• Dorota Gruchała

          • Wymagania programowe z języka angielskiego


          • PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

            ORAZ

            WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

            I Etap Edukacyjny

            KLASY I - III


              Język angielski – cele szczegółowe

            Edukacja wczesnoszkolna realizowana jest w formie kształcenia zintegrowanego, zatem nadrzędne cele nauczania języka angielskiego w klasach 1-3 szkoły podstawowej muszą być spójne z ogólnymi celami edukacji wczesnoszkolnej w I etapie edukacyjnym. Treści nauczania języka angielskiego powinny być skorelowane z wymaganiami z zakresu innych obszarów edukacyjnych: edukacji polonistycznej, matematycznej, społecznej, przyrodniczej, plastycznej, technicznej, informatycznej i muzycznej, a także wychowania fizycznego. W trakcie nauki języka angielskiego uczniowie powinni wykorzystywać i rozwijać posiadane zdolności werbalne, muzyczno-ruchowe, manualne. Powinni także uczyć się współdziałania w grupie rówieśników, a także poznawać siebie i budować poczucie własnej wartości.

            W zakresie sprawności językowych nadrzędnym zadaniem realizowanym przez nauczyciela w klasach I-III jest rozwijanie sprawności mówienia, rozumienia ze słuchu i reagowania na usłyszane wypowiedzi, czemu służy odtwarzanie wyrazów i zwrotów, recytowanie wierszyków, śpiewanie piosenek, słuchanie historyjek itp.

            Czytanie i pisanie w języku angielskim wprowadzane są w klasie I stopniowo i nieco później, tak aby umożliwić dzieciom najpierw zapoznanie się z alfabetem w języku ojczystym oraz brzmieniem języka angielskiego, wymową poszczególnych słów i intonacją.

            klasie II i III dzieci doskonalą zdobyte umiejętności i pogłębiają swoją wiedzę. Ze względu na prawidłowości rozwoju umysłowego dzieci, treści nauczania narastają i rozszerzają się w układzie spiralnym, co oznacza, że wiadomości i umiejętności zdobywane przez ucznia w klasie I są powtarzane, pogłębiane i rozszerzane w klasie II i III

            pogłębiane i rozszerzane w klasie II i III.

            Umiejętności i sprawności językowe wymagane od ucznia kończącego klasę III, czyli na koniec I etapu kształcenia.

            1. Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych dotyczących jego samego i jego najbliższego otoczenia, umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie wymienionych tematów.

            2. Uczeń rozumie bardzo proste wypowiedzi ustne, artykułowane wyraźnie i powoli, w standardowej odmianie języka: 1) reaguje na polecenia; 2) rozumie sens krótkich wypowiedzi, opowiadań, bajek i historyjek oraz prostych piosenek i wierszyków,

              szczególnie gdy są wspierane np. obrazkami, rekwizytami, ruchem, mimiką, gestami, dodatkowymi dźwiękami; znajduje w wypowiedzi określone informacje.

              3. Uczeń rozumie wyrazy oraz jedno- lub kilkuzdaniowe, bardzo proste wypowiedzi pisemne (np. historyjki obrazkowe z tekstem, opowiadania): 1) rozumie ogólny sens tekstu, szczególnie gdy jest wspierany obrazem lub dźwiękiem; 2) znajduje w wypowiedzi określone informacje.

              4. W zakresie wypowiedzi ustnych uczeń: 1) powtarza wyrazy i proste zdania; 2) tworzy bardzo proste i krótkie wypowiedzi według wzoru, np. nazywa obiekty z otoczenia i opisuje je, nazywa czynności;

            W szkole uczeń oceniany jest na bieżąco według zasad oceniania kształtującego. Przy ocenie umiejętności i sprawności językowych stosuje się wystawianie ocen sumujących oraz ocenę opisową roczną. Ocena roczna uwzględnia  stopień opanowania podstawowych treści zawartych w programie nauczania dla danej klasy.

            • mówienie: wypowiedź ustna - poprawność gramatyczna, dobór słownictwa, tempo. Wypowiedzi mogą być przygotowane w ramach pracy domowej, bądź w trakcie lekcji i dotyczą omawianych zagadnień, realizowanych treści zawartych w podręczniku bądź materiałach przygotowanych przez nauczyciela.

            • pisanie: wypowiedz pisemna - poprawność gramatyczna, dobór słownictwa, układ pracy na stronie, staranność. Prace pisemne mogą być wykonane w czasie lekcji lub w ramach zadania domowego (nie dotyczy kl. I)

            • czytanie: czytanie ze zrozumienie tekstu plus odpowiedź na kilka pytań dotyczących tekstu (nie dotyczy kl. I);

            • słuchanie: słuchanie ze zrozumieniem plus odpowiedź na kilka pytań.

             

            W dzienniku elektronicznym będą zamieszczane oceny sumujące oraz wybrane informacje zwrotne

            Ocenianie kształtujące

            Ocenianie kształtujące jest stosowane w procesie uczenia się i na każdym etapie przyswajania przez ucznia nowych wiadomości, nabywania umiejętności i sprawdzania osiągnięć. Jest wyrażane w postaci informacji zwrotnej, opisowej, w formie ustnej lub pisemnej (bez oceny w stopniu) i nie ma wpływu na ocenę sumującą. Może mieć formę samooceny lub oceny koleżeńskiej. Ocenie kształtującej mogą podlegać: wypowiedź ustna, kartkówka, praca kontrolna i inne formy pracy ucznia.

             Elementami oceny kształtującej są:

            • określanie celu lekcji w języku zrozumiałym dla ucznia,

            • wymagania zwane także „NaCoBeZu”, informujące ucznia o tym, co nauczyciel będzie sprawdzał i oceniał,

            • informacja zwrotna – nauczyciel przekazuje uczniowi komentarz do jego pracy, który zawiera wyszczególnienie i docenienie dobrych elementów jego pracy, wskazuje to, co wymaga poprawienia, w jakim kierunku powinien pracować dalej.

             W szkole stosuje się następujące elementy oceniania kształtującego:    

            • cele lekcji

            • kryteria oceniania (NaCoBeZu)

            • informacja zwrotna,

            • samoocena, 

            • podsumowanie z odniesieniem się do celów lekcji

             Rodzice informowani są pisemnie o postępach w nauce przed  końcem każdego semestru (ocena  roczna może  ulec nieznacznej zmianie ze względu na realizowany materiał w czerwcu).

             Sprawdziany podlegają ocenie sumującej według następujących stopni:

            - stopień celujący (6) 

            - stopień bardzo dobry (5) 

            - stopień dobry (4) 

            - stopień dostateczny (3) 

            - stopień  dopuszczający (2) 

            - stopień niedostateczny (1) 

             Uczniowie są sprawdzani z umiejętności i sprawności językowych w tym ze znajomości słownictwa i środków językowych po zrealizowaniu treści każdego z rozdziałów. Czas trwania sprawdzianu nie powinien przekroczyć 45 minut. Sprawdziany są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem z adekwatną adnotacją w dzienniku elektronicznym. Nauczyciel informuje uczniów i rodziców o kryteriach, według których będzie dokonywał oceny.

            Poziom opanowania treści zawartych na sprawdzianie. Kryteria oceny:

             

            Poziom wymagań

            Procentowa znajomość    materiału

            Ocena

            Poziom bardzo wysoki

            100%-95%

            celujący

            Poziom wysoki

            94%-85%

            bardzo dobry

            Poziom średni

            84%-65%

            dobry

            Poziom zadowalający

            64%-50%

            dostateczny

            Poziom niski

            49%-31%

            dopuszczający

            Poziom bardzo niski

            30%-0%

            niedostateczny

             

            Ocenianie sprawdzianów uczniów z zaleceniami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej

            90 - 100% - celujący

            89 - 80% - bardzo dobry

            79 - 60% - dobry

            59 - 45% - dostateczny

            44 - 21% - dopuszczający

            24 - 0% - niedostateczny

             

            Kartkówki

            Niezapowiedziana forma pisemna powinna obejmować materiał z nie więcej niż 3 ostatnich tematów. Sprawdzeniu mogą podlegać treści i zagadnienia z zadania domowego lub samo słownictwo (tzw. pięciominutówki). Zapowiedziane formy pisemne mogą obejmować całe poznane dotąd słownictwo z zakresu materiału dla danej klasy. Czas trwania kartkówki nie powinien przekroczyć 20 minut. Nauczyciel winien oddać poprawione prace w terminie do 1 tygodnia.

             Poprawianie ocen

            Uczeń może poprawić na własną prośbę ocenę ze sprawdzianu w terminie ustalonym z nauczycielem. Poprawie podlegają:

            Klasy I - oceny 1, 2, 3, 4, 5

            Klasy II - oceny 1, 2, 3, 4

            Klasy III - oceny 1, 2, 3

            Jeżeli uczeń nie zgłosi się na poprawę w ustalonym uprzednio terminie i nie usprawiedliwi swojej nieobecności, nie będzie mógł poprawić oceny. Poprawa jest jednorazowa i możliwa do 2 tygodni od otrzymania oceny zgłoszonej do poprawy.

            Na koniec semestru nie przewiduje się zdawania na ocenę wyższą.

             Zadania domowe

            Uczeń może zgłosić nauczycielowi brak zadania domowego. Nie dotyczy to klas I oraz zadań długoterminowych. Jeżeli uczeń nie wykona zadania domowego nauczyciel odnotuje to w zeszycie lub w ćwiczeniach, jako „Brak zadania domowego” lub „BZD”.

            Rodzice zobowiązani są do podpisania takiej informacji.

            Brak zadania domowego w klasach II i III równoznaczne jest z otrzymaniem oceny niedostatecznej, którą uczeń może poprawić poprzez uzupełnienie i przedłożenie zadania nauczycielowi w ciągu 2 tygodni od otrzymania oceny niedostatecznej.

            Zeszyt i ćwiczenia

            Każdy uczeń jest zobowiązany prowadzić zeszyt i ćwiczenia. Powinny być one podpisane imieniem i nazwiskiem oraz symbolem klasy.

            Wymagane zeszyty:

            Klasy I - zeszyt w linię 16k

            Klasy II - zeszyt w linię 16k

            Klasy III - zeszyt w linię 32k

            Notatki w zeszycie sprawdzane są na bieżąco. Jeśli nauczyciel zauważy braki w notatkach, zaznaczy to w zeszycie (BZ). Zobowiązuje to ucznia do uzupełnienia braków do następnej lekcji.  

            Uczniowie dysfunkcyjni, ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi

            Uczniowie ze stwierdzonymi dysfunkcjami, ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi mają prawo do dostosowania wymagań zgodnie z zaleceniami zawartymi w opinii bądź orzeczeniu z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Uczniowie z dysfunkcjami mają prawo do wydłużonego czasu pracy zarówno przy wykonywaniu pracach pisemnych jak i w wypowiedziach ustnych. Charakter pisma i/lub błędy w pisowni mogę nie podlegać ocenie, jeśli specyfika dysfunkcji będzie tego dotyczyła. Jednak żadna dysfunkcja nie zwalnia ucznia z aktywnego udziału w zajęciach i wykonywania zadań na miarę swoich możliwości. Tak jak każdy inny uczeń, uczeń ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi ma obowiązek przygotowywać się do zajęć, prowadzić zeszyt ćwiczeń, zeszyt przedmiotowy, posiadać podręcznik i przybory do pisania.

            Pozostałe informacje dotyczące oceniania zawarte zostały w zapisie Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania oraz Statutu i Regulaminu Szkoły.