• Erasmus+

          • EUROPEJSKI PLAN ROZWOJU SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1

            IM. ŚW. KAZIMIERZA W KARTUZACH

             

            Europejski Plan Rozwoju Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach definiuje długofalowe kluczowe potrzeby szkoły, wynikające z dotychczasowych doświadczeń placówki w osiąganiu efektywnych wyników kształcenia i wychowywania. W wyniku wnikliwie przeprowadzonych analiz (SWOT, wyniki testów zewnętrznych, liczby laureatów w konkursach, opinie i oczekiwania rodziców i uczniów, wnioski grona pedagogicznego, wnioski znadzoru), sformułowano cele, dla realizacji których współpraca międzynarodowa staje się konieczna. Pomimo bogatej oferty, słabą stroną szkoły jest jej wymiar europejski. Brak udziału w projektach międzynarodowych, brak uczestnictwa kadry wmiędzynarodowych szkoleniach, słaba znajomość języków obcych, hamują możliwości osobistego i zawodowego rozwoju nauczycieli w kontekście europejskim. Na tej podstawie sformułowano następujące kluczowe potrzeby szkoły.:

            1. Podniesienie motywacji uczniów do nauki, rozwijanie ich innowacyjności i kreatywności podczas zajęć z użyciem najnowszych technologii oraz atrakcyjnych metod nauczania; dążenie nauczycieli do wyrobienia w uczniach nawyków samokształcenia i wzbudzenia wewnętrznej potrzeby uczenia się przez całe życie.

            2. Podniesienie jakości pracy szkoły, poprzez doskonalenie zawodowe nauczycieli i podnoszenie ich kwalifikacji w szczególności w obszarze stosowania metody CLIL oraz wykorzystania ICT podczas zajęć.

            3. Potrzeba podniesienia efektywności nauczania przedmiotów ścisłych, poprzez doskonalenie metodyczne nauczycieli, stworzenie im możliwości nabywania nowych kompetencji w zakresie stosowania nowoczesnych i innowacyjnych metod oraz narzędzi ICT, w połączeniu z rozwojem osobistym nauczycieli umożliwiającym skuteczne i konstruktywne uczestnictwo w międzynarodowych przedsięwzięciach pedagogicznych i dydaktycznych.

            4. Podnoszenie kwalifikacji nauczycieli w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SEN), poprzez udział w szkoleniach metodycznych, pozwalających zrozumieć wychowanków ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a także  poznać skuteczne narzędzia do pracy z takimi uczniami.

            5. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów szkoły, zamieszkujących tereny wiejskie.

            6. Dostosowanie programów nauczania przedmiotów ścisłych w klasach dwujęzycznych, w celu wykorzystania możliwości metody CLIL.

            7. Podnoszenie kwalifikacji metodycznych nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego wraz z metodyką wprowadzania języka angielskiego w I etapie edukacyjnym w ramach wymiany doświadczeń z kadrą nauczania początkowego z innych krajów europejskich.

            8. Stosowanie  najnowszych metod i technik nauczania języków obcych, w celu poprawienia umiejętności językowych uczniów, jako umiejętności kluczowej, pozwalającej na wielowymiarowe funkcjonowanie we współczesnym świecie, usuwającej bariery  językowe w międzynarodowych kontaktach interpersonalnych i wzmacniającej poczucie przynależności europejskiej. 

            9. Stosowanie w umiejętny i efektywny sposób ICT na wszystkich przedmiotach szkolnych, jako narzędzi niezbędnych we współczesnej codzienności.

            10. Konieczność doskonalenia umiejętnego kształcenia dzieci imigrantów oraz wspierania ich w adaptacji w nowym środowisku, jako wyzwanie dzisiejszej rzeczywistości w polskiej szkole.

            11. Podniesienie umiejętności i kompetencji językowych kadry nauczycielskiej oraz kadry kierowniczej w stopniu umożliwiającym międzynarodowe kształcenie się, nawiązanie i wzmacnianie współpracy z partnerami zagranicznymi, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk dydaktycznych i pedagogicznych z kadrą zagranicznych szkół.

            12. Pogłębianie wiedzy o różnorodnych systemach edukacji w Europie, doskonalenie umiejętności zarządzania placówką, wymiana doświadczeń między szkołami z krajów europejskich.

            13. Podniesienie europejskiego wymiaru szkoły, poprzez udział w projektach i zaistnienie szkoły na międzynarodowych platformach internetowych (eTwinning).

            14. Potrzeba rozwijania i utrwalenia w opinii środowiska lokalnego obrazu szkoły jako aktywnej i dynamicznie rozwijającej się instytucji oświatowej, która w swojej pracy z uczniami wykorzystuje skuteczne i atrakcyjne metody i technologię oraz stara się być instytucją otwartą, kształtującą postawy tolerancji  wobec różnorodności i wielokulturowości Europy, z ofertą skierowaną również do uczniów innych narodowości. 

            15. Włączenie zdobytego doświadczenia i nabytych kompetencji nauczycieli do planu pracy szkoły.

            Oczekuje się, że realizacja wyszczególnionych działań oraz wdrożenie i upowszechnienie rezultatów, w sposób istotny wpłynie na poprawę jakości pracy szkoły, zarówno w zakresie dydaktycznym jak i zarzadzania placówką.