• Mariola Dzwonkowska

• Kryteria oceniania osiągnięć edukacyjnych

• KRYTERIA OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH

1. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego (WSO).

2. Uczeń, w myśl zasady częstotliwości i rytmiczności, oceniany jest na bieżąco i rytmicznie.

3. Ocena końcowa nie jest średnią ocen cząstkowych.

4. Uczeń i jego rodzice (prawni opiekunowie), w myśl zasady jawności kryteriów, znają kryteria oceniania i zakres materiału.

5. Na początku roku szkolnego nauczyciel przedstawia uczniom wybrany program nauczania.

6. Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów:

- prace pisemne:

a) kartkówka dotycząca materiału z trzech ostatnich tematów realizowanych na maksymalnie pięciu ostatnich lekcjach.     Nie musi być zapowiadana. Trwa maksymalnie 15 minut;

b) klasówka (sprawdzian) obejmująca większą partię materiału określoną przez nauczyciela z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Termin będzie odnotowany w dzienniku lekcyjnym.

- praca i aktywność na lekcji. Nauczyciel systematycznie ocenia aktywność uczniów na lekcji ocenami w skali 1-6 bądź wykorzystując elementy oceniania kształtującego,

- lektura - przyniesienie lektury jest oceniane plusem, brak minusem, po 6 sprawdzeniach wystawiamy ocenę; na pierwszej lekcji z lekturą wstawiamy tylko plusy;

- praca domowa - uczeń może być 2 razy nieprzygotowany - po 1. nieprzygotowaniu - odrabia zaległą pracę domową na następną lekcję, po 2.  odrabia zaległą pracę domową na następną lekcję i wykonuje dodatkowe zadanie, w razie powtarzających się braków - uwaga do e - dziennika i w razie nasilenia zjawiska - spotkanie z rodzicami.

7.  Brak wypracowania jako pracy domowej skutkuje oceną niedostateczną. Ocenę tę można poprawić w terminie wyznaczonym przez nauczyciela.

8. Przeczytanie lektury jest obowiązkowe. Nieprzeczytanie lektury w wyznaczonym terminie skutkuje oceną niedostateczną.Ocenę tę można poprawić w sposób uzgodniony z nauczycielem. Omawianą książkę należy przynosić na zajęcia.

9. Przy ocenianiu nauczyciel uzasadnia ocenę, w razie potrzeby daje uczniowi wskazówki,  w jaki sposób może poprawić swoje osiągnięcia edukacyjne.

10. Szczególnie ważna jest ocena z pisemnych prac klasowych. To obligatoryjna forma oceniania na zajęciach z języka polskiego. Poprawy dotyczą ocen niedostatecznych i dopuszczających, ale w przypadku uczniów uzyskujących wysokie wyniki w nauczaniu możliwe jest także poprawienie innej oceny - po uzgodnieniu z nauczycielem i pokazaniu dalszą pracą, że zdarzenie było jednorazowe.

11. Pisemna praca klasowa obejmuje większą część materiału, trwa jedną lub dwie godziny lekcyjne

(przy uwzględnieniu konieczności wydłużenia czasu pracy dla uczniów z dysfunkcjami) i obowiązkowo poprzedzona jest lekcją powtórzeniową).

12. Praca klasowa musi być zapisana w dzienniku lekcyjnym z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

13. Praca klasowa powinna być sprawdzona i omówiona z uczniami  w ciągu dwóch tygodni  i najpóźniej 2 tygodnie przed klasyfikacją. Po przekroczeniu tego terminu nauczyciel nie wpisuje ocen niedostatecznych.

14. Uczeń, który otrzymał ocenę niedostateczną może poprawić pracę klasową w ciągu tygodnia od dnia otrzymania i omówienia oceny. Termin napisania pracy dotyczy również uczniów, którzy opuścili pracę klasową z przyczyn usprawiedliwionych.

15. Uczeń ma prawo zgłosić nieprzygotowanie do lekcji maksymalnie dwa razy w semestrze.

16. Nauczyciel, na podstawie opinii z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej, dostosowuje wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia.

17. Klasyfikowanie średnioroczne przeprowadza się na koniec I semestru, a końcowo roczne na koniec II semestru.

18. Uczeń otrzymuje informacje o przewidywanej dla niego ocenie niedostatecznej na dwa tygodnie przed śródrocznym/rocznym posiedzeniem Rady Pedagogicznej.

19. Nauczyciel (wychowawca) informuje rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanej ocenie niedostatecznej (semestralnej lub rocznej) podczas indywidualnej rozmowy lub w formie pisemnej i odnotowuje ten fakt w teczce wychowawcy lub w odpowiedniej rubryce w e-dzienniku.

20. Uczeń może ubiegać się o podwyższenie oceny końcowo rocznej tylko o jeden stopień. Warunki ubiegania się o wyższą ocenę zapisane są w WZO.

21. Warunki przeprowadzenia egzaminu klasyfikacyjnego i egzaminu poprawkowego określone są w WZO.