4 marca 2010 roku zapisze się na kartach kronik ,,Jedynki’’ wielkimi zgłoskami. To był jeden z najważniejszych dni w życiu szkoły w ostatnich latach. Nie tylko obchodziliśmy Święto Patrona – św. Kazimierza, ale przede wszystkim uczciliśmy 95 urodziny naszej szkoły. To dzięki wspaniałym, życzliwym i zacnym gościom, mogliśmy poczuć dumę, radość, a przede wszystkim wspaniałą więź różnych pokoleń absolwentów i przyjaciół.
Nasze święto rozpoczęliśmy uroczystym przemarszem sprzed szkoły, ulicami Kartuz do kościoła p.w. św. Kazimierza. Prowadzeni przesz poczet sztandarowy, dumnie i z uśmiechem mogliśmy pozdrawiać mieszkańców, którzy nie szczędzili nam ciepłych słów i życzeń. Kościół wypełnili po brzegi nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale też licznie przybyli absolwenci ,,Jedynki’’, władze samorządowe z burmistrzem Kartuz, panią Mirosławą Lehman i przewodniczącym Rady Miejskiej panem Jerzym Pobłockim na czele i oświatowe, którym przewodniczył Pomorski Kurator Oświaty – pan Zdzisław Szudrowicz. Mszy św. przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mehring, który naszą szkołę kończył w 1958 roku. W trakcie nabożeństwa, Jego Ekscelencja wielokrotnie nawiązywał do lat spędzonych w szkole i żarliwie modlił się za obecnych i byłych nauczycieli i uczniów ,,Jedynki’’. Wspaniałą homilię wygłosił ks. Kanonik Zbigniew Rutkowski – proboszcz parafii w Gniewie. Dzięki Jego słowom, każdy z nas poczuł się jak w jednej, wielkiej rodzinie. Oczywiście nad wszystkim czuwał Przyjaciel Jedynki – ks. Kanonik Ryszard Różycki.
Po uroczystościach w kościele udaliśmy się do szkoły, gdzie odbyły się dalsze części obchodów. Wspaniała scenografia, niezwykle starannie przygotowane okolicznościowe wystawy, wzbudzały zachwyt przybyłych.
Uczniowie szkoły, wraz z zaproszonymi gośćmi z szkoły muzycznej, zaprezentowali zebranym przedstawienie teatralne, którego celem było ukazanie bogatej historii ,,Jedynki’’. Nie da się opowiedzieć tego, co zobaczyliśmy. Były trudne początki szkoły sprzed II wojny światowej, czasy okupacji, komuny i teraźniejszość. Najlepszym komentarzem niech będą słowa absolwenta, który kończył szkołę ponad 40 lat temu:
,,Jestem niezwykle wzruszony, tym co zobaczyłem. Sceny zagrane przez uczniów ukazują bogatą i często tragiczną historię szkoły. Optymistyczne jest to, że ,,Jedynka’’ przetrwała tyle lat i ma się coraz lepiej. Jesteście wspaniali!’’
Tak samo występ ocenili pozostali, bo brawom i aplauzom nie było końca. Następnie głos zabrał dyrektor Dariusz Zelewski, który zwracając się do zebranych, powiedział m.in.:
,, Ekscelencjo, znakomici goście, drodzy uczniowie! Nadszedł długo oczekiwany dzień, jakim jest Święto Szkoły, co roku obchodzone 4 marca, w rocznicę śmierci świętego Kazimierza – patrona najstarszej szkoły w mieście. Tegoroczne uroczystości są szczególne – mija bowiem 95 lat od wybudowania naszej szkoły. Miniony czas obfitował w wydarzenia radosne, ale i tragiczne.
Historia szkoły to nie mury a ludzie. Tysiące absolwentów, setki nauczycieli i pracowników – to prawdziwa historia. Chcemy dziś oddać cześć i chwałę wszystkim tym, którzy tę historię tworzyli. W tym szczególnym dniu mam przyjemność poinformować wszystkich, że rozpoczynamy przygotowania do wydania książki dokumentującej 95 lat istnienia ,,Jedynki’’. Na stronie internetowej szkoły zamieścimy odrębny folder w którym znajdą się m.in. ankiety dla absolwentów i byłych pracowników. Mam nadzieje, że gdy spotkamy się tu za 5 lat, a może wcześniej, każdy z Państwa będzie, tą niezwykle cenną publikacją obdarowany.
Jaką szkołą jesteśmy dziś?
Przede wszystkim chcemy uczyć i wychowywać dzieci i młodzież na ludzi prawych i mądrych. Takich, którzy będą mogli z dumą po latach wspominać, że szkoła kształtowała ich kręgosłup tak, że są w stanie na równi z innymi funkcjonować w dorosłym życiu. Oferta edukacyjna i wychowawcza jest bardzo szeroka. Dzieci od najmłodszych lat uczą się języków obcych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Już prawie na każdym etapie edukacyjnym istnieją klasy sportowe oraz ma miejsce nauczanie języka kaszubskiego. Dzięki współpracy z Stowarzyszeniem Przyjaciół Jedynki działającym przy szkole, każdy uczeń może skorzystać z niezwykle szerokiej oferty zajęć pozalekcyjnych.
Drodzy uczniowie, przybyli goście!
Święty Kazimierz – patron dzisiejszego dnia i szkoły cenił mądrość i szukał jej skrzętnie. Dlatego pewnie mądrze radził swemu ojcu - królowi. Dlatego mądrze rządził Koroną z niedalekiego Radomia, gdy taka była wola ojca. Dlatego wracał z niegościnnej Pragi Czeskiej - spokojny. Nie sądził bowiem, że być monarchą - to szczyty szczęścia człowieka.
Umieć wartościować - oto prawdziwa mądrość. Kazimierz nabył wcześnie tej mądrości. Był święty, bo był mądry. Był mądry, więc był święty.
Umieć wartościować. - Czy te słowa słyszą dziś młodzi ludzie? Jestem przekonany, że absolwenci naszej szkoły nie tylko słyszą je wielokrotnie, ale przede wszystkim pamiętają o nich w dorosłym już życiu. Czego sobie i Państwu życzę w tym szczególnym dla nas dniu’’
Bardzo miłym akcentem było wystąpienie burmistrza Kartuz pani Mirosławy Lehman, która nie tylko podkreśliła ważną rolę szkoły i jej dynamiczny rozwój, ale też wręczyła Nagrody Burmistrza. Otrzymali je: nauczycielka języka polskiego ,,Jedynki’’ – Magdalena Izdebska i dyrektor szkoły – Dariusz Zelewski. Placówka otrzymała również cyfrowy rzutnik pisma.
Życzeniom i gratulacjom z okazji święta nie było końca. Na ręce dyrektora złożyli je m.in.:
Ks. Biskup Wiesław Mehring, Pomorski Kurator Oświaty – Zdzisław Szudrowicz, poseł na sejm RP Stanisław Lamczyk, Prezes Towarzystwa Miłośników Kartuz – Leon Brylowski, przewodnicząca Rady Rodziców – Aleksandra Rasielewska, dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych z powiatu kartuskiego, przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Ostatnim, oficjalnym punktem obchodów, był poczęstunek i zwiedzanie wystaw oraz wpisy do kronik, którym towarzyszył koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łapalic. Dzięki wspaniałej muzyce, atmosfera święta była jeszcze lepsza, a rozmowy spotkanych po latach przyjaciół trwały bardzo długo. Wszystkim, którzy przyczynili się do naszego święta: DZIĘKUJEMY!
Bogaty fotoreportaż z obchodów w ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM