• Magdalena Treder

• Zasady wewnątrzszkolnego systemu oceniania uczniów w edukacji wczesnoszkolnej

• PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

ROK SZKOLNY 2023/2024

W bieżącym roku szkolnym zespół edukacji wczesnoszkolnej, zgodnie ze  statutem szkoły, podjął decyzję o tym, że od klasy pierwszej, do końca I etapu edukacyjnego, stosuje się ocenianie kształtujące bez ocen sumujących. przy jednoczesnym wystawianiu oceny opisowej rocznej.

Ocena roczna uwzględnia zakres opanowania treści polonistycznych, matematycznych, przyrodniczych, społecznych, muzycznych, technicznych, plastycznych, wychowania fizycznego, zajęć komputerowych, języka angielskiego i języka kaszubskiego. Ocena semestralna i roczna z religii jest oceną sumującą.
            W dzienniku elektronicznym będą zamieszczane wybrane informacje zwrotne.

Z zachowania stosuje się również ocenę opisową uwzględniającą aktywny rozwój społeczno-emocjonalny, stosunek do obowiązków szkolnych ucznia oraz przestrzeganie zasad zachowania ujętych w regulaminie. W dzienniku elektronicznym znajduje się zakładka "uwagi", do którego każdy pracownik szkoły może wpisać uwagę pozytywną lub negatywną. Wpisane uwagi będą miały wpływ na ocenę roczną z zachowania.

Ocenianie kształtujące

Ocenianie kształtujące jest stosowane w procesie uczenia się na etapie poznawania nowych wiadomości, nabywania umiejętności i sprawdzania osiągnięć. Jest wyrażane w postaci informacji zwrotnej, opisowej, w formie ustnej lub pisemnej (bez oceny w stopniu).
            Może mieć formę samooceny lub oceny koleżeńskiej. Ocenie kształtującej mogą podlegać: wypowiedź ustna, kartkówka, sprawdzian i inne formy pracy ucznia.

Elementami oceny kształtującej są:

- określanie celu lekcji w języku zrozumiałym dla ucznia,

- wymagania zwane także „NaCoBeZu”, informujące ucznia o tym, co nauczyciel będzie sprawdzał i oceniał,

- informacja zwrotna – nauczyciel przekazuje uczniowi komentarz do jego pracy, który zawiera wyszczególnienie i docenienie dobrych elementów jego pracy, wskazuje to, co wymaga poprawienia, w jakim kierunku powinien pracować dalej.

W szkole stosuje się następujące elementy oceniania kształtującego:

• cele lekcji

• kryteria oceniania (NaCoBeZu)

• informacja zwrotna,

• samoocena,

• ocena koleżeńska,

• podsumowanie z odniesieniem się do celów lekcji

Rodzice informowani są o postępach w nauce i zachowaniu na bieżąco, natomiast przed końcem każdego semestru poprzez dziennik elektroniczny otrzymują pisemną ocenę postępów w nauce i zachowaniu.

Ocenianie uczniów ze specjalnymi potrzebami

Do uczniów ze specjalnymi potrzebami zaliczamy uczniów, którzy posiadają opinię lub orzeczenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Zaliczamy do tej grupy też takich uczniów, których nauczyciel zdiagnozuje jako posiadających specjalne potrzeby, np. obcokrajowcy.

Przy ocenianiu tych uczniów uwzględnia się indywidualne potrzeby i możliwości dziecka oraz zalecenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.