Dobra zabawa w pierwszy dzień wiosny
Zaproszenie na konsultacje
21 i 22 marca rodzice uczniów mają okazję porozmawiać z nauczycielami podczas indywidualnych konsultacji. Odbędą się one według następującego harmonogramu:
Budynek szkoły przy ul. Piłsudskiego 10:
• Środa – 21.03 – godz. 17.00 – 18.00 klasy gimnazjalne oraz klasy VII
Budynek szkoły przy ul. 3 Maja 14:
• Czwartek – 22.03 – godz. 16.30 – 17.30 – klasy I-III
• Czwartek – 22.03 – godz. 17.30 – 18.30 – klasy IV-VI
.
Lena Lisowska najlepszą recytatorką!
W tegorocznych eliminacjach Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Polskiej na etapie gminnym udział wzięło 34 uczestników z terenu gminy Kartuzy – w tym siedmioro reprezentantów Naszej szkoły. Konkurs odbywał się w kategoriach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI, VII – II/III gimnazja oraz poezji śpiewanej.
Jury w składzie Violetta Seremak Jankowska, Jolanta Zaworska oraz Maciej Szemiel ocenili dobór repertuaru, interpretację tekstu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny.
W najmłodszej kategorii klas I-III 1. miejsce zajęła Michalina Koniarska, 2. miejsce Antonina Tomicka, a 3. miejsce Franciszek Szymański – reprezentujący Jedynkę. W kategorii IV-VI, ex aequo dwa „pierwsze” miejsca otrzymali Lena Lisowska – uczennica Jedynki - oraz Marcin Konkol, 2. miejsce Helena Bronk, 3. miejsce Alina Skierka. W kategorii klas siódmych oraz gimnazjów 1. miejsce zajęła Martyna Koniarska, II miejsce Sonia Zwara, III miejsce Monika Baziuta. Wyróżnienie przyznano Naszej reprezentantce Agacie Sosze – uczennicy klasy II.
Do eliminacji powiatowych, które odbędą się 22 marca, zakwalifikowała się Lena Lisowska. Serdecznie gratulujemy i życzymy odniesienia sukcesu!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w ALBUMIE:
Sukces uczniów w konkursie z języka angielskiego
W czwartek w Szkole Podstawowej nr 5 w Kartuzach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski "Nursery Rhymes" pod patronatem Burmistrza Kartuz.
Nasi uczniowie wypadli świetnie i w kategorii klas II – III pierwsze miejsce zdobyła Helena Werochowska z klasy IIId, a drugie Antonina Płotka z IIIb. W kategorii klas IV – VII wyróżnienie otrzymała Matylda Karczewska z klasy Vc. Gratulujemy!!!
Dziękujemy również nauczycielom j. angielskiego.Nasi laureaci w albumie na Facebooku:
Uczniowie z Kowal z nagrodą główną w konkursie teatralnym
Dnia 16 marca 2018 r. w Naszej szkole odbył się XV Powiatowy Konkurs Teatralny „Aleksander Fredro-najwybitniejszy komediopisarz polski” dla uczniów klas siódmych szkół podstawowych i gimnazjów.
W części teoretycznej konkursu wzięli udział uczniowie z 4 szkół (Katolicka Szkoła Podstawowa w Kartuzach, Szkoła Podstawowa nr 5 w Kartuzach, Szkoła Podstawowa nr 2 w Żukowie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kartuzach), którzy rozwiązywali test składający się z 45 pytań (39 testowych i 6 otwartych) na temat życia i twórczości Aleksandra Fredry oraz wiedzy o teatrze.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Aleksander Lisowski – Katolicka Szkoła Podstawowa w Kartuzach
II miejsce – Magda Pryczkowska– Katolicka Szkoła Podstawowa w Kartuzach
III miejsce – Angelika Jeżewska – Szkoła Podstawowa nr 5 w Kartuzach
III miejsce - Marta Lemańczyk - Katolicka Szkoła Podstawowa w Kartuzach
III miejsce - Agnieszka Konkol – Szkoła Podstawowa nr 2 w Żukowie
wyróżnienie – Beniamin Dobka – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kartuzach
wyróżnienie - Marta Hirsz – Szkoła Podstawowa nr 2 w Żukowie
wyróżnienie – Aleksandra Smykowska - Szkoła Podstawowa nr 2 w Żukowie
wyróżnienie –Jakub Karczewski - Katolickie Gimnazjum w Kartuzach
W drugiej części - w konkursie na inscenizację zaprezentowano 5 przedstawień:
- „Śluby panieńskie” – Katolicka Szkoła Podstawowa w Kartuzach: Koło Teatralne
- „Ciekawe przypadki Józefa Papkina” – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kartuzach: uczniowie z klasy II a i klasy III a
- +„Jaka jest Twoja decyzja?” – Niepubliczne Gimnazjum w Kowalach
- „Miłosne rozterki” – Szkoła Podstawowa w Baninie
- „Jak Kuba Bogu, czyli nie rób drugiemu …” – Zespół Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej
Komisja konkursowa
- Weronika Łucyk – krytyk teatralny Teatru Wybrzeże w Gdańsku
- Kazimiera Nowicka – dyrektor Miejskiej Biblioteki w Kartuzach
- Aleksandra Maciborska - Pytka – dyrektor Kartuskiego Centrum Kultury
przyznała nagrody:
- I miejsce - za najlepszy spektakl uznano spektakl „Jaka jest Twoja decyzja?” – Niepubliczne Gimnazjum w Kowalach
- II miejsce - „Śluby panieńskie” – Katolicka Szkoła Podstawowa w Kartuzach: Koło Teatralne
- III miejsce – „Ciekawe przypadki Józefa Papkina” – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kartuzach
- za najlepsze scenariusz - „Jaka jest Twoja decyzja?” – Niepubliczne Gimnazjum w Kowalach
- za najlepszą rolę męską – Karol Ropela - Katolicka Szkoła Podstawowa w Kartuzach
- za najlepszą rolę żeńską – Amelia Leszkowska - Katolicka Szkoła Podstawowa w Kartuzach
Dzień świętego Patryka
17 marca w Irlandii obchodzi się święto narodowe i religijne, święto patrona Irlandii – św. Patryka. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, dlatego w piątek w naszej szkole wszyscy patrzyli przez zielone okulary. Nauczyciele j. angielskiego i uczniowie klasy VIb przygotowali zielone przysmaki, które można było skosztować podczas przerw.
Dzięki św. Patrykowi poczuliśmy również nadchodzącą wiosnę.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć na stronie i na Facebooku:
Sukces uczniów w konkursie biblijnym
W miniony piątek (09.03.2018 r) w Somoninie odbył się etap rejonowy Archidiecezjalnego Konkursu Biblijnego. Tematem tegorocznej edycji jest księga Wyjścia z Starego Testamentu. Po ciepłym przywitaniu organizatorów nasi uczniowie stali do rywalizacji z innymi reprezentantami klas gimnazjalnych naszego powiatu. Naszą szkole reprezentowały 4 uczennice klas drugich gimnazjum.
Z wielką radością pragniemy poinformować że nasze uczennice zajęły miejsca na podium i nasza szkoła zaklasyfikowała się do etapu archidiecezjalnego.
Oto nasi zwycięzcy:
- Agata Rożyńska zajęła I miejsce
- Agata Socha zajęła II miejsce
Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszym etapie konkursu!!!Dziękujemy dyrekcji i katechetom Szkoły Podstawowej w Somoninie która zorganizowała etap rejonowy.
Mistrzowie języka angielskiego
W ubiegłym tygodniu w naszej szkole odbył się Szkolny Etap Konkursu Recytatorskiego z Języka Angielskiego „Nursery Rhymes”.
W kategorii klas I- III na podium stanęli:
- 1. Antonina Płotka - 3b,
- 2. Helena Werochowska - 3d,
- 3. Szymon Kopczyński - 3a.
Natomiast w klasach IV-VI:
- 1. Zuzanna Koszałka - 6b,
- 2. Urszula Waligóra - 6b,
- 3. Matylda Karczewska - 5c.
Zwycięscy etapu szkolnego, w czwartek, zmierzą się z rówieśnikami z innych szkół w VII Gminnym Konkursie Recytatorskim z Języka Angielskiego „Nursery Rhymes” pod patronatem Burmistrza Kartuz.
Trzymamy kciuki!
103. urodziny Jedynki
Święto Patrona i rekolekcje wielkopostne
W dniach 5 - 7 marca odbędą się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne, których organizatorem jest parafia pw. Św. Kazimierza w Kartuzach. W tegoroczne rekolekcje wpisuje sie także święto Patrona szkoły - św. Kazimierza. Uroczystości te odbędą się 5 marca.
Wzorem lat ubiegłych, grupy rekolekcyjne zostaną podzielone na kategorie wiekowe. Każda z nich poświęci około 2 godzin na zajęcia z nauczycielami i tyleż samo na ćwiczenia duchowe z rekolekcjonistami.
Prosimy o zapoznanie się z programem zajęć, który zamieszczamy niżej. Ewentualne zmiany będą komunikowane przez wychowawców klas.
Plan rekolekcji klas 0-VI - budynek na ul. 3 Maja 14.pdf
Plan rekolekcji dla klas VII i gimnazjalnych 2018.pdf
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca był dniem, w którym w szczególny sposób oddaliśmy hołd Żołnierzom Niezłomnym. To oni po II wojnie światowej, z bronią w ręku, przeciwstawili się sowieckiej okupacji i komunistycznym zdrajcom Ojczyzny. Ci dzielni żołnierze składali swoje życie w obronie wolności, prawdy i niezawisłości. Prześladowani i mordowani w ubeckich katowniach byli przez komunistyczną propagandę pozbawiani nie tylko życia, ale i prawa do pamięci .
Uczniowie naszej szkoły, pod opieką swoich nauczycieli, podjęli wiele działań, aby upamiętnić bohaterską postawę żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Przygotowali wystawę pt. „Czas niezłomnych” i w różnych miejscach szkoły przykleili plakaty Żołnierzy Wyklętych, m.in. Danuty Siedzikówny „Inki”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i rotmistrza Witolda Pileckiego. W czasie przerw międzylekcyjnych uczniowie mieli okazję posłuchać piosenek opowiadających o losach Żołnierzy Wyklętych i zapoznać się z ich historią, korzystając z rozdawanych materiałów informacyjnych.
DZIEWCZYNY – DZIEWCZYNIE NIEZŁOMNEJ
Dziewczęta z klasy II A gimnazjum złożyły kwiaty i zapaliły znicz przy obelisku poświęconym Danucie Siedzikównej „Ince” – młodej dziewczynie, która wierna złożonej przysiędze i wyznawanym wartościom nie prosiła o ułaskawienie i została zamordowana przez komunistycznych oprawców. Przed śmiercią wysłała gryps, w którym pisała „… powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.
Pod hasłem „Dziewczyny – Dziewczynie Niezłomnej” dziewczęta z naszej szkoły będą upamiętniać wszystkie ważne daty i wydarzenia związane z życiem i działalnością „Inki”, której niezłomna postawa i wierność najwyższym wartościom jest godnym wzorem postępowania .
WYKLĘCI – NIEZŁOMNI – NIEPOKORNI
2 marca uczniowie klas trzecich gimnazjum uczestniczyli w prelekcji pt. „Wyklęci – Niezłomni – Niepokorni. Antykomunistyczny ruch oporu po 1945 roku”, którą wygłosił pan Bartosz Januszewski pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała pasjonującej opowieści o losach Żołnierzy Wyklętych i uzyskała usystematyzowaną wiedzę na temat powojennego, antykomunistycznego ruchu oporu w Polsce. Dzięki otrzymanym od prelegenta materiałom uczniowie będą mogli samodzielnie rozszerzyć swoją wiedzę .
ŚLADAMI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
W szkolne działania upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wpisuje się również wycieczka, która odbyła się w czasie ferii zimowych. Grupa uczniów odwiedziła miejsca związane z gdańskimi losami „Inki” i „Zagończyka”, po których oprowadził nas pracownik IPN pan Artur Chomicz.
Rekrutacja rozpoczęta!
Rozpoczęliśmy rekrutację do naszej szkoły. Już teraz można zapisać dzieci do oddziałów przedszkolnych, klas pierwszych oraz siódmych. Wszystkie informacje i druki można znaleźć na stronie BIP szkoły lub w folderach na stronie głównej.
24 lutego odbył się Dzień Otwarty dla uczniów klas VI i ich rodziców (zdjęcia w galerii). Tego dnia rozpoczęliśmy również rekrutację do klas VII, w tym klasy dwujęzycznej. Zainteresowanie uczniów i rodziców spoza naszej szkoły jest bardzo duże. Ze składaniem deklaracji przystąpienia do sprawdzianu predyspozycji językowych trzeba się spieszyć – ostateczny termin, to 20 marca. Można to zrobić w sekretariacie szkoły lub nadesłać mailem skan wypełnionej deklaracji.
Galeria zdjęć z Dnia Otwartego:
„Szalone nożyczki” W Teatrze Muzycznym w Gdyni - byliśmy tam!
W miniony czwartek 15 lutego uczniowie klas VII, IIG i IIIG wybrali się na komedię kryminalną „Szalone nożyczki” do Teatru Muzycznego w Gdyni. Ta amerykańska komedia współczesna, której akcja dzieje się w salonie fryzjerskim, 1997 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłużej grana sztuka scen amerykańskich (29 lat bez przerwy)! Szalone nożyczki to nazwa wyjątkowego salonu fryzjerskiego słynącego z doskonałej obsługi i profesjonalnych usług. Niestety na jego nienaruszonej reputacji pojawia się skaza… tajemnicze morderstwo słynnej pianistki. Podejrzani są zarówno pracownicy salonu, jak i jego klienci…Świetnie odegrane role fryzjerki Basi (Magdalena Smuk), Tonia-właściciela salonu fryzjerskiego (Paweł Barnaciak) i pana Wurzla - sprzedawcy antyków (Tomasz Wiecek) budziły salwy śmiechu. Jednak najciekawszy okazał się zabieg wciągnięcia widzów do prowadzonego dochodzenia i zadecydowanie o tym, który z podejrzanych jest zabójcą. Wspaniały wieczór, dużo śmiechu i rozrywki .Polecamy! Jeśli chcesz wiedzieć kto zabił, wybierz się do teatru – gwarantowane 2,5 godziny wspaniałej zabawy oraz udział w śledztwie.
Jestem kucharzem! - warsztaty kulinarne
W minioną środę uczniowie klasy 3c wraz z wychowawcą uczestniczyli w warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez Restaurację „Pod Orłem”.
Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poznać tajniki pracy w restauracji na stanowisku szefa kuchni. Po krótkim wprowadzeniu wszyscy zabrali się do pracy. Tematem dnia była uwielbiana przez uczniów pizza, którą każdy z nich mógł przygotować w dowolny sposób. Po ciężkiej pracy nadeszła pora na relaks – grę w kręgle – oraz konsumpcję przygotowanych przez siebie dań. To był wyjątkowo smaczny dzień !
Wycieczka marzeń, czyli uczniowskie wspomnienia z Włoch…
W dniach 22.01.2018r.- 26.01.2018r. wybraliśmy się na wycieczkę do Włoch. Pierwszy dzień minął nam na podróży. Przejechaliśmy przez całą Polskę, Czechy i Austrię. Mieliśmy dużo czasu na poznanie się z grupą z drugiej szkoły z Wyspy Sobieszewskiej.
Następnego dnia do centrum Florencji dojechaliśmy pociągiem. Potem spotkaliśmy się z przewodniczką przy kościele Santa Croce. Z Gioią, bo tak miała na imię nasza przewodniczka, chodziliśmy malowniczymi uliczkami. Mogliśmy podziwiać cudowną architekturę renesansową. Widzieliśmy również wspaniały posąg Dawida wyeksponowany w wolnej przestrzeni przed Galerią Uffizi. Nasz spacer odbywał się po Piazza del Duomo,tuż obok Baptysterium San Giovanni. Znajdują się tam słynne Drzwi do Raju. Symbolem miasta jest kopuła katedry Santa Maria del Fiore. Mieliśmy też możliwość skosztowania typowych miejscowych dań we włoskich restauracjach, porobić zdjęcia i po prostu sobie pochodzić. Po przerwie kontynuowaliśmy zwiedzanie. Poszliśmy na Ponte Vecchio – słynny florencki most. Po intensywnych dziewięciu godzinach pobytu we Florencji wróciliśmy do hotelu. W trakcie kolacji mogliśmy ponownie zasmakować kuchni włoskiej i udać się do swoich pokoi, by wypocząć przed kolejnym dniem pełnym wrażeń.
W środę, po śniadaniu, wyjechaliśmy do Rzymu. Autokarem dojechaliśmy na jedną ze stacji metra, a z niej dotarliśmy do Koloseum.. Następnie ruszyliśmy na dalszą wędrówkę po via dei Fori Imperiali z widokiem na Forum Romanum, weszliśmy na Wzgórze Kapitolińskie, Plac Wenecki. Zwiedziliśmy również Panteon, mogliśmy podziwiać cudowne zdobienia w środku. Mieliśmy też czas na kupno pamiątek, jedzenia, na zdjęcia oraz po prostu spacerowanie i podziwianie piękna miasta żyjącego swoim własnym rytmem. Gdy skończył się wolny czas, ruszyliśmy na Plac św. Piotra i do bazyliki. Po największej świątyni oprowadzała nas pani pilotka. Modliliśmy się przy grobie papieża świętego Jana Pawła II i podziwialiśmy wspaniałe wnętrze świątyni.
Trzeciego dnia również byliśmy w Rzymie. Zaczęliśmy od spaceru po Piazza Barberini tuż obok Fontanny Trytona. Weszliśmy do kościoła San Carlo alle Quattro Fontane oraz San Andrea al Quirinale. Potem kontynuowaliśmy spacer wzdłuż Pałacu Prezydenckiego. Z tamtego miejsca ruszyliśmy do słynnej fontanny di Trevi. Jeden pieniążek wrzucaliśmy - oczywiście przez lewe ramię - żeby wrócić do Rzymu, drugi żeby mieć szczęście, trzeci żeby zyskać, znaleźć lub stracić („zgubić” chłopaka lub dziewczynę) a czwarty, żeby spełniło się nasze skryte marzenie, które dotąd się nie ziściło.
Wenecja! Zaczęliśmy od przepłynięcia statkiem wycieczkowym. Mogliśmy z niego podziwiać wyspy sąsiadujące z Wenecją. Na miejscu spotkaliśmy się z fantastyczną panią przewodnik, która w niezwykle ciekawy sposób przybliżyła historię miasta. Zobaczyliśmy Bazylikę św. Marka, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. W środku sufit jest pokryty mozaiką ze złota! Potem udaliśmy się na spacer od Pałacu Dożów, obok dzwonnicy św. Marka, Loggetty i Wieży Zegarowej. Następnie obok Siedziby Prokuratorów: Nowej i Starej, Skrzydła Napoleona i Biblioteki do Ponte Rialto. Po zorganizowanym zwiedzaniu mieliśmy dużo czasu na chodzenie po urokliwych mostkach… Widok gondoli zapierał dech w piersiach! Na zakończenie, z wielkim żalem, opuściliśmy to miejsce, ale mamy nadzieję, że jeszcze tu wrócimy. Ostatni dzień był powrotem do domu z fantastycznymi, niezapomnianymi wspomnieniami.
Wspaniały tydzień spędzony na intensywnym zwiedzaniu, niezwykłe wrażenia, słoneczna pogoda i opieka pań Anny Chrapkowskiej i Ewy Bigus sprawiły, że ten wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci.
Na styczniową wycieczkę do Włoch udali się uczniowie z II oraz III klas gimnazjalnych.
Autorką relacji jest Martyna Czyżewska z klasy IIIA
Udany start Naszych narciarzy!
14 lutego odbyły się zawody narciarskie "Cartusia Ski Arena Nordic". Kartuzy stały się miejscem rywalizacji młodych narciarzy w ramach XIX Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Narciarstwie Biegowym Dziewcząt i Chłopców.
Wśród narciarzy z całego województwa świetnie spisali sie uczniowie Jedynki, na co dzień trenujących w GKS Cartusii Kartuzy pod okiem Pana Janusza Meissnera. Paulina Myszk (klasa IIa) zajęła 2. miejsce w kategorii dziewcząt. Damian Merchel (klasa IIb) w kategorii chłopców zdobył 1. miejsce, wyprzedzając swojego kolegę Bartłomieja Koszałkę (klasa IIIb). Serdecznie gratulujemy!
Mariola Dzwonkowska: Strona główna: 7a
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mariola Dzwonkowska: Strona główna: 7a.
Dorota Ostoja-Lniska: Strona główna: Warsztaty kulinarne w restauracji "Pod orłem".
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dorota Ostoja-Lniska: Strona główna: Warsztaty kulinarne w restauracji "Pod orłem"..
Rozpoczynamy zajęcia dla "zerówek"!
Stowarzyszenie Przyjaciół Jedynki w Kartuzach i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach zapraszają najmłodszych do aktywnego spędzania czasu wolnego. Od 17 lutego do 9 czerwca br. (w każdą sobotę) odbywać się będą bezpłatne zajęcia sportowe dla dziewcząt i chłopców urodzonych w latach 2011 i 2012 (obecne ,,zerówki’’) z wszystkich szkół i przedszkoli gminy Kartuzy.
W przypadku dużej liczby zgłoszeń (tak jak miało to miejsce w ubiegłym roku) utworzonych zostanie kilka grup i każda z nich będzie miała zajęcia oddzielnie, tak by komfort i cele projektu zostały w pełni osiągnięte.
Zajęcia będą organizowane w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach w soboty:
DZIEWCZĘTA - od godziny 9.00 do godziny 10.30.
Instruktorami będą panie: Elżbieta Brzeska i Danuta Labuda – nauczyciele i trenerzy koszykówki. Zapisy w dniu zajęć.
CHŁOPCY - od godziny 8.00 do godziny 9.30.
Instruktorami będą panowie: Adrian Ostoja – Lniski i Paweł Pytka –trenerzy piłki nożnej. Zapisy w dniu zajęć.
Zadanie publiczne jest realizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy
Ferie z historią
31 stycznia z grupą uczniów z klas siódmych i drugich gimnazjum wybraliśmy się na wycieczkę do Gdańska. Naszą przygodę z historią rozpoczęliśmy od wizyty w Instytucie Pamięci Narodowej, gdzie pani dr Barbara Męczykowska opowiedziała nam o roli polskich pilotów w wojnie powietrznej o Wielką Brytanię.
Graliśmy w grę planszową „303”, w której gracze mieli okazję dowodzić siłami RAF-u broniącymi Wielkiej Brytanii oraz atakować niemieckimi samolotami Luftwaffe. Kolejnym punktem naszych ferii z historią był spacer historyczny Śladami Żołnierzy Wyklętych, na który zabrał nas pan Artur Chomicz. W pasjonujący sposób opowiedział m.in. o losach Danuty Siedzikówny ps.”Inka” – łączniczki i sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK. Nasz spacer rozpoczęliśmy od wizyty na ulicy Wróblewskiego, gdzie zobaczyliśmy dom, z którego w nocy z 19 na 20 lipca 1946 r. „Inka” została zabrana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i osadzona w pawilonie V więzienia w Gdańsku jako więzień specjalny. Po ciężkim śledztwie skazana na śmierć nigdy nie podpisała, mimo namowy obrońców, prośby o ułaskawienie. Z więzienia przesłała gryps, w którym napisała „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”…
Następnie udaliśmy się na ulicę Kurkową, gdzie 28 sierpnia 1946 roku o godz. 6.15 w sali egzekucyjnej „Inka” została rozstrzelana wraz z Feliksem Selmanowiczem ps. „Zagończyk”. Zgodnie z relacją świadków, przed śmiercią oboje krzyknęli „Niech żyje Polska!”. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był Cmentarz Garnizonowy, na którym w 2015 roku odkryto miejsce spoczynku doczesnych szczątków m.in. „Inki” i „Zagończyka”, które znajdowały się pod jedną z alei między grobami. Dziś miejsce to upamiętnia tablica. 28 sierpnia 2016 r. odbył się państwowy pogrzeb „Inki” i „Zagończyka”, a ich groby znajdują się kilka metrów dalej od miejsca, w którym odnaleziono ich szczątki. Z Cmentarza Garnizonowego przeszliśmy do Bazyliki Mariackiej, w której znajdują się tablice epitafijne poświęcone Żołnierzom Niezłomnym.
Ostatnim punktem naszego spaceru był przejazd do pomnika i tablicy informacyjnej upamiętniających patriotyczną postawę i bohaterską śmierć Danuty Siedzikówny „Inki”.
Bogatsi o nową wiedzę i pełni wrażeń wróciliśmy do Kartuz.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Październik 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie