31 stycznia z grupą uczniów z klas siódmych i drugich gimnazjum wybraliśmy się na wycieczkę do Gdańska. Naszą przygodę z historią rozpoczęliśmy od wizyty w Instytucie Pamięci Narodowej, gdzie pani dr Barbara Męczykowska opowiedziała nam o roli polskich pilotów w wojnie powietrznej o Wielką Brytanię.
Graliśmy w grę planszową „303”, w której gracze mieli okazję dowodzić siłami RAF-u broniącymi Wielkiej Brytanii oraz atakować niemieckimi samolotami Luftwaffe. Kolejnym punktem naszych ferii z historią był spacer historyczny Śladami Żołnierzy Wyklętych, na który zabrał nas pan Artur Chomicz. W pasjonujący sposób opowiedział m.in. o losach Danuty Siedzikówny ps.”Inka” – łączniczki i sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK. Nasz spacer rozpoczęliśmy od wizyty na ulicy Wróblewskiego, gdzie zobaczyliśmy dom, z którego w nocy z 19 na 20 lipca 1946 r. „Inka” została zabrana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i osadzona w pawilonie V więzienia w Gdańsku jako więzień specjalny. Po ciężkim śledztwie skazana na śmierć nigdy nie podpisała, mimo namowy obrońców, prośby o ułaskawienie. Z więzienia przesłała gryps, w którym napisała „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”…
Następnie udaliśmy się na ulicę Kurkową, gdzie 28 sierpnia 1946 roku o godz. 6.15 w sali egzekucyjnej „Inka” została rozstrzelana wraz z Feliksem Selmanowiczem ps. „Zagończyk”. Zgodnie z relacją świadków, przed śmiercią oboje krzyknęli „Niech żyje Polska!”. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był Cmentarz Garnizonowy, na którym w 2015 roku odkryto miejsce spoczynku doczesnych szczątków m.in. „Inki” i „Zagończyka”, które znajdowały się pod jedną z alei między grobami. Dziś miejsce to upamiętnia tablica. 28 sierpnia 2016 r. odbył się państwowy pogrzeb „Inki” i „Zagończyka”, a ich groby znajdują się kilka metrów dalej od miejsca, w którym odnaleziono ich szczątki. Z Cmentarza Garnizonowego przeszliśmy do Bazyliki Mariackiej, w której znajdują się tablice epitafijne poświęcone Żołnierzom Niezłomnym.
Ostatnim punktem naszego spaceru był przejazd do pomnika i tablicy informacyjnej upamiętniających patriotyczną postawę i bohaterską śmierć Danuty Siedzikówny „Inki”.
Bogatsi o nową wiedzę i pełni wrażeń wróciliśmy do Kartuz.