• WIADOMOŚCI

            • Nauczanie stacjonarne w edukacji wczesnoszkolnej

            • Szanowni rodzice, opiekunowie uczniów naszej szkoły, kończy się czas przerwy świątecznej i ferii zimowych.

              Była nadzieja, że mijające 4 tygodnie pozwolą opanować rozprzestrzeniającą się od prawie roku pandemię. Niestety tak się nie stało. Obostrzenia w gospodarce, w kulturze, w sporcie zostały utrzymane na kolejne tygodnie.

              Decyzją rządu jedyną zmianą jest powrót dzieci edukacji wczesnoszkolnej do szkół. Uczniowie klas I-III od poniedziałku 18 stycznia będą uczyć się w szkole. Uczniowie klas IV-VIII w dalszym ciągu mają nauczanie zdalne.Zajęcia, zarówno stacjonarne jak i zdalne będą się odbywać zgodnie z dotychczasowym planem lekcji.Rząd wydał kilkadziesiąt zaleceń, które w miarę możliwości szkoły mają wdrożyć.

              Przesłałem je Państwu w komunikacie. Niestety w naszej szkole część zaleceń nie jest możliwa do spełnienia. Między innymi nie wybudujemy nowych toalet dla poszczególnych klas - toalety w dalszym ciągu będą dla wszystkich uczniów, w świetlicy będą przebywać uczniowie różnych klas , nauczyciele religii i angielskiego będą uczyć w różnych klasach, na przerwach uczniowie będą się spotykać, a w szatni szafki nie będą co druga wolna.

              To co możemy zrobić i zrobimy, to wietrzenie i dezynfekcja sal, korytarzy, toalet. Obowiązkowe też będzie noszenie maseczek na korytarzach. Wejścia do szkoły będą monitorowane na karty. Będę też zachęcać nauczycieli, by jak najwięcej zajęć (szczególnie z wychowania fizycznego) odbywało się na świeżym powietrzu – również w okresie zimowym.

              Rodziców proszę, by nie wchodzili na teren szkoły, jedynie opiekunowie dzieci z oddziałów przedszkolnych mogą zaprowadzić dziecko do miejsca, gdzie się przebiera. W tym przypadku należy zdezynfekować ręce przy wejściu i mieć osłonę nosa i twarzy.Od 19 stycznia, czyli od wtorku wznawiamy możliwość skorzystania z obiadów. Taką deklarację należy złożyć u wychowawców.Mam nadzieję, że czas powrotu do szkoły będzie początkiem stabilności.

              Ze swej strony dołożymy wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo uczniom i pracownikom.

              Pozdrawiam, Dariusz Zelewski – dyrektor szkoły

            • Jesteście niesamowici❣️❣️❣️

            • Jeszcze w poniedziałek byliśmy pełno obaw, czy damy radę zebrać Szlachetną Paczkę i spełnić trzy podstawowe i obowiązkowe potrzeby wybranej rodziny. Największy problem mieliśmy z zebraniem pieniędzy na dwie tony węgla. Ale po naszym poście i pomocy przewodniczącej Rady Rodziców Agnieszce Pettce, otrzymaliśmy bardzo dużo wpłat od uczniów, rodziców, nauczycieli, znajomych oraz zaprzyjaźnionych firm.


              Dobrą passę rozpoczął Marcin Ratke, który wpłacił pieniądze w imieniu rodziców i zawodników Akademii Piłkarskiej Jedynka Kartuzy.

              Następnie Rada Rodziców na czele z jej przewodniczącą, później dołożył się do paczki Marek Rychert współwłaściciel firmy Perfekt.

              A dzisiaj zupełnie przez przypadek, trafiliśmy na niezwykłego człowieka, który już niejednokrotnie pomagał innym w Szlachetnej Paczce, Pana Roberta Zarębę, właściciela firmy Farmer Kaszuby z Przodkowa. Dzięki jego uprzejmości zamiast dwóch ton węgla Pan Paweł otrzyma 4 tony 😊

               

              Pozostałe produkty, bony i niespodzianki są już zapakowane. Dzielnie pomagały nasze uczennicy, wolontariuszki Szkolnego Koła Wolontariatu.

              W niedzielę zawozimy paczki do Centrum Kultury w Kartuzach i na pewno podzielimy się z Państwem tymi pięknymi chwilami.  


              Raz jeszcze dziękujemy wszystkim za pomoc i DOBRE SERCE!

            • Mikołajki w klasach trzecich

            • Sesja zdjęciowa Mikołajkowa klas trzecich. Dziękujemy wychowawcom Pani Dorocie, Klaudii i Magdzie za przygotowanie niespodzianek dla swoich uczniów i zorganizowanie sesji oraz prezentów mimo zdalnego nauczania, w warunkach stacjonarnych i bezpiecznych dla wszystkich.

            • Szlachetna Paczka

            • Kochani Jedynkowicze i przyjaciele Jedynki. Bardzo potrzebujemy Waszej pomocy w skompletowaniu Szlachetnej Paczki.

              W ostatnich dniach dotarła do nas bardzo smutna wiadomość, zmarła Pani Irena, mama Pana Pawła, dla którego zbieralmy paczkę. Łza kręci się w oku widząc pięknie zapakowaną chustkę od jednego z naszych rodziców, który postanowił spełnić tak proste marzenie Pani Ireny. Niestety chustka ta już się nie przyda...

              Natomiast Państwa prosimy o pomoc w kompletowaniu paczek dla Pana Pawła. Największym wydatkiem jest zakup węgla i obecnie na tym się skupiamy, ponieważ resztę produktów już udało się zebrać lub zakupić.

              Spróbujmy zjednoczyć siły. Jako szkoła, już nie raz dawaliśmy dowód na to, że "jak nie my to kto". Dlatego zachęcamy do tworzenia wspólnej Szlachetnej Paczki dla Pana Pawła.

            • Mikołajki w Oddziałach Przedszkolnych

            • Zapraszamy do obejrzenia przepięknych zdjęć z wyjątkowych, bo realnych Mikołajek, w oddziałach przedszkolnych naszej szkoły. Oto Mikołaj z pomocnikami i najwspanialszymi wychowawcami zeróweczek.

            • Konkurs ,,Święci, których warto poznać''

            • Nasza Szkoła już po raz kolejny wzięła udział w powiatowym konkursie ,,Święci, których warto poznać'' - który jest organizowany przez Zespół Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie. Tym razem konkurs był poświęcony osobie św. Jana Pawła II i Jego zawierzeniu Matce Bożej. Tematem konkursu było hasło: ,,Totus Tuus- Matka Boża w życiu i posłudze św. Jana Pawła II'' :
              Konkurs w naszej szkole był podzielony na dwie kategorie wiekowe:
              - klasy III- IV konkurs plastyczny
              - klasy V- VIII konkurs literacki
              Komisja wyłoniła i przyznała nagrody następującym osobom:
              Konkurs plastyczny:
              I m-sce Julia Koszałka kl. IV
              II m-sce Patrycja Sobczyńska kl. III
              III m-sce Anna Rutkowska kl. III
              Konkurs literacki:
              I m-sce Łukasz Kroll kl. VI
              II m-sce Piotr Szczodrowski kl. VIII i Daniel Lidzbarski kl. VI
              III m-sce Roksana Byczkowska kl. VI i Anna Krause kl. VI
              Wyróżnienie:
              Izabela Dosz kl. VI

              W konkursie na szczeblu powiatowym , nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
              I m-sce Daniel Lidzbarski - konkurs literacki
              III m-sce Piotr Szczodrowski - konkurs literacki
              III m-sce Patrycja Sobczyńska - konkurs plastyczny

            • Konkurs czytelniczy w ramach akcji Narodowe Czytanie

            • W ubiegłym tygodniu odbył się szkolny konkurs czytelniczy dla uczniów klas 2-5, w ramach akcji „Narodowe Czytanie”, zorganizowany przez Panią Mariolę Dzwonkowską nauczyciela języka polskiego, oraz Panią Ewelinę Roszkowską nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Konkurs odbył się w formie online i był ciekawym wyzwaniem dla uczniów a także dla nauczycieli.

              Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

              W kategorii klas 2-3 wyróżniono następujących uczniów:

              I miejsce: Anastazja Król

              II miejsce: Alicja Kusznier, Kamila Landowska

              III miejsce: Jaś Antoszak, Julia Bubacz

              Wyróżnienia: Maria Damps, Zofia Czaja

               

              W kategorii klas 4-5 wyróżniono następujące osoby:

              I miejsce: Mateusz Konkol

              II miejsce: Nina Dąbrowska, Franciszek Szymański

              III miejsce: Blanka Strzyżewska, Dawid Piask

              Wyróżnienia: Aleksandra Król, Mikołaj Pestka

            • Podziękowania dla Pracowników szkoły

            • Drodzy Pracownicy Jedynki,

              od kilkunastu lat przełom listopada i grudnia to czas przygotowań do Kiermaszu Świątecznego, a tym samym okazja do podziękowań, które do Was kierowałem w obecności rodziców i uczniów. Dziś w dobie pandemii nie organizujemy Kiermaszu, jednak przyjmijcie ode mnie słowa wdzięczności.

              Nauczycielkom oddziałów przedszkolnych dziękuję za to, że przez cały czas jesteście z najmłodszymi uczniami szkoły i prowadzicie nie tylko zajęcia edukacyjne, ale i organizujecie im czas wolny, włączacie się w akcje charytatywne. Jesteście też żywym dowodem tego, że w szkole unosi się duch nauki.

              Szczególne podziękowania kieruję do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. To Wasza zasługa, że w tak krótkim czasie od rozpoczęcia roku szkolnego przygotowaliście dzieci i rodziców na naukę zdalną. Jeśli dodać do tego wprowadzenie jednej platformy oraz realizowanie z uczniami wszystkich lekcji online, to wtedy mamy pełny obraz pracy zdalnej, wręcz idealny.

              Nauczyciele, którzy uczycie w klasach od czwartej do ósmej musieliście zmierzyć się ze zdalnym nauczaniem najwcześniej. To Wyście przetarli szlaki, szczególnie w prowadzeniu zajęć ze szkoły. Dzięki Wam możliwe było dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z tymi, którzy nie opanowali technologii informacyjnej. Dziękuję też za to, że zwracacie uwagę nie tylko na realizowanie podstawy programowej, ale przede wszystkim dbacie o relacje.

              Moją wdzięczność kieruję do nauczycieli świetlicy i biblioteki. Ostatnie tygodnie pracy zdalnej wymagały od Was przemodelowania dotychczasowych obowiązków. Podjęliście trud pracy stacjonarnej z uczniami, którzy nie mają warunków do pracy zdalnej w domu. Dzięki Wam w naszej szkole żaden uczeń nie jest wykluczony, pozostawiony sam sobie.

              W tak trudnym czasie zrobiliśmy też rzecz wręcz niemożliwą, utrzymujemy przy życiu Zespół Regionalny ,,Krasniąta’’. Dziękuję paniom instruktorkom, że w czasie pandemii włączyły dzieci z oddziałów przedszkolnych. Wierzę, że kiedyś czas pandemii się skończy i wrócimy na scenę.

              Fantastyczną pracę wykonują nasze padagożki i psycholożka. Dzięki Wam od samego początku pracy zdalnej włączyliśmy wszystkich uczniów potrzebujących wsparcia. Dla mnie najbardziej cenne jest to, że potrafiłyście dotrzeć do uczniów i rodziców, którzy sami nie zdecydowaliby się prosić o pomoc. Zdaję sobie sprawę, że było to możliwe tylko dlatego, że wcześniejsza praca i odpowiednia diagnoza były prowadzone systematycznie.

              Praca edukacyjna i wychowawcza nie domyka całości pracy szkoły. Dlatego moje słowa podziękowania kieruję do pań sekretarek. To Wy w czasie pandemii stajecie na pierwszej linii z innymi. Dzięki temu, że przez cały czas pełnicie swoje obowiązki stacjonarnie, stało się możliwe rozwiązywanie problemów, z którymi przychodzą uczniowie i rodzice. Dzięki Wam nauczyciele mają wsparcie podczas prowadzenia zajęć zdalnych ze szkoły. Dzięki Waszym umiejętnościom setki spraw rozwiązałyście udzielając również porady telefonicznie. Jeśli ktokolwiek jest niezastąpiony, to Wy z pewnością.

              Życie w szkole w czasie pandemii jest możliwe dzięki paniom sprzątaczkom, konserwatorom, woźnym, opiekunce z przejścia dla pieszych. Dziękuję Wam za to, że w naszej szkole możemy pracować i zdalnie i stacjonarnie. Dla Was procedury sanitarne są tylko wskazówką, ponieważ bezpieczeństwo – również sanitarne jest wpisane w codzienność. Czujemy się dzięki temu bezpieczni. Dziękuję Wam również za to, że wiele zajęć – szczególnie sportowych może odbywać się do późnych godzin wieczornych.

              Na koniec słowa wdzięczności kieruję do moich zastępczyń: Kingi i Anety. Dzięki Wam każda, nawet najtrudniejsza z rzeczy jest możliwa do zrealizowania. Dziękuję Wam także za inicjowanie wielu doskonałych projektów, działań. Bardzo często jestem zakłopotany, kiedy słyszę słowa podziwu i zazdrości związane z tym, jak dobrą szkołą jest Jedynka. Zdaję sobie sprawę, że niewiele bym wskórał bez Was.

              Dziękuję i przekazuję tyle dobrej energii, by dla każdego wystarczyło

              Dariusz Zelewski - dyrektor szkoły

            • „Zmieniamy życie zwierząt na lepsze”

            • Zwierzaki ze schroniska w Starogardzie Gdańskim otrzymały już od nas świąteczne prezenty! Dzięki Waszym wrażliwym sercom udało zebrać się tych „dziwnych” czasach kila kartonów żywności oraz kołdry i koce dla psiaków i kociaków. Przekazaliśmy je już do schroniska w Starogardzie Gdańskim. Niech się zwierzaki cieszą. Dziękujemy za Waszą hojność. Pamiętajcie, że dobro powraca.

            • Szkolni ekolodzy

            • Szkolni ekolodzy zdążyli przed zimą zbudować domki dla owadów.

              Owady zapylają nasze rośliny, dzięki czemu mamy potem owoce, a np. biedronki żywią się mszycami, które są zmorą dla naszych roślin. Takich owadzich gości warto mieć w swoim ogrodzie, jak najwięcej. Żeby jednak tak było musimy im trochę pomóc - np. stawiając w ogrodzie domek dla owadów.

              Kiedyś pożyteczne owady radziły sobie same. Schronienie znajdowały np. w słomianych strzechach, między drewnianymi belkami domów, czy na strychach. Obecne budownictwo praktycznie im to uniemożliwia i wiele z tych pożytecznych owadów ginie.

              Właśnie dlatego w każdym ogrodzie powinien być domek dla owadów.

              Uczniowie klas szóstych z chęcią podjęli się zadania budowy owadzich domków. Na zajęciach z techniki stworzyli prawdziwe dzieła architektury. Część z nich pomoże przetrwać owadom zimę w domowych ogródkach uczniów, kilka z nich została zainstalowana na zielonym terenie szkoły przy ulicy Piłsudskiego.

            • Jedynka i APK - wspólnie dla Szlachetnej Paczki!

            • Już kolejny raz Szkoła Podstawowa nr 1 w Kartuzach oraz Akademia Piłkarska Jedynka Kartuzy przystępuje do akcji Szlachetnej Paczki.

              W tym roku pomogamy panu Pawłowi i jego 93-letniej matce, pani Irenie.

              Historię tej rodziny znajdziecie Państwo pod linkiem: https://l.messenger.com/l.php...

              W każdym z nas tkwi moc czynienia dobra! Razem możemy wiele!

              Dlatego zwracamy się z prośbą do Państwa o pomoc i wsparcie

              w tworzeniu tej Szlachetnej Paczki. Najważniejsze abyśmy spełnili trzy kluczowe potrzeby Naszej Rodziny: węgiel (2 tony), garnki oraz jedzenie. Ważne są również środki czystości oraz różnej wielkości opatrunki

              i bandaże dla pani Ireny.

              Pomóc możemy na wiele sposobów: przynosząc konkretne produkty, których opis można znaleźć pod powyższym linkiem, do sekretariatów szkoły (ul. Piłsudskiego 10 oraz ul.3 Maja 14) lub do trenerów APK

              na treningi; wpłacajac dowolną kwotę w sekretariacie szkoły lub u trenera Marcina Ratke; znajdując firmy, mogące zasponsorować konkterne produkty.

              Weekend Cudów - finał Szlachetnej Paczki przypada na 12-13 grudnia. Mamy nadzieję do tego czasu skompletować paczkę dla pana Pawła i pani Ireny.

              Liczymy na Waszą pomoc!

            • Narodowe czytanie w Jedynce

            • Od 2012 r. w Polsce jest organizowana akcja pn. Narodowe Czytanie. Jej celem jest popularyzowanie literatury narodowej. Patronatem objął ją prezydent Polski.

              Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wydarzeniu, uczestnicząc w szkolnym konkursie czytania dla klas 2-5. Poziom był niezwykle wyrównany. Jury po obradach wyłoniło zwycięzców.

              W klasach 2-3:

              • I miejsce zajęła Anastazja Król,
              • II miejsce ex aequo: Alicja Kusznier, Kamila Landowska,
              • III miejsce ex aequo: Jaś Antoszak, Julia Bubacz.
              • Wyróżnienia otrzymali: Maria Damps, Zofia Czaja.

              W klasach 4-5 laureatami zostali:

              • I miejsce: Mateusz Konkol,
              • II miejsce: ex aequo: Nina Dąbrowska, Franciszek Szymański,
              • III miejsce ex aequo: Blanka Strzyżewska, Dawid Piask.
              • Wyróżnienia: Aleksandra Król, Mikołaj Pestka.

              Wszystkim uczestnikom, których było ok. 40, serdecznie gratulujemy udanych występów. Cieszymy się, że mogliście wziąć udział w pięknym święcie mowy ojczystej. 

              Organizatorami konkursu były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej - Ewelina Roszkowska i języka polskiego Mariola Dzwonkowska.

            • Nauczanie zdalne :)

            • Pierwszy tydzień pracy zdalnej uczniów klas 1-8 za nami. Uczniowie i nauczyciele klas 4-8 skończyli już trzeci tydzień zdalnego nauczania. I mimo tego, że nie jest to sposób pracy o jakim marzą nauczyciele, dzieci i rodzice, to nie martwiąc się tym, na co nie mamy wpływu, dzielnie pracujemy i idziemy naprzód 😊 Dziękujemy nauczycielom, pracownikom szkoły, dzieciom i rodzicom za poświęcenie, wyrozumiałość i wspólną edukację. Bo razem zawsze łatwiej pokonać przeciwności, ale też łatwiej zdobyć cel.
              Spokojnego weekendu i szczęśliwego piątku trzynastego!

            • Święto Niepodległości

            • To już kolejna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i każda z taką samą siłą przemawia do naszej tożsamości narodowej. Mimo upływu lat, niezmiennie budzi wzruszenie, skłania do refleksji i uświadamia, że winni jesteśmy pamięć i wdzięczność tym, którym zawdzięczamy wolność. Z okazji tego narodowego święta, które obchodzimy 11-tego listopada, uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami oraz Panią Danką przygotowali wyjątkową książkę. Zawarli w niej swoje myśli i odczucia związane z naszą piękną Ojczyzną.

            • Konkurs na "Najładniejszy różaniec"

            •  ,,Różaniec – to skarb, który trzeba odkryć" wołał Jan Paweł II. Aby wołanie papieża nie poszło w zapomnienie, w  naszej szkole uczniowie wzięli udział w konkursie różańcowym.

              W październiku 2020 r. został ogłoszony dla uczniów naszej szkoły konkurs na wykonanie ,,Najpiękniejszego Różańca" Celem konkursu było zainteresowanie dzieci modlitwą różańcową, przypomnienie jak piękną modlitwą jest modlitwa różańcowa i jednocześnie zachęcenie dzieci do częstego jej odmawiania.

               Konkurs polegał na przygotowaniu przez uczniów różańców z dowolnego materiału. Do 15 października uczniowie klas od 0 do III mogli przynosić wykonane przez siebie lub przy pomocy rodziców różańce. Konkurs  cieszył się dużą popularnością wśród uczniów. Konkurs polegał na oryginalności pomysłu, dokładności wykonania, estetyki i treści zawartej w wykonanym dziele. Na konkurs wpłynęło 87  prac. Przy ich tworzeniu dzieci wykazały się ogromną pomysłowością. Uczniowie do wykonania różańca wykorzystali najróżniejsze materiały. Były różańce z dzikiej róży, jarzębiny, kasztanów, grochu, fasoli, cukierków, kwiatów, gąbki, kawy, szyszek, makaronu, klocków lego, najprzeróżniejszych koralików i itp.

              Wybór „najlepszego” różańca okazał się bardzo trudny. Przy ocenie należało wziąć pod uwagę nie tylko wyraz artystyczny, wizualny ale też stopień trudności i pomysłowość. Po długich obradach komisja konkursowa przyznała w klasach „0”

              I miejsce: Eliza Piask, Hanna Wietrak, Paulina Wałaszkowska

              II miejsce: Elena Kiliszewska, Ksawery Rogala – Lewicki, Lidia Borska, Julianna Kuchta, Alicja Zielke, Nikola Przydarska

              III miejsce: Zofia Biernat, Igor Metza, Mateusz Szymański, Julia Toruńczak, Szymon Kuczkowski

              W klasach I:

              I miejsce: Alicja Hinca, Agata Ziegert

              II miejsce : Laura Kopczyńska, Matylda Popławska, Mateusz Ropel

              III miejsce : Kaja Kowalska

              W klasach II:

              I miejsce : Tosia Drewa,

              II miejsce : Alicja Kusznier,

              III miejsce : Grzegorz Flisykowski, Milan Wardaliński, Szymon Patoka

              W klasach III:

              I miejsce : Kamila Landowska, Andżelika Biernat

              II miejsce : Igor Grota, Nikola Metza, Partycja Sobczyńska

              III miejsce : Julia Panga, Filip Grot, Nikodem Kuchta

              Ponieważ wszystkie prace były godne wyróżnienia, dlatego też komisja konkursowa postanowiła wyróżnić wszystkie prace dzieci biorących udział w konkursie. Wszystkim uczestnikom należą się wielkie gratulacje i uznanie.