• IX Gminny Dzień Profilaktyki w Jedynce

• W czwartek odbył się IX Dzień Profilaktyki w Jedynce pod hasłem "Wolność kocham i rozumiem". Z tej okazji do naszej szkoły przybyło aż siedem szkół z Gminy Kartuzy, które reprezentowali uczniowie klas siódmych. Podczas różnych ciekawych konkursów przeprowadzonych w formie teleturnieju młodzież poruszała ważne tematy związane z profilaktyką antyalkoholową, antynikotynową a także profilaktyką zdrowego żywienia.

Komisja w składzie Elżbieta Kus- wieloletnia Kierownik Zespołu Kuratorów w Kartuzach oraz członkini Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Aldona Domaszk- rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach oraz Aneta Kotlenga- wicedyrektorka i pedagożka szkolna SP1 w Kartuzach, nagrodziła wszystkich uczestników zmagań, ale wyłoniono następujących zwycięzców:

1 miejsce- SP w Łapalicach

2 miejsce- SP w Grzybnie

3 miejsce- SP w Kiełpinie oraz ZKiW Dzierżążno

Serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy Pani Kamilli Karczewskiej, pedagożce szkolnej, za świetną organizację i podejmowanie od tylu lat tak ważnych tematów w ciekawej formie teleturnieju międzyszkolnego.

• Piękno Słowa Czytanego - Bursztynowe Usta przyznane!

• 22 listopada odbył się w naszej szkole IX POWIATOWY KONKURS „Piękno Słowa Czytanego” W tym roku do czytelniczych zmagań zgłosiło się 14 reprezentantów szkół podstawowych z powiatu kartuskiego. W pierwszym etapie uczniowie czytali wybrany przez siebie fragment prozy Marii Konopnickiej, ponieważ rok 2022 jest rokiem tej pisarki. Do drugiego etapu przeszło „siedmiu wspaniałych”. Młodzież losowała kolejne fragmenty książek i interpretowała je oraz czytała najlepiej jak potrafili.

Po burzliwych obradach komisja w składzie: Marzena Krefta (dyrektorka Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Kartuzach) - przewodnicząca, Beata Bieszka (nauczyciel języka polskiego w szkole ponadpodstawowej) oraz Aleksandra Miloch (bibliotekarka oraz nauczyciel języka polskiego w Jedynce)

przyznała „Bursztynowe Usta” Oliwii Żarczyńskiej ze Szkoły Podstawowej w Grzybnie

Serdecznie gratulujemy Oliwii

Wyróżniła też następujące osoby:

II miejsce: Nikodem Daleki, SP Egiertowo

III miejsce: Adrianna Konkol, ZKiW Brodnica Górn

III miejsce: Aleksandra Okrój, Katolicka Szkoła Podstawowa w Kartuzach

Wyróżnienie: Błażej Bąkowski, ZKiW Specjalnego w Kartuzach

Wyróżnienie: Zuzanna Grzesik, SP Kiełpino

Wyróżnienie: Nadia Utkała, SP nr 5 Kartuzy

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za udział w konkursie, Pani Magdalenie Izdebskiej za organizację już po raz ósmy zmagań o Bursztynowe Usta, Pani Dorocie Miłejko za profesjonalne i życzliwe prowadzenie konkursu, opiekunowi wolontariatu oraz wolontariuszom za pyszne gofry

• Pierwsza pomoc w ramach zajęć profilaktycznych

• W piątek uczniowie klas trzecich mieli okazję uczestniczyć w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, które poprowadził ratownik medyczny pan Patryk Treder Warsztaty miały na celu kształtowanie prawidłowych postaw u dzieci, oraz przygotowanie ich do natychmiastowego przeprowadzenia akcji ratunkowej w obliczu wystąpienia zagrożenia zdrowia i życia poszkodowanego. Dzięki szkoleniu dzieci nauczyły się, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy, jak zadbać o bezpieczeństwo własne, jak prawidłowo reagować i wezwać pomoc. To najczęściej My - osoby dorosłe mamy „opór” przed podjęciem akcji ratunkowej w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Dzieci „mają” zupełnie odwrotnie! Entuzjastycznie i odważnie podchodzą do tematu ratowania drugiego człowieka. Mają tą SUPER MOC! Wspierajmy, zatem dzieci od najmłodszych lat.

• Zajęcia psychologiczno- pedagogiczne dla osób z Ukrainy

• W sobotę, 19 listopada, w naszej szkole odbyło się pierwsze spotkanie w ramach autorskiego projektu dla wszystkich chętnych uczniów, rodziców oraz przyjaciół z Ukrainy prowadzone przez Panią Tatianę Zolotuhinę. Zajęcie te obejmują wsparcie psychologiczne dla dzieci, młodzieży oraz rodziców i składają się z dwóch części teoretycznej oraz praktycznej. Gratulujemy pomysłu oraz realizacji Czekamy na następne spotkania.

• Jedynka dla Niepodległej

• W ostatnim tygodniu odbył się szereg różnego rodzaju wydarzeń, działań, lekcji itp. związanych z Dniem Niepodległości. Śpiewaliśmy dla Niepodległej, wychodziliśmy na ulice Kartuz i przypominaliśmy przechodniom  o tym, jak ważne jest to dla nas święto. To były niezwykłe biało- czerowne dni w naszej szkole.

• Kolejne spotkanie z ciekawą osobą w ramach Miesiąca Profilaktyki

• Zajęcia z Panią Iwoną Hinc, pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kartuzach. Pani Iwona przeprowadziła zajęcia w klasach siódmych i ósmych na temat: Jak na nasz umysł działają środki psychoaktywne, z naciskiem na alkohol i narkotyki Trudne, ale jakże ważne tematy. Dziękujemy za to spotkanie

• Pamiętamy

• W październiku Szkolny Klub Wolontariatu brał udział w przygotowaniach do Święta Zmarłych Po lekcjach oraz w sobotę uczniowie porządkowali najstarsze groby w Kartuzach oraz alejki na cmentarzu

Natomiast w ramach Języka Kaszubskiego uczniowie wraz z nauczycielem kaszubskiego odwiedzili grób śp. Franciszka Kwidzińskiego, byłego Kierownika RZPiT KASZUBY z Kartuz oraz honorowego obywatela Miasta Kartuzy.

• #przerwanaczytanie

• 27.10.2022r. nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w III Międzynarodowej Edycji VII Ogólnopolskiej Akcji "Przerwa na Czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie".

Ten dzień był prawdziwym świętem książki i czytelnictwa w naszej szkole! :)

Korytarze, sale lekcyjne, stołówka,  biblioteka, a nawet szatnie, pełne były czytających uczniów. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się Strefy Głośnego Czytania, w których pracownicy szkoły oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach czytali powieści przygodowe, fantasy, lektury szkolne, bajki i książki w języku ukraińskim!

Radość i entuzjazm tego dnia spowodowały, że myślimy o kolejnych tego typu akcjach!