PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
ROK SZKOLNY 2022/2023
W bieżącym roku szkolnym zespół edukacji wczesnoszkolnej, zgodnie ze statutem szkoły, podjął decyzję o tym, że od klasy pierwszej, do końca I etapu edukacyjnego, stosuje się ocenianie kształtujące bez ocen sumujących, przy jednoczesnym wystawianiu oceny opisowej rocznej.
Ocena roczna uwzględnia zakres opanowania treści polonistycznych, matematycznych, przyrodniczych, społecznych, muzycznych, technicznych, plastycznych, wychowania fizycznego i zajęć komputerowych.
W dzienniku elektronicznym będą zamieszczane wybrane informacje zwrotne.
Z zachowania stosuje się również ocenę opisową uwzględniającą aktywny rozwój społeczno-emocjonalny, stosunek do obowiązków szkolnych, frekwencję ucznia oraz przestrzeganie zasad zachowania ujętych w regulaminie. W dzienniku elektronicznym znajduje się zakładka "uwagi", do którego każdy pracownik szkoły może wpisać uwagę pozytywną lub negatywną. Wpisane uwagi będą miały wpływ na ocenę roczną z zachowania.
Ocenianie kształtujące
Ocenianie kształtujące jest stosowane w procesie uczenia się na etapie poznawania nowych wiadomości, nabywania umiejętności i sprawdzania osiągnięć. Jest wyrażane w postaci informacji zwrotnej, opisowej, w formie ustnej lub pisemnej (bez oceny w stopniu).
Może mieć formę samooceny lub oceny koleżeńskiej. Ocenie kształtującej mogą podlegać: wypowiedź ustna, kartkówka, sprawdzian, praca kontrolna i inne formy pracy ucznia.
Elementami oceny kształtującej są:
- określanie celu lekcji w języku zrozumiałym dla ucznia,
- wymagania zwane także „NaCoBeZu”, informujące ucznia o tym, co nauczyciel będzie sprawdzał i oceniał,
- informacja zwrotna – nauczyciel przekazuje uczniowi komentarz do jego pracy, który zawiera wyszczególnienie i docenienie dobrych elementów jego pracy, wskazuje to, co wymaga poprawienia, w jakim kierunku powinien pracować dalej.
W szkole stosuje się następujące elementy oceniania kształtującego:
cele lekcji
kryteria oceniania (NaCoBeZu)
informacja zwrotna,
samoocena,
ocena koleżeńska,
podsumowanie z odniesieniem się do celów lekcji
Rodzice informowani są o postępach w nauce i zachowaniu na bieżąco, natomiast przed końcem każdego semestru poprzez dziennik elektroniczny otrzymują pisemną ocenę postępów w nauce i zachowaniu.
Ustala się poziom wymagań na sprawdzianach według następującej skali:
Poziom wymagań Procentowa znajomość materiału
Poziom powyżej oczekiwań 100%-85%
Poziom zgodnie z oczekiwaniami 84%-40%
Poziom poniżej oczekiwań 39%-0%
Ocenianie uczniów ze specjalnymi potrzebami
Do uczniów ze specjalnymi potrzebami zaliczamy uczniów, którzy posiadają opinię lub orzeczenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Zaliczamy do tej grupy też takich uczniów, których nauczyciel zdiagnozuje jako posiadających specjalne potrzeby, np. obcokrajowcy.
Przy ocenianiu tych uczniów uwzględnia się indywidualne potrzeby i możliwości dziecka oraz zalecenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Dla uczniów ze specjalnymi potrzebami ustala się poziom wymagań na sprawdzianach według następującej skali:
Poziom wymagań Procentowa znajomość materiału
Poziom powyżej oczekiwań 100%-75%
Poziom zgodnie z oczekiwaniami 74%-35%
Poziom poniżej oczekiwań 34%-0%