27 marca b.r. odbyło się w naszej szkole uroczyste otwarcie Multimedialnej Sali Języków Obcych. Wzięli w nim udział znakomici goście, wśród których byli m.in.: Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, wicemarszałek Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowcki, poseł na sejm RP Stanisław Lamczyk, Pomorski Kurator Oświaty Zdzisław Szudrowicz oraz władze kartuskiego samorządu z Panią Burmistrz Mirosławą Lehman na czele. W niezwykłej prezentacji możliwości wykorzystania sali, którą przygotowały nauczycielki języka angielskiego - panie Paulina Krieger i Anna Drewniak, uczestniczyli też dyrektorzy wszystkich szkół gminy Kartuzy, radni i przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Multimedialna Sala Języków Obcych, która powstała w naszej szkole spełnia najwyższe światowe standardy. Na jej wyposażenie składa się nie tylko pracownia języków obcych, ale także projektor, tablica interaktywna i wiele innych niezbędnych urządzeń.
Poniżej krótka charakterystyka sali.
Pracownia posiada najbardziej rozbudowany zestaw funkcji. Oprogramowanie uruchomione na komputerze PC nauczyciela ogromnie ułatwia sterowanie pracownią językową. Na przejrzystych graficznych oknach za pomocą myszki w prosty i intuicyjny sposób można uruchomić wszystkie funkcje systemu. Oprogramowanie można dostosować do wymagań wykładowcy.
Pracownia przystosowana jest do pracy z 24 stanowiskami uczniowskimi i jednym nauczyciela. Stanowiska wyposażone są w słuchawki z mikrofonem dynamicznym.
Funkcje dostępne dla słuchacza (ucznia):
• Praca indywidualna
o odsłuch programu nauczania zadanego przez lektora
o odsłuch wykładu lektora
o konwersacja z lektorem
o konwersacja z innym słuchaczem lub wybraną grupą
o powtarzanie zwrotów po lektorze nagranym na kasecie lub CD
o kontrola własnej wymowy
• Praca w parach
o podsłuch przez lektora wybranej pary
o konwersacja wybranej pary z lektorem
o konwersacja w parach z podkładem dźwiękowym
• Praca w grupach
o odsłuch programu nauczania przez grupę
o odsłuch wykładu lektora przez grupę
o konwersacja w grupie z możliwością kontroli przez lektora
o konwersacja w grupie z lektorem z transmisją do wybranych słuchaczy
o konwersacja słuchacza z lektorem z transmisją do wybranych słuchaczy
o konwersacja słuchacza z grupą z transmisją lub bez
o konwersacja w grupie z podsłuchem przez inną grupę
• W każdym trybie możliwe jest nagrywanie wypowiedzi na magnetofon nauczyciela
• W każdym trybie uczeń posiada podsłuch swojego głosu
Funkcje realizowane przez wykładowcę:
• przełączanie trybów pracy
• podział słuchaczy na dwie dowolne grupy które jednocześnie realizują własne programy
• dowolne przełączanie uczniów pomiędzy grupami
• szybka (jednym przyciskiem) zamiana wybranych grup
• wyłączenie informacji o podsłuchu
• podsłuch dowolnego słuchacza, pary lub grupy
• konwersacja ze słuchaczem, parą lub grupą
• konwersacja ze słuchaczem z transmisją do wybranych słuchaczy
• konwersacja z grupą z transmisją do wybranych słuchaczy
• zapis pracy na magnetofonie
• wysyłanie programu z dowolnego źródła (magnetofon, DVD, komputer)
• prowadzenie wykładu przez wbudowany wzmacniacz i głośniki
W sali znajduje się też tablica interaktywna. Tablica Returnstar IQ Board ET opiera się na technologii indukcji elektromagnetycznej. Podczas pisania lub operowania elektronicznym piórem po ekranie, tablica określa i zachowuje informacje dotyczące ruchu, a następnie wysyła je do komputera PC za pośrednictwem kabla USB - w ten sposób formowana jest interaktywność systemu. Całkowicie zachowując wszystkie zalety tradycyjnego sposobu nauczania i prezentacji, IQ Board ET przezwycięża wadę niedostatecznej interakcji między słuchaczami, a wykładowcą który musiałby skupiać się na monitorze. Dzięki temu unika się zakłopotania towarzyszącego osobie prowadzącej zajęcia podczas jednoczesnej obsługi komputera i prezentacji obrazu wyświetlanego na tablicy oraz z powodu częstej konieczności przemieszczania się. Szerokie zastosowanie tego produktu obejmuje nauczanie, wykłady, użytkowanie programu Netmeeting, e-biznes, sprawozdania, prezentacje produktu, szkolenia, wojskowość, badania naukowe, inżynierię, projektowanie, giełdę, rozrywkę, gimnastykę umysłową, kartografię, pogodę, astronomię, planowanie harmonogramów, prezentacje interaktywne.
Uruchomienie Multimedialnej Sali Języków Obcych możliwe było dzięki wsparciu pani Burmistrz Mirosławy Lehman, Rady Rodziców i sponsorów.
Zdjęcia z uroczystości - w ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM