• Danuta Labuda

          • Kryteria oceniania z geografii

          • Kontrakt między nauczycielem i uczniem

            1. Ocenianie uczniów na lekcjach przyrody dotyczy przyswojonej przez ucznia wiedzy, umiejętności, wysiłku włożonego w przygotowanie pracy i aktywności na lekcjach.

            2. Uczeń ma obowiązek systematycznego i czynnego uczestnictwa w procesie uczenia się przez cały okres nauki.

            3. Uczeń ma obowiązek prowadzić zeszyt przedmiotowy, zeszyt ćwiczeń, nosić potrzebne przybory oraz odrabiać prace domowe.

            4. Brak pracy domowej lub nie przygotowanie się do lekcji uczeń powinien zgłosić nauczycielowi jeszcze przed rozpoczęciem danej lekcji.

            5. Wszystkie zaległości spowodowane nieprzygotowaniem do lekcji lub nieobecnością ucznia w szkole, ma on obowiązek uzupełnić na następną lekcję chyba, że nauczyciel ustanowi inny termin.

            6. Drobne uchybienia w: odpowiedziach ustnych, pisemnych poprawach sprawdzianów, pracach domowych itp., mogą być odnotowane w dzienniku lekcyjnym za pomocą minusów. 

            7. Prace klasowe, sprawdziany i odpowiedzi ustne są obowiązkowe.

            8. Prace klasowe są zapowiadane przez nauczyciela z tygodniowym wyprzedzeniem i podanym zakresem sprawdzanych umiejętności i wiedzy. Jeżeli z przyczyn losowych uczeń nie może ich napisać z całą klasą, może być poddany sprawdzeniu wiadomości w sposób wybrany przez nauczyciela.

            9. Uczeń ma możliwość poprawy pracy klasowej, z której otrzymał ocenę niedostateczną, w terminie nie dłuższym niż 14 dni. W szczególnych przypadkach nauczyciel może określić inny termin (np. z powodu choroby ucznia lub nauczyciela).

            10. Każdą pracę klasową, napisaną na ocenę niedostateczną, można poprawić tylko jeden raz i brane są pod uwagę obie oceny ze sprawdzianu.

            11. Krótkie sprawdziany i kartkówki (10 – 15 min.) obejmujące treści kształcenia z trzech ostatnich różnych tematów lekcji nie muszą być zapowiadane i będą pisane jednokrotnie.

            12. Ocena ze sprawdzianu semestralnego, rocznego nie musi być końcową oceną wystawioną za semestr czy rok szkolny.

            13. Nauczyciel zastrzega sobie prawo indywidualizacji procesu oceniania ucznia w szczególnych przypadkach.

            14. Sprawdziany pisemne będą ocenione przez nauczyciela w ciągu dwóch tygodni od ich napisania. W sytuacjach, gdy nauczyciel np. zachoruje lub jest na szkoleniu, termin może ulec zmianie.

            15. Ocenione prace klasowe i kartkówki uczeń ma obowiązek poprawić w domu lub na lekcji (decyduje nauczyciel), zaś rodzice podpisać. 

            16. Nieobecności ucznia na kartkówkach i klasówkach zaznaczane są za pomocą minusa.

            17. Po dłuższej nieobecności w szkole (powyżej 2 tygodni) uczeń ma prawo nie być oceniany przez tydzień.

            18. Aktywność na lekcji jest nagradzana ocenami lub "plusami". Przez aktywność rozumiemy: częste zgłaszanie się na lekcji i udzielanie poprawnych odpowiedzi, czynna praca w grupach, wykonywanie dodatkowych zadań. Za 10 zgromadzonych plusów uczeń otrzymuje ocenę celującą.

            19. Przy formułowaniu oceny na zakończenie semestru, roku szkolnego, hierarcha ważności ocen cząstkowych jest następująca: prace klasowe, kartkówki, odpowiedzi ustne, aktywność ucznia, praca domowa, prace długoterminowe.

            20. Przy ocenianiu, nauczyciel uwzględnia możliwości intelektualne ucznia.

            21. Nauczyciel może podnieść ocenę semestralną lub roczną nawet o 1 stopień uczniowi, który wyróżnia się aktywnością podczas lekcji, rozwiązuje dodatkowe problemy, wykazuje inicjatywę w dodatkowych pracach, ma wiedzę ponad program, bierze udział w różnych konkursach przedmiotowych, a także pomaga słabszym uczniom w nauce.

            22. Nauczyciel może obniżyć ocenę semestralną lub roczną nawet o 1 stopień uczniowi, który opuścił bez powodu 30 do 50% godzin lekcyjnych w danym semestrze, często przychodzi na lekcje nieprzygotowany, nie przynosi zeszytu, nie odrabia zadań domowych, nie interesuje się przedmiotem.

             

            Narzędzia obserwacji osiągnięć uczniów:

            1. prace klasowe (lub testy),

            2. sprawdziany i kartkówki,

            3. odpowiedzi ustne,

            4. prace domowe,

            5. zeszyty ćwiczeń,

            6. prace długoterminowe,

            7. udział w konkursach przyrodniczych lub ekologicznych, wykonywanie pomocy, aktywny udział w pracach koła przyrodniczego,

            8. obserwacja ucznia:

            przygotowanie do lekcji,

            aktywność na lekcji,

            praca w grupie.

             

            Informacja zwrotna.

            Nauczyciel - uczeń:

            1. informuje uczniów o wymaganiach i kryteriach oceniania,

            2. pomaga w samodzielnym planowaniu rozwoju,

            3. motywuje do dalszej pracy.

             

            Nauczyciel - rodzice:

            1. informuje o wymaganiach i kryteriach oceniania,

            2. informuje o aktualnym stanie rozwoju i postępów w nauce,

            3. dostarcza informacji o trudnościach ucznia w nauce,

            4. dostarcza informacji o uzdolnieniach ucznia,

            5. daje wskazówki do pracy z uczniem.

             

            Kryteria oceny semestralnej i rocznej:

            1. Ocenę semestralną (roczną) wystawia nauczyciel najpóźniej na tydzień przed terminem klasyfikacji semestralnej (rocznej).

            2. O zagrożeniu oceną niedostateczną informuje ucznia, jego rodziców oraz wychowawcę klasy na miesiąc przed klasyfikacją.

            3. Wszystkie formy aktywności ucznia są oceniane w skali stopniowej.

            4. Punkty uzyskane z prac klasowych i sprawdzianów przeliczane są na stopnie

            wg następującej skali:

             

                  100% - 96 %    celujący
                    95% - 85%      bardzo dobry
                    84% - 70%      dobry
                    69% - 50%      dostateczny
                    49% - 35%      dopuszczający
                    34% - 0%        niedostateczny


            1. Ocenę semestralną (roczną) wystawia się na podstawie ocen uzyskanych w ciągu całego semestru (roku), przy czym nie musi to być średnia ocen uzyskanych przez ucznia.

            2. Ocenę celującą może otrzymać uczeń, który spełnia kryteria oceny, co najmniej bardzo dobrej oraz osiągnął sukcesy w konkursach matematycznych na szczeblu szkolnym i pozaszkolnym.

            3. Za kartkówki, odpowiedzi ustne, prace domowe (zeszyty ćwiczeń) nie przewiduje się oceny celującej.

             

            Szczegółowe kryteria ocen cząstkowych

             

            1.  Ocena celująca– otrzymuje ją uczeń, który wykazuje się wiedzą ponad programową, potrafi rozwiązywać problemy nietypowe, jest twórczy, rozwija swoje uzdolnienia, bierze udział w konkursach przedmiotowych i zajmuje punktowane miejsca na etapie powiatowym i wojewódzkim.

             

            2.  Ocena bardzo dobra – otrzymuje ją uczeń, który w sposób zadowalający opanował wiedzę z danego działu oraz sprawnie posługuje się nią w samodzielnym rozwiązywaniu problemów i potrafi rozwiązywać zadania innego typu niż były rozwiązywane na lekcji.

             

            3.  Ocena dobra – otrzymuje ją uczeń poprawnie rozwiązujący typowe zadania z danego przedmiotu i dzięki swoim wiadomościom rozumie większość materiału.

             

            4.  Ocena dostateczna – otrzymuje ją uczeń, który opanował podstawowe wiadomości z przedmiotu i jest w stanie robić dalsze postępy i rozwiązywać zadania o średnim stopniu trudności.

             

            5.  Ocena dopuszczająca – otrzymuje ją uczeń, który potrafi rozwiązywać proste problemy (zadania), pracuje przy pomocy nauczyciela i rokuje nadzieje, że braki, które posiada uzupełni w następnym semestrze.

             

            6.  Ocena niedostateczna – otrzymuje ją uczeń, który nie opanował podstawowych wiadomości z przedmiotu, nie potrafi rozwiązywać prostych problemów przyrodniczych nawet przy pomocy nauczyciela, co uniemożliwia mu dalsze zdobywanie wiedzy. Nie wyraża chęci poprawy oceny niedostatecznej cząstkowej np. z kartkówki, odpowiedzi ustnej, czy oceny niedostatecznej z pracy klasowej.

            Wymagania edukacyjne z geografii dla klasy 7 szkoły podstawowej,

            wymagania-edukacyjne-z-geografii-dla-klasy-7-planeta-nowa-7-edycja-2020-2022_(1).docx