki interesującej prelekcji wygłoszonej przez pracownika IPN pana Bartosza Januszewskiego.
Następnie obejrzeliśmy dwa filmy:
- „Życie za życie” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego – poruszająca historia ukazująca odwagę i tragizm Polaków, którzy z narażeniem życia dawali świadectwo człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej i z poświęceniem ratowali Żydów płacąc za to najwyższą cenę .
- „Stella” w reżyserii Macieja Pawlickiego - fabularyzowana opowieść o życiu Stelli Zylbersztajn Tzur - Żydówki ocalonej przez ponad dwadzieścia polskich rodzin z Łosic. Bohaterka wraca wspomnieniami do czasu swojej młodości, kiedy to aby uratować swoje życie musiała ukrywać się przed Niemcami. W walce o przetrwanie wspierało ją wielu Polaków, o których poświęceniu i odwadze Stella nigdy nie zapomniała. Film w niezwykły sposób skłania do głębokiej refleksji nad teraźniejszością. Stella zwraca bowiem uwagę na to, że Holocaust trwa cały czas, bo wciąż na świecie jest pełno cierpienia. Jako przykład podaje miliony umierających z głodu Afrykańczyków.
Te niezwykłe historie opowiadające o cierpieniu i życiu w ciągłym zagrożeniu miały jednak w sobie olbrzymi ładunek wiary w drugiego człowieka, w ludzką solidarność, odwagę i dobroć.