• Dorota Gruchała

• Zasady wewnątrzszkolnego systemu oceniania w edukacji wczesnoszkolnej

• PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

ROK SZKOLNY 2021/2022

Zespół samokształceniowy edukacji wczesnoszkolnej  podjął decyzję o  stosowaniu oceny kształtującej, ocen sumujących (ze sprawdzianów), przy jednoczesnym wystawianiu oceny opisowej rocznej. Ocena roczna uwzględnia zakres opanowania treści polonistycznych, matematycznych, przyrodniczych, społecznych, muzycznych, technicznych, plastycznych, wychowania fizycznego i zajęć komputerowych.
            W dzienniku elektronicznym będą zamieszczane wybrane informacje zwrotne oraz oceny sumujące.

Z zachowania stosuje się również ocenę opisową uwzględniającą aktywny rozwój społeczno-emocjonalny, stosunek do obowiązków szkolnych, frekwencję ucznia oraz przestrzeganie zasad zachowania ujętych w regulaminie. W dzienniku elektronicznym znajduje się zakładka "uwagi", do którego każdy pracownik szkoły może wpisać uwagę pozytywną lub negatywną. Wpisane uwagi będą miały wpływ na ocenę roczną z zachowania.

Ocenianie kształtujące

Ocenianie kształtujące jest stosowane w procesie uczenia się na etapie poznawania nowych wiadomości, nabywania umiejętności i sprawdzania osiągnięć. Jest wyrażane w postaci informacji zwrotnej, opisowej, w formie ustnej lub pisemnej (bez oceny w stopniu).
            Może mieć formę samooceny lub oceny koleżeńskiej. Ocenie kształtującej mogą podlegać: wypowiedź ustna, kartkówka, sprawdzian, praca kontrolna i inne formy pracy ucznia.

Elementami oceny kształtującej są:

- określanie celu lekcji w języku zrozumiałym dla ucznia,

- wymagania zwane także „NaCoBeZu”, informujące ucznia o tym, co nauczyciel będzie sprawdzał i oceniał,

- informacja zwrotna – nauczyciel przekazuje uczniowi komentarz do jego pracy, który zawiera wyszczególnienie i docenienie dobrych elementów jego pracy, wskazuje to, co wymaga poprawienia, w jakim kierunku powinien pracować dalej.

W szkole stosuje się następujące elementy oceniania kształtującego:

• cele lekcji
            • kryteria oceniania (NaCoBeZu)
            • informacja zwrotna,
            • samoocena,
            • podsumowanie z odniesieniem się do celów lekcji

Rodzice informowani są o postępach w nauce i zachowaniu przed  końcem każdego semestru.

Sprawdziany podsumowujące dany materiał, mogą podlegać ocenie sumującej według następujących stopni:

• stopień celujący (6)
            • stopień bardzo dobry (5)
            • stopień dobry (4)
            • stopień dostateczny (3)
            • stopień  dopuszczający (2)
            • stopień niedostateczny (1)

Ustala się poziom wymagań na sprawdzianach według następującej skali:

Poziom wymagań

Poziom bardzo niski

34%-0%

niedostateczny

Ocenianie sprawdzianów uczniów z zaleceniami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o obniżeniu poziomu wymagań.

Poziom wymagańProcentowa znajomość materiałuOcena
            Poziom bardzo wysoki95%-100%celujący