• Nasz profil

• LOGOPEDA

•

Opieką logopedyczną objęte są dzieci z klas I- III. We wrześniu przeprowadzane są badania przesiewowe mające na celu sprawdzenie rozwoju mowy, słuchu fonematycznego, fizjologicznego, zaburzeń i wad wymowy. Dzieci u których stwierdzono wadę wymowy, uczestniczą w terapii logopedycznej.

Kim jest logopeda?

Logopeda to terapeuta zajmujący korektą wad wymowy takich jak: seplenienie, rotacyzm, mowa bezdźwięczna, jąkanie. Zadaniem logopedy szkolnego jest zapobieganie zaburzeniom mowy (profilaktyka), rozpoznawanie (diagnoza) oraz usuwanie wad w trakcie terapii logopedycznej.

W ostatnich latach systematycznie wzrasta liczba dzieci z wadami wymowy. Na podstawie diagnozy logopedycznej do najczęściej spotykanych wad zalicza się:

·  Seplenienie międzyzębowe - podczas artykulacji głosek syczących (s,z,c,dz) język wsuwany jest między zęby;

·  Seplenienie proste - czyli zamiana głosek szumiących (sz,ż,cz,dż) na syczące (s,z,c,dz) np. zamiast szafa - safa, czapka - capka

·  Bezdźwięczność całkowita lub częściowa, wymawianie głosek dźwięcznych (g,b,d,z, w,dz) jak bezdźwięcznych (k,p,t,s,f,c) np. woda - fota, zegar - sekar;

·  Rotacyzm - brak artykulacji głoski r lub jej deformacja;

·  Artykulacja zmiękczona głosek syczących np. sanki - sianki, zupa - ziupa, cebula - ciebula;

·  Artykulacja twarda głosek miękkich np. ciasto - casto, siano - sano, nie - ne

·  Wymowa niedbała spowodowana brakiem otwierania ust przy mówieniu, zaciśnięciem szczęk, co powoduje, że mowa jest niewyraźna i niezrozumiała.

Korekcja wad wymowy polega na:

Gabinet logopedyczny wzbogacany jest w wartościowe pomoce i programy multimedialne, które uatrakcyjniają zajęcia. Na zajęcia zapraszani są rodzice, aby mogli kontynuować ćwiczenia usprawniające w domu. Ćwiczenia zapisywane są w zeszytach. Sukces terapii w największym stopniu zależy od codziennej, systematycznej pracy rodziców z dzieckiem. Dzięki niej dziecko nauczy się prawidłowo mówić, pisać i czytać. Powodzenia!

Gabinet logopedyczny mieści się w sali nr 30.

Zapraszamy!

Ewelina Roszkowska, Gabriela Werochowska i Beata Miloch- logopedzi szkolni