We środę 21. Października w Szkole Podstawowej nr 1 w Kartuzach odbyła się kolejna edycja konkursu Piękno Słowa Czytanego. To już IV edycja zmagań o miano najlepiej głośno czytającego ucznia w gminie Kartuzy.
Podczas I-go etapu uczniowie czytają wybrane wcześniej samodzielnie trzydziestowersowe fragmenty tekstów. W fazie finałowej losują fragmenty przygotowane przez organizatorów.
Tak, jak co roku, w pierwszym etapie uczniowie czytali na podobnym poziomie, z reguły byli byli pewni siebie. Dopiero rywalizacja drugiego etapu wywołała wśród uczniów lekką niepewność, można było zaobserwować objawy stresu. Intensyfikacja tremy wynikała tak z walki czytających o uzyskanie jak najlepszego miejsca, jak i z konieczności przeczytania nowego, wylosowanego fragmentu tekstu, na zapoznanie z którym finaliści mogli poświęcić jedynie ok. 10 minut.
Konkurs, wzbudził wiele pozytywnych emocji. Uczniowie byli wyjątkowo skupieni i zmotywowani.
Wszystkich obecnych – uczniów i nauczycieli – spotkała niezwykle miła niespodzianka. Gościem Honorowym konkursu była pani Burmistrz Mirosława Lehman, która objęła konkurs patronatem i podczas finałowych zmagań nie ukrywała miłego zaskoczenia z powodu wysokiego poziomu konkursu. Pani Burmistrz jako wielka miłośniczka książek podkreśliła wartość czytania we współczesnym domu. „Jeśli czytamy – powiedziała - czyńmy to również dla innych, nie tylko dla siebie.”
W tym roku uczniowie przygotowali fragmenty z „Jeżycjady” – cyklu powieści Małgorzaty Musierowicz. Wybór nieprzypadkowy, bowiem twórczość pisarki cieszy się ogromną poczytnością wśród czytelników – zarówno tych starszych, jak i młodszych. Pisarstwo Małgorzaty Musierowicz wprost emanuje humorem i ciepłem młodzieńczych przygód przedstawicieli rodziny Borejków oraz osób z tą przesympatyczną rodziną zaprzyjaźnionych. Książki Pani Małgorzaty nie są jednak wolne od problemów, które dotykają nas każdego dnia. Wielokrotnie doceniana w środowisku twórców krajowych i zagranicznych (np. Kwiat kalafiora wpisany został na Listę Honorową im. Adersena przez jury IBBY przy UNESCO, Noelka zaś została uznana za książkę roku 1992 przez Polską Sekcję IBBY) Musierowicz wykreowała ciekawe postacie i mistrzowsko poprowadziłą narrację swoich powieści. To wszystko zaowocowało powstaniem prozy rzeczywiście oryginalnej i wciągającej. Dodatkowym bardzo ważnym argumentem jest fakt, iż autorka w przyszłym roku w styczniu obchodzić będzie 65. urodziny.
Nowym i mocnym akcentem naszego konkursu stało się przyznanie tytułu Bursztynowych Ust. Organizatorzy doszli do wniosku, że starania uczniów oraz poziom konkursu należy dodatkowo podkreślić tytułem, który stałby się rozpoznawalny nie tylko w naszej gminie. Starannie wykonana statuetka ze szkła trafiła więc w ręce zwycięzcy. Już po zakończeniu konkurencji można przyznać, iż pomysł był trafiony. Nieopisana była radość Patrycji Formela, uczennicy Szkoły Podstawowej w Grzybnie, która nagrodę zdobyła. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody książkowe, wyróżnieni zestaw kolorowych długopisów, a wszyscy uczestnicy konkursu pamiątkowy dyplom i ręcznie malowaną świeczkę.
Klasyfikacja końcowa:
Zwycięzcy:
I miejsce – Patrycja Formela – Grzybno,
II miejsce – Paulina Warmowska – SP nr 2, Kartuzy
III miejsce – Kinga Serkowska – SP nr 5, Kartuzy
Wyróżnieni:
- Dominik Blok – Brodnica Górna,
- Paulina Hinc – Dzierżążno,
- Wojciech Serkowski – Dzierżążno,
- Katarzyna Kuchta – SP nr 2, Kartuzy,
- Agata Rożyńska – SP nr 1, Kartuzy.
Komisja konkursowa pracowała w składzie:
- p. Elżbieta Adamczyk – bibliotekarz, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kartuzach,
- p. Beata Klein – nauczycielka języka polskiego, Szkoła Podstawowa im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie,
- p. Marzena Krefta – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kartuzach.
Zdjęcia z konkursu w ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM