Podczas zajęć on-line z pedagogiem uczniowie klas: Va i Vc mieli okazję uczestniczyć w Mindfulness- treningu uważności, którego głównym elementem jest obserwacja oddechu. Od dawna wiemy, że wolne głębokie wdechy angażują nerw zwany błędnym, który działa na nasz organizm jak "hamulec"
Po co?
-dla koncentracji przed nauką,
-dla uspokojenia po szalonej zabawie,
-dla wyciszenia przed snem,
-dla zdrowia psychicznego i fizycznego..
-dla dzieci i dla dorosłych
Następnie w trosce o własne zdrowie psychiczne uczniowie stworzyli plan samoopieki na najbliższy czas. W ostatnich tygodniach nasze życie bardzo się zmieniło, musieliśmy zrezygnować z wielu rzeczy, które lubimy. To wszystko może wywoływać stres i napięcie, a te z kolei emocje: smutek i lęk.
Dlatego podczas kiedy specjaliści walczą z koronawirusem, my postanowiliśmy zadbać o siebie
E- godzina wychowawcza z pedagogiem
- 19
E- Zeróweczki Jedyneczki
Nie tylko uczniowie klas starszych spotykają się na wirtualnych lekcjach, ale też uczniowie naszych oddziałów przedszkolnych. Stęsknieni, zdziwieni, ale zadowoleni uczniowie i wychowawcy grupy 0a i 0b zobaczyli się na Zoomie, a później przesłali zdjęcia ze swoimi pracami. Dziękujemy.
Pamiętajcie #zostańciewdomu i wtedy #bedziedobrze :)
14
Liwia Landowska laureatką XIII Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego "Mieszkańcy Ziemi"
Liwia Landowska z klasy 6d zajęła II miejsce w XIII Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym pt. ''Mieszkańcy Ziemi'' w kategorii klas 4-6 uczeń szkoły podstawowej.
Jury w składzie: Jacek Paluchowski-artysta fotografik, wykładowca Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni-Orłowie oraz Grzegorz Mehring – freelancer, fotoreporter, współpracownik portalu gdańsk.pl i Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, miało nie lada wyzwanie. Do rywalizacji konkursowej zgłoszono bowiem aż 657 prac z wszystkich 20 powiatów i miast na prawach powiatów województwa pomorskiego, w tym: 303 prace uczniów ze szkół podstawowych klas 4-6, 227 prac uczniów szkół podstawowych klas 7-8, 86 ze szkół ponadpodstawowych oraz 41 prac nauczycieli ze wszystkich typów szkół. Ogółem w konkursie wzięło udział blisko 350 osób z całego województwa pomorskiego w tym m.in.:
Gdyni, Gdańska, Sopotu, Rumi, Tczewa, Pucka, Kościerzyny, Kartuz, Kwidzyna, Słupska, Pelplina, Sierakowic, Łebcza, Wiślinki, Pępowa, Siemianic i wielu mniejszych miejscowości naszego województwa.
Organizatorem XIII Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego pt. „ Mieszkańcy Ziemi " była Szkoła Podstawowa nr 34 z Oddziałami Integracyjnymi im. Leonida Teligi w Gdyni.
Konkurs przebiegał w 3 etapach: I-etap odbył się na poziomie zgłoszonych szkół. Do konkursu uczennicę klasy VI zgłosiła Sylwia Gneba - nauczycielka języka kaszubskiego, która stara się uczniów zarażać swoja pasją - fotografią,
II – etap powiatowy( w tym miejscu należy wspomnieć, że Liwia również na etapie powiatowym zdobyła I miejsce w kategorii klas 4-6 uczeń szkoły podstawowej, powiat kartuski) i III etap – wojewódzki. W tym roku
szkolnym ponownie konkurs został wpisany na kuratoryjną listę konkursów artystycznych, dzięki czemu Liwia zyska dodatkowe punkty na świadectwie ukończenia klas 8.
Patronat honorowy nad konkursem objął Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Pomorski Kurator Oświaty Małgorzata Bielang oraz Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.
Współorganizatorem gali i wystawy pokonkursowej był Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni.
Nagrodę oraz dyplom Liwia odebrała podczas uroczystej gali połączonej z otwarciem wystawy konkursu, która odbyła się 6 marca w Sali Morskiej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.
Gratulujemy!!!
Dziękujemy za nadesłane zdjęcia.
4
Nabór uzupełniający
Język angielski - arkusze próbne 2020 - dla ósmoklasistów
Centralna Komisja Egzaminacyjna w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia organizuje próbne egzaminy dla ósmoklasistów. Arkusz standardowy z kartami odpowiedzi załączamy poniżej. Dla uczniów, którzy mają dostosowane warunki arkusze dostępne są na stronie CKE (link załączamy).
Poprawność odpowiedzi uczniowie będą mogli sprawdzić po udostępnieniu klucza odpowiedzi oraz podczas zajęć z nauczycielami poszczególnych przedmiotów. W naszej szkole nie wymagamy od uczniów, by skanowali prace, bądź wysyłali pocztą, czy mailem. Nie będzie też ta praca oceniana sumująco (cyfrowo).
Dziś piszemy egzamin próbny z języka angielskiego.
PILNE: próbny egzamin ósmoklasisty
Szanowni rodzice ósmoklasistów i ósmoklasiści
Centralna Komisja Egzaminacyjna z dnia na dzień zaproponowała przeprowadzenie próbnych egzaminów dla ósmoklasistów. Nie są one obowiązkowe i nie mają zastąpić planowanego na drugą połowę kwietnia egzaminu właściwego.
W naszej szkole przeprowadziliśmy dotychczas dwa egzaminy próbne, które zostały zorganizowane zgodnie z procedurami, sprawdzone, a wyniki przedstawione uczniom. Nauczyciele dokonali analizy i sporządzili raport, a wnioski wykorzystują w bieżącej pracy.
Biorąc pod uwagę warunki, w których przyszło nam funkcjonować pozostawiamy rodzicom i uczniom decyzję, czy przystąpią do egzaminu próbnego w dniach 30 – 31 marca i 1 kwietnia. Jako szkoła udostępnimy w dniu rozpoczęcia egzaminu na stronie głównej szkoły materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języka obcego. Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna uczeń musi pobrać arkusz, wydrukować lub zapisać na komputerze i rozwiązać.
Poprawność odpowiedzi uczniowie będą mogli sprawdzić po udostępnieniu klucza odpowiedzi oraz podczas zajęć z nauczycielami poszczególnych przedmiotów. W naszej szkole nie wymagamy od uczniów, by skanowali prace, bądź wysyłali pocztą, czy mailem. Nie będzie też ta praca oceniana sumująco (cyfrowo).
Egzamin próbny dla chętnych odbędzie się w następujących terminach:
· 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski
· 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka
· 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – język angielski
Wiecej informacji na stronie: Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
#NieGramyBoCzytamy
Z okazji Dnia Szczęścia uczniowie klas piątych wzięli udział w akcji #niegramyboczytamy.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
10
Zdalne nauczanie
Szanowni Państwo,
w bieżącej skomplikowanej sytuacji uprzejmie prosimy Państwa o śledzenie informacji przesyłanych poprzez dziennik elektroniczny. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące organizacji zdalnej nauki będziecie Państwo otrzymywać właśnie w ten sposób.
Dariusz Zelewski – dyrektor szkoły
#ZespółKolorowychSkarpetek
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. Tego dnia obchodzimy także Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji zakładamy dwie różne skarpetki. To symbol tego, że jesteśmy różni i... to jest piękne! Jedynkowicze równeiż włączyli się w tę akcję i pokazali swoją solidarność przesyłając nam zdjęcia swoich stópek w kolorowych skarpetkach.
#skarpetkoweWyzwanie#zostańwdomu #ŚwiatowyDzieńZespołuDowna #pierwszyDzienWiosny
7
REKRUTACJA - składanie wniosków!
Informujemy, że wprowadzamy dodatkowe środki bezpieczeństwa w kontakcie z interesantami szkoły. W związku z tym, że trwa rekrutacja do szkoły, prosimy o kontakt wyłącznie drogą elektroniczną. Można także zasięgnąć informacji telefonicznie w godzinach pracy sekretariatu, tj. od 9.00 do 12.00.
Prosimy o przesyłanie wniosków zapisu dziecka do oddziału przedszkolnego, I klasy oraz VII klasy dwujęzycznej na adres e-mail: sp1kartuzy@sp1kartuzy.pl (skan lub zdjęcie). Druki można pobrać ze strony internetowej szkoły:
http://www.bip.sp1kartuzy.witrynaszkolna.pl/strona=bip_dokumenty
KOMUNIKAT BURMISTRZA KARTUZ
Decyzją Ministra Edukacji Narodowej wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19 od 12 marca br. do odwołania funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostało czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych (od 16 marca 2020 r. będą zamknięte).
Drodzy rodzice i opiekunowie pamiętajcie, że w tym czasie:
-
- Dzieci i młodzież powinny unikać miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, boiska, place zabaw, centra handlowe i innych tego typu miejsc.);
- Przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie oznacza dni wolnych od nauki. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny. Natomiast nauczyciele pozostają z uczniami i rodzicami w stałym kontakcie
za pośrednictwem e-dziennika, aby wspierać uczniów w nauce i przekazywać materiały
do samodzielnej pracy w domu. Szkoły Gminy Kartuzy wyposażone są w platformy
e-learningowe i szereg programów multimedialnych, a dzięki wybudowanej sieci światłowodowej w szybkie łącza internetowe. Nasi nauczyciele zostali przeszkoleni
i posiadają umiejętności w wykorzystywaniu zasobów multimedialnych. - Rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
- Śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
-
PILNE: od 12 marca szkoła zamknięta!
Decyzją premiera RP wszystkie placówki oświatowe na terenie kraju zostają zamknięte od 12 do 25 marca 2020 r. Oznacza to, że wszelkie zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne zostają zawieszone od dnia jutrzejszego tj. 12 marca 2020 r. W tym czasie uczniowie powinni przebywać w domu i traktować ten czas jako kwarantannę.
Przez najbliższe dwa dni tj. czwartek i piątek (12 i 13 marca) w godzinach od 7.45 do godz.15.00 zapewnimy opiekę świetlicową dla tych uczniów, których rodzice w sytuacjach wyjątkowych zdecydują się posłać dziecko do szkoły.
Dariusz Zelewski – dyrektor szkoły
Zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem
Kierując się odpowiedzialnością za bezpieczeństwo uczniów i pracowników naszej szkoły, podjąłem decyzje, które mają zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem.
Od 11 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje w Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach zakaz organizowania wycieczek szkolnych, a także uczestniczenia w imprezach masowych, plenerowych, zawodach i konkursach międzyszkolnych do chwili ustania zagrożenia. W szkole nie będą organizowane międzyszkolne zawody sportowe, konkursy, czy wizyty studyjne. Szczegółowe informacje będą przedstawiane uczniom i rodzicom przez nauczycieli.
Jednocześnie podwyższamy standardy utrzymania sterylności w budynku szkoły.
Sytuacja w kraju jest dynamiczna i zmienia się z godziny na godzinę. Jeśli pojawią się nowe informacje, to niezwłocznie będę Państwa informować. Proszę śledzić stronę szkoły, odczytywać komunikaty przez e-dziennik.
Z poważaniem
Dariusz Zelewski – dyrektor szkoły
Rekolekcje Wielkopostne w Jedynce
W dniach 5-6 marca uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych. Temat tegorocznych rekolekcji to: „Eucharystia daje życie” Rekolekcje odbywały się w czterech grupach wiekowych. Pierwsza to uczniowie kl. O-I, druga kl. II-III, trzecia kl. IV-V, czwarta kl. VI-VIII . W tym roku nauki wygłosili: ks. Waldemar Prondzinski, ks. Arkadiusz Guz oraz ks. Andrzej Patrzykąt , którzy słowem, piosenką, rysunkiem, filmem, prezentacją, a nade wszystko sprawowaną Eucharystią przypomnieli, że każdy z nas jest w oczach Boga wyjątkowy i dla Niego najważniejszy.Dziękujemy Bogu za ten piękny czas – czas słuchania słowa Bożego, wspólnej modlitwy, śpiewu, doświadczenia wiary. Będziemy pamiętać, że „ rekolekcje to takie lekcje, gdzie każdy człowiek duży i mały staje się bardziej doskonały”. Niech przeżyte dni umocnią naszą przyjaźń z Panem Jezusem.
19
VIIc skacze z radości!!!
26 lutego Klasa VII c wraz z wychowawcą i panią Anną Walendziak miała okazję sprawdzić swoje umiejętności w parku trampolin JUMPCITY Gdańsk. Wycieczka klasowa przebiegała w sympatycznej atmosferze, a zabawa okazała się przednia. Instruktor w parku trampolin był pod wrażeniem sprawności i zaangażowania uczniów naszej szkoły.
105. urodziny Jedynki
4 marca 2020 roku był w naszej szkole dniem wyjątkowym: obchodziliśmy bowiem Święto Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach.W kościele p.w. św. Kazimierza Królewicza w Kartuzach odbyła się msza święta, a następnie uroczysty apel, który przybliżył nam historię samej szkoły a także postać św. Kazimierza.Podczas uroczystości wręczono nagrody wyróżnionym uczniom w konkursach z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, a także XIII Wojewódzkiego konkursu fotograficznego pt "Mieszkańcy Ziemi" oraz szkolnego etapu Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Dziękujemy Wszystkim zaangażowanym osobom za przygotowanie tego dnia a zwłaszcza części artystycznej. Pracownikom szkoły, uczniom i rodzicom życzymy wszystkiego najlepszego w dniu Jedynkowych 105 urodzin 😊
172
Akademia Przyszłości poznaje zakątki Gdańska i hotelu Number One
W ostatni dzień lutego grupa wolontariuszy z Akademii Przyszłości wraz z uczniami wybrała się do centrum Gdańska na wydarzenie pt. „Za kulisami hotelu”. W organizacji warsztatów pomógł nam hotel Number One w Gdańsku, który mieści się przy ulicy Jaglanej oraz Pan Tomasz Lamk z Amator Kiełpino. Na samym początku przeszliśmy się słynną ulicą Długą w stronę Motławy, po drodze odwiedziliśmy Kościół Mariacki oraz zrobiliśmy zdjęcie pod Fontanną Neptuna. Zimny porywisty wiatr zaprowadził nas pod hotel, gdzie czekało na nas mnóstwo atrakcji. Najpierw dowiedzieliśmy się ile osób pracuje w hotelu, jakie są poszczególne segmenty obiektu hotelarskiego oraz ile pokoi liczy budynek. Następnie windą udaliśmy się na 6 piętro, aby zobaczyć jak wygląda przykładowy apartament. Na parterze czekała na nas kolejna niespodzianka - spotkanie z barmanem. Poznaliśmy technikę przygotowania niesamowitej kawy, zgłębiliśmy tajniki komponowania doskonałego drinka, lemoniady, czy shake’a. Każde dziecko mogło posmakować dowolnie wybrany przez siebie napój bezalkoholowy. Koktajle robiły wrażenie i wywołały szczery uśmiech na twarzach już zaciekawionych uczniów. Przy kolejnym stanowisku zastaliśmy fartuszki, kucharskie czapki, stolnicę, wałki do ciasta, mąkę, szynkę, salami, ser i sos pomidorowy. Dzieci jednogłośnie zgadły, że będziemy robić pizzę. Każdy według własnych upodobań mógł skomponować swoją wymarzoną pizzę, która następnie trafiła do pieca. Zniecierpliwieni i lekko głodni podopieczni zasiedli do hotelowych stolików. Po kilku minutach posiłek był gotowy. Dzieci po upieczeniu pizzy rozpoznawały przez siebie wykonywane pizzę i wszyscy przystąpili do konsumpcji. Na koniec jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym pracownikom i Zarządowi Hotelu Number One za zorganizowanie tego wydarzenia. Magdzie Kryszewskiej za inicjatywę i ciągłą współpracę z naszym Kolegium, Panu Tomaszowi Lamk za zorganizowanie dla nas transportu do Gdańska i Panu Marianowi za bezpieczne przewiezienie nas tam i z powrotem. Serdecznie Wam dziękujemy
23
Ostatki w klasach Piątych :)
Ostatki, czyli ostatnie dni karnawału.
Tak bawili się uczniowie klas piątych na dyskotece zorganizowaej przez sowoich wychowawców. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
18
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole!
„W każdym razie, bądź co bądź. Włączać, wziąć, a potem siąść.
W cudzysłowie, sweter, z rzędu- nie popełnisz więcej błędu!”
21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji,w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Święto to przypomina wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. Obchodzone jest również w naszym kraju jako Dzień Języka Polskiego.
W tym dniu uczniowie naszej szkoły również świętowali. Była to świetna okazja do tego, żeby propagować piękną i poprawną polszczyznę. Młodzież, pracując w zespołach, wykonała ciekawe plakaty promujące język polski, wykazując się przy tym dużą inwencją twórczą i pomysłowością. Przedstawiciele klas IV-VIII brali udział w dyktandzie ortograficznym „O Pióro Dyrektora Szkoły”. W obu budynkach zostały rozwieszone plakaty promujące ten wyjątkowy dzień. Przygotowano również wystawę o polskich laureatach Literackiej Nagrody Nobla. Miłą niespodziankę sprawili uczniowie klas ósmych swoim młodszym kolegom. Odwiedzili wszystkie klasy, wykonując piękną recytację inwokacji z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Uczniowie uświadomili sobie, że język polski nie należy do łatwych. Chrzęści, warczy i syczy, ale jest tak barwny i ciekawy, a co ważne jest tylko nasz, kształtował się przez wieki i dlatego warto uszanować tę tradycję. Dziękujemy wszystkim za współpracę i zaangażowanie w przygotowanie tego święta.
Szanujmy to, co mamy i niech każdy dzień będzie dniem języka ojczystegoJ
Dyktando z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
21 lutego 2020 roku w naszej szkole odbyło się Dyktando z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, które było jednym z towarzyszących wydarzeń związanych z obchodami tego dnia.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom języka polskiego za przygotowanie tych obchodów i przypomnienie na jak ważne jest dbanie o ojczystą mowę.19
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Październik 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Wszystkie