• Sylwia Laskowska

• Egzamin ósmoklasisty - ważne informacje

AKTUALIZACJA NASTĄPI WKRÓTCE !!!

HARMONOGRAM PRZEPROWADZANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

W terminie głównym:

1. język polski – 21 kwietnia 2020r. (wtorek) – godz. 9:00

2. matematyka – 22 kwietnia 2020r. (środa) – godz. 9:00

3. język obcy nowożytny – 23 kwietnia 2020 r. (czwartek) – godz. 9:00

W terminie dodatkowym :

1. język polski – 1 czerwca 2020r. (poniedziałek) – godz. 9:00

2. matematyka – 2 czerwca 2020r. (wtorek) – godz. 9:00

3. język obcy nowożytny – 3 czerwca 2020r. (środa) – godz. 9:00

Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty -19 czerwca 2020 r.

Termin przekazania szkołom wyników i zaświadczeń

- 19 czerwca 2020 r.

Termin wydania zaświadczeń oraz informacji zdającym - 26 czerwca 2020 r.

CZAS TRWANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTÓW

PRZEDMIOT

Czas trwania (minuty)

Arkusz standardowy

Arkusz z dostosowaniem

do 180

do 150

Język obcy

do 135

Do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi (5 minut).

ZASADY OBOWIĄZUJĄCE PODCZAS EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

1. Należy punktualnie przybyć na egzamin – uczniowie spóźnieni, po zamknięciu sali i rozpoczęciu egzaminu, nie zostaną wpuszczeni do sali egzaminacyjnej.

2. Obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystania z takich urządzeń w tej sali.

3. Każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi) – zabrania się używania długopisów zmazywalnych/ ścieralnych.

4. Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.

5. Z dodatkowych materiałów oraz przyborów pomocniczych mogą korzystać zdający, którym dostosowano warunki przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.

6. Osoby z chorobami przewlekłymi, chore lub niesprawne czasowo mogą korzystać z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę.

7. Zdający może wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody.

8. Zdający powinni mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną) i okazać go w razie potrzeby.

9. W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali egzaminacyjnej po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się ucznia z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej.

10. Obowiązuje bezwzględna konieczność samodzielnego rozwiązywania zadań w czasie egzaminu !

Informujemy o możliwości dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych ucznia

Dostosowanie formy egzaminu ósmoklasisty polega na przygotowaniu odrębnych arkuszy egzaminacyjnych dostosowanych do:

a. rodzaju niepełnosprawności ucznia, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność LUB

b. potrzeb ucznia, któremu ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu (dotyczy egzaminu z języka polskiego i matematyki)

Rodzice ucznia przedkładają dyrektorowi szkoły, nie później niż

do 15 października, zaświadczenie o stanie zdrowia lub opinię

poradni psychologiczno – pedagogicznej o specyficznych

trudnościach w uczeniu się.

WAŻNE TERMINY

1. do 30 września 20189r. – złożenie deklaracji:

a. wskazującej język obcy nowożytny, z którego uczeń przystąpi do egzaminu ósmoklasisty,

b. informującej o zamiarze przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z matematyki w języku danej mniejszości narodowej

2. do 15 października 2019 r. – przedłożenie dyrektorowi szkoły zaświadczenia o stanie zdrowia ucznia lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się

3. do 25 listopada 2019 r. – złożenie oświadczenia o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych zdających

4. do 21 stycznia 2020 r. – złożenie pisemnej informacji o zmianie w deklaracjach, o których mowa w pkt 1 oraz 3

5. do 7 kwietnia 2020 r. – przekazanie dyrektorowi szkoły wniosku o zmianie języka obcego nowożytnego w przypadku laureatów / finalistów konkursów / olimpiad przedmiotowych

Przypominamy o możliwości wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej !

Wszelkie informacje dostępne na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl), w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty

informatory o egzaminie ósmoklasisty od roku szkolnego 2018/2019

przykładowe arkusze egzaminacyjne