WIADOMOŚCI
Wkrótce ocenianie kształtujące w naszej szkole - warto przeczytać
Tak było na Festynie 2016
Czarownice na Kaszubach - fakty i legendy
W maju, w ramach lekcji z języka kaszubskiego, czwartoklasiści udali się do Muzeum Kaszubskiego na spotkanie ze znanym autorem bajek, legend i wierszy Januszem Mamelskim. Tematem spotkania były "Czarownice na Kaszubach - fakty i legendy".
Przypomnieliśmy sobie nie tylko legendy powiązane z czarownicami i nocą sobótkową, ale i też zapoznaliśmy się z archiwalnymi zapiskami dotyczącymi sądzenia czarownic na Kaszubach. Janusz Mamelski przedstawił nam, jak wyglądał dawny sąd nad czarownicą i kim były kobiety sądzone o czary. Dzieci wzięły też udział w dramie prezentującej sąd nad czarownicą.
Natomiast 12 maja czwartoklasiści uczęszczający na j. kaszubski wzięli udział w kaszubskich warsztatach plastycznych organizowanych przez Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach. Motywem przewodnim była zachęta do czytania książek. Uczniowie wykonali oryginalne zakładki kaszubskie do książek, które po zalaminowaniu mają im na długo służyć podczas "przygody z książką". Dzieci w swych pracach opierały się na poznanych kaszubskich barwach i motywach używanych w hafcie.
Piątoklasiści na Politechnice!
1 czerwca uczniowie klas piątych wraz z wicedyrektorem oraz wychowawcami udali się na VII Międzynarodową Konferencję Naukową dla dzieci organizowaną w ramach Politechniki Otwartej, Politechniki Gdańskiej i Polskiej Akademii Dzieci. Konferencja odbyła się na Wydziale ETI oraz w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.
Podczas konferencji specjaliści różnych dyscyplin naukowych poprowadzili wykłady akademickie i warsztaty dla „studentów” w wieku od 6 do 12 lat. Młodzi Naukowcy (od 6 do 12 lat) również mieli możliwość podzielenia się swoimi naukowymi pasjami podczas własnych wykładów i warsztatów, prezentując swoją wiedzę rówieśnikom oraz osobom dorosłym.
Uczniowie mieli możliwość wysłuchania kilku wykładów w języku angielskim prowadzonych przez specjalnych gości. Gośćmi Honorowymi byli: Krzysztof Zajączkowski, Dyrektor Drumduan School in Edinburgh, który opowiadał o swojej szkole oraz nietypowych metodach nauki stosowanych w tej szkole, dr Ellen R. Stofan, Dyrektor ds. Nauki w NASA, z którą połączyliśmy się za pomocą Skype’a oraz Adam Clarke, twórca edukacyjnej platformy Minecraft, który wzbudził najwięcej emocji(niektórzy uczniowie zdobyli jego autograf!).
Następnie „młodzi studenci” uczestniczyli w wykładach dotyczących m. in. świata zwierząt, ciekawostek fizycznych, rekordów Guinnessa, a nawet mogli posłuchać koncertu rockowego. Jednak największym zainteresowaniem wśród piątoklasistów cieszył się „Ogródek Matematyczny”, w którym musieli zmierzyć się z zadaniami i łamigłówkami matematycznymi w nagrodę otrzymując dyplom ze specjalnymi naklejkami.
Ponadto, każdy uczestnik Konferencji otrzymał identyfikator oraz imienne zaświadczenie udziału w tym wydarzeniu. Nie zabrakło również przerwy na pizzę, ale najpyszniejszą atrakcją okazał się bankiet z fontannami czekoladowymi. Warto było czekać do samego końca! To był naprawdę udany Dzień Dziecka!!!
Zdjęcia w ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM:
III MIĘDZYSZKOLNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
W maju odbył się III Międzyszkolny Konkurs z Języka Angielskiego ,,SAY IT IN ENGLISH”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV – VI. W konkursie wzięło udział 38 uczniów z siedmiu szkół z powiatu kartuskiego.
Celem konkursu było ułatwienie komunikacji w języku angielskim w codziennych sytuacjach, jak również zmotywowanie uczniów do nauki języka angielskiego. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu sprawdzającego umiejętności komunikacyjne uczniów. Dzieci układały i uzupełniały dialogi sytuacyjne.
Wyniki konkursu:
W kategorii klas IV
- I miejsce – Jakub Green (38/49) – SP1 Kartuzy
- II miejsce – Jakub Litwin (35/49) – SP Żukowo
- III miejsce – Wojciech Formela (33/49) – SP Żukowo
W kategorii klas V:
- I miejsce – Zofia Wolska (66/73) – SP2 Kartuzy
- II miejsce – Alicja Kuklińska (65 + d) – SP Żukowo
- III miejsce – Wojciech Świerszcz (65 + d) – SP Żukowo
W kategorii klas VI:
- I miejsce – Josephine Farrow (71/74) – SP Szymbark
- II miejsce – Laura Kitowska (70/74) - SP1 Kartuzy
- III miejsce – Łukasz Konkol (69/74) – SP Żukowo
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz cenne nagrody. GRATULUJEMY!
Zdjęcia z konkursu w ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM:
Najmłodsi ślą życzenia dla swoich rodziców
Cała Polska Czyta Dzieciom
W minionym tygodniu nasza szkoła włączyła się do obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie uskrzydla”. Przez cały tydzień szkołę odwiedzali rodzice, którzy czytali dzieciom.
W czwartek 2 czerwca zorganizowaliśmy uroczystość podsumowującą tydzień. Tego dnia dzieci również mogły posłuchać opowiadań czytanych min. przez Przewodniczącą Rady Rodziców panią Agnieszkę Lemańczyk, księdza Grzegorza Kudelskiego, strażaka pana Adriana Kopczyńskiego, pana dyrektora Dariusza Zelewskiego, oraz panią z sekretarkę - Iwonę Formela. Tydzień dostarczył nam wielu wspaniałych wrażeń i emocji. Dziękujemy wszystkim wspaniałym gościom, którzy poświęcili swój czas . Do zobaczenia za rok!
Relacja fotograficzna w ALBUMIE:
Sportowy dzień dziecka w Brodnicy
II Konferencja Oświatowo - Samorządowa
Stowarzyszenie Przyjaciół Jedynki w Kartuzach wraz z partnerami zaprasza na II Konferencję Oświatowo - Samorządową SZKOŁA LIDEREM ZMIAN z udziałem Pomorskiego Kuratora Oświaty. Konferencja odbędzie się 7 czerwca br. w Kartuskim Centrum Kultury - ul. Klasztorna 1, Kartuzy.
Głównym tematem będzie poprawa jakości uczenia poprzez wykorzystanie elementów oceniania kształtującego. Prekursorami i propagatorami tej metody są pani Danuta Sterna i pan Jacek Strzemieczny z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, którzy poprowadzą warsztaty dla dyrektorów szkół.
Ważną częścią konferencji będzie spotkanie z panią Moniką Kończyk, Pomorskim Kuratorem Oświaty, którego celem jest przekazanie informacji na temat planowanych zmian w oświacie.Temat wiodący konferencji:
,,Ocenianie kształtujące – jak zwiększyć motywację uczniów do uczenia się’’
Szczegółowy program:
8.30 - 9.00
Rejestracja uczestników
9.00 – 9.15
Powitanie uczestników:
Monika Kończyk - Pomorski Kurator Oświaty
Janina Kwiecień - Starosta Kartuski
Mieczysław Grzegorz Gołuński - Burmistrz Kartuz
Przedstawienie celów konferencji: dyrektor SP nr 1 w Kartuzach - Dariusz Zelewski
9.15 – 9.45
Dlaczego Ocenianie Kształtujące? - Jacek Strzemieczny – prezes CEO
9.45 – 10.45
Ocenianie kształtujące w edukacji – prezentacja warsztatowa - część pierwsza – Danuta Sterna
10.45 – 11.15
Występ Zespołu Regionalnego ,,Krôsniăta'' 11.15 – 11.30
,,Ocena pomagająca się uczyć’’ – film
11.30 – 12.15
Ocenianie kształtujące w edukacji – prezentacja warsztatowa - część druga – Danuta Sterna
12.15 – 13.00
Panel dyskusyjny z udziałem nauczycieli – prowadzi Danuta Sterna
13.00 – 13.45
Planowane zmiany w systemie oświaty i priorytety Ministerstwa Edukacji Narodowej - Pomorski Kurator Oświaty: Monika Kończyk
13.45-14.00
Podsumowanie konferencji – dyrektor SP nr 1 w Kartuzach - Dariusz Zelewski
Zapraszamy na letnią,,Giełdę mam''
W najbliższą sobotę, 4 czerwca w godz. 9.00 – 12.00 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbędzie się III edycja ,,Giełdy mam''. Giełda to świetna okazja dla pań i panów, którzy pragną zaopatrzyć się w przydatne rodzicom i dziecku sprzęty i ubranka. Po sukcesie grudniowej i marcowej ,,Giełdy mam'', Stowarzyszenie Przyjaciół Jedynki organizuje letnią edycję imprezy.
Na giełdzie można sprzedać bądź nabyć zarówno ubranka dziecięce i ciążowe, jak i zabawki, wózki, nosidełka, łóżeczka, książeczki, akcesoria do zabaw na świeżym powietrzu i wiele innych.
Zachęcamy do przybycia na salę gimnastyczną w sobotnie przedpołudnie.
Najlepszy wynik szóstoklasistów!
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku ogłosiła dziś wyniki sprawdzianu szóstoklasistów. Z radością i dumną przekazujemy, że uczniowie naszej szkoły bardzo dobrze poradzili sobie z egzaminem. Z języka polskiego i matematyki ich wynik okazał się najlepszy w historii szkoły. W 9 staninowej skali uzyskaliśmy 7 – wysoki stanin. Wyniki uczniów Jedynki są zdecydowanie wyższe od średniej krajowej, województwa, powiatu i gminy.
Również część II z języka angielskiego wypadła dobrze. Wyniki uczniów mieszczą się w 5 – średnim staninie i są porównywalne z średnimi województwa i kraju.
Gratulujemy uczniom, rodzicom oraz nauczycielom. Teraz przed nami ostatnia prosta roku szkolnego.
Poznajemy kaszubskie tradycje
23 maja dzieci uczęszczające na zajęcia z j. kaszubskiego wybrały się na wycieczkę po Kaszubach. Najpierw dotarliśmy do Ostrzyc, by tam wziąć udział w żegludze po Jeziorze Ostrzyckim i podziwiać piękno naszego regionu.
Poznaliśmy wiele faktów dotyczących nie tylko samego jeziora, ale i okolicznych terenów. W centrum rekreacyjnym „Stolem” pobraliśmy również naukę gry w „mini golfa”.
Drugą część dnia spędziliśmy w gospodarstwie agroturystycznym „U Rychertów” w Kiełpinie. Tam zapoznaliśmy się nie tylko z pracą rolnika, ale i mogliśmy z bliska obejrzeć wiejskie zwierzęta oraz maszyny rolnicze. Zwiedziliśmy stajnię i poznaliśmy tajniki jej funkcjonowania. Każdy mógł pogłaskać koniki i wydoić krowy. Następnie zabawiliśmy się w piekarza – każdy wypiekł własną bułkę. Okolicę poznaliśmy dzięki przejażdżce wozem drabiniastym. W wolnych chwilach zabawialiśmy się na wspaniałym placu zabaw, a wycieczkę zakończyliśmy ogniskiem z kiełbaskami.
Zaprasamy do obejrzenia zdjęć:
Jedynka z ,,Junior Sport'' i ,,Mały Mistrz''!
Dzień otwarty w Jedynce!
3 czerwca br. w godz.17.00 - 18.30 odbędzie się Dzień Otwarty w Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach. Zapraszamy dzieci z rodzicami, które 1 września rozpoczną naukę w oddziale przedszkolnym - Zerówce i w I klasie.
Na początek, podczas spotkania w sali gimnastycznej, dyrektor przedstawi najważniejsze kwestie dotyczące przyszłych uczniów. Będzie także można wypełnić stosowne deklaracje.
Następnie dzieci z rodzicami udadzą się, pod opieką nauczycieli na zwiedzanie szkoły. Przygotowano liczne niespodzianki. Przyszli uczniowie będą mogli uczestniczyć w pokazach m.in. w sali języków obcych, sali komputerowej, gimnastycznej, miejscu zabaw itp. Zapraszamy!
Brązowe medale w piłce nożnej
W poniedziałek 09.05.2016 roku, na boisku „Orlik” w Kartuzach, odbyły się VII Gminne Mistrzostwa w piłce nożnej chłopców szkół podstawowych. Dzięki wsparciu zadania przez Gminę Kartuzy, oprawa mistrzostw była niezwykła.
W turnieju wzięło udział 7 zespołów ze szkół gminy Kartuzy: Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie, Szkoła Podstawowa w Mirachowie, Szkoła Podstawowa w Staniszewie, Szkoła Podstawowa w Kiełpinie oraz Szkoła Podstawowa w Kolonii.
Zawodowy sędzia Adamonis Jewgenij oraz puchary i medale sprawiły, że turniej zyskał wysokie oceny widzów i uczestników.
GRUPA A
Nazwa szkoły
1.
2.
3.
4.
Bramki
Punkty
Miejsce
1.Szkoła Podstawowa w Staniszewie
X
1 : 1
3 : 1
2 : 3
6 : 5
4
III
2. Szkoła Podstawowa w Kiełpinie
1 : 1
X
4 : 0
4 : 1
9 : 2
7
I
3. Szkoła Podstawowa w Mirachowie
1 : 3
0 : 4
X
0 : 0
1 : 7
1
IV
4. Szkoła Podstawowa w Dzierżążnie
3 : 2
1 : 4
0 : 0
X
4 : 6
4
II
GRUPA B
Nazwa szkoły
1.
2.
3.
Bramki
Punkty
Miejsce
1.Szkoła Podstawowa nr 1 w Kartuzach
X
2 : 1
3 : 1
5 : 2
6
I
2. Szkoła Podstawowa nr 2 w Kartuzach
1 : 2
X
2 : 0
3 : 2
3
II
3. Szkoła Podstawowa w Kolonii
1 : 3
0 : 2
X
1 : 5
0
III
PÓŁFINAŁ:
- SP Dzierżążno - SP nr 1 Kartuzy 1 : 1
Rzuty karne: 3 : 2
- SP Kiełpino – SP nr 2 Kartuzy 0 : 2
MECZ O I MIEJSCE:
SP Dzierżążno – SP nr 2 Kartuzy 2 : 1
MECZ O III MIEJSCE:
SP nr 1 Kartuzy – SP Kiełpino 3 : 0
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce: Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie
II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach
III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach
Drużyny otrzymały puchary i dyplomy, a zawodnicy okolicznościowe medale. Nagrody indywidualne w turnieju zdobyli Paweł Naczk ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie - dla najlepszego bramkarza, królem strzelców został Łukasz Łosiński ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Dzierżążnie. Natomiast Paweł Raczyński ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach otrzymał nagrodę dla najlepszego zawodnika. Koordynatorem mistrzostw był Tadeusz Zawada.
Już dziś Stowarzyszenie zaprasza na kolejne zawody sportowe w przyszłym roku.
Kilka dni odpoczynku
Przed nami długi weekend związany z przypadającą w czwartek uroczystością Bożego Ciała. Z tej okazji piątek 27 maja jest dniem wolonym od zajęć dydaktyczno wychowawczych.
Wiwat Konstytucja!
Z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Uczniowie przygotowali wzruszającą inscenizację, która sprawiła, że wszyscy poczuliśmy wdzięczność za wolną i demokratyczną Ojczyznę.
Na zakończenie wręczone zostały nagrody i dyplomy dla uczniów, którzy w ostatnim czasie odnieśli sukcesy m.in. w wojewódzkim konkursie języka polskiego, wojewódzkich zawodach w piłce nożnej i konkursie matematycznym.
Wszystkich gratulujemy, a wychowawcom klas IV dziękujemy za przygotowanie części artystycznej.
Zdjęcia do obejrzenia w ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM i na FACEBOOKU:
Krôsniãta w Tatrach
W dniach 17.04.16 -21.04.16 zespół regionalny Krôsniãta z Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach gościł w Zakopanem i Bukowinie Tatrzańskiej. Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu Burmistrza Kartuz i Stowarzyszenia Przyjaciół Jedynki. Atrakcyjny program został zaplanowany dzięki wsparciu pani starosty Janiny Kwiecień.
Krôsniãta miały okazję zaprezentować taniec, śpiew i strój kaszubski dla społeczności góralskiej jak również zobaczyć autentyczny taniec i muzykę górali podhalańskich. Uroczysty koncert odbył się w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. Zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie, za co składamy podziękowania panu Andrzejowi Stępniowi – byłemu staroście tatrzańskiemu oraz wójtowi Bukowiny Tatrzańskiej.
Podczas trzydniowego pobytu pani przewodnik przybliżała nam świat geografii, historii i legend odwiedzanych miejsc. Pomimo deszczu przemierzaliśmy wcześniej wytyczone szlaki. Poznaliśmy uroki Tatr i miasta Zakopane. Miejsca, które zachwyciły nasze oko to m.in.: Dolina Strążyska z Wodospadem Siklawa, Dolina Kościeliska, Polana Kalatówki, Ścieżka nad Reglami, Sarnia Skała, Dolina Białego, Wąwóz Kraków z jaskinią Smocza Jama, skocznie narciarskie. Po trzech intensywnych dniach nadszedł czas na relaks w basenach termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej.
W drodze powrotnej pokłoniliśmy się przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze.
Wielu z nas pokochało góry i już czeka na kolejną wizytę.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM i na profilu FACEBOOKA.
Pies - przyjacielem człowieka
W piątek 15 kwietnia do naszej szkoły przyjechały dwie wyjątkowe terapeutki. Pani Małgorzata Majkowska, logopeda wczesnej interwencji oraz championka polski w swojej rasie Springer spaniel walijski - Tula.
Obydwie panie uzyskały uprawnienia do dogoterapii po 2 stopniowym kursie dogoterapuetycznym, w sierpniu 2014 roku. Obecnie uczestniczą w programie "Zwiększenie samodzielności osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną poprzez kompleksowa rehabilitację”. Na co dzień mieszkają w Olsztynie a pracują w Ośrodku Specjalnym w Biskupcu.
Uczniowie klas drugich naszej szkoły mieli okazję poznać pracę psa, jako terapeuty. Dowiedzieli się różnych ciekawostek dotyczących życia psów, przypomnieli sobie jak należy dbać o te zwierzęta, a także podziwiali sztuczki, które zaprezentowała im Tula.
Bardzo dziękujemy terapeutkom za przeprowadzenie ciekawych zajęć i przyjazd do naszej szkoły.
Zdjęcia w ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM:
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Październik 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie