KRYTERIA OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH
KRYTERIA OCENIANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH
1. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego (WZO).
2. Uczeń, w myśl zasady częstotliwości i rytmiczności, oceniany jest na bieżąco i rytmicznie.
3. Ocena końcowa nie jest średnią ocen cząstkowych.
4. Uczeń i jego rodzice (prawni opiekunowie), w myśl zasady jawności kryteriów, znają kryteria oceniania i zakres materiału.
5. Na początku roku szkolnego nauczyciel przedstawia uczniom wybrany program nauczania.
6. Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów:
- prace pisemne:
a) kartkówka dotycząca materiału z trzech ostatnich tematów realizowanych na maksymalnie pięciu ostatnich lekcjach.
Nie musi być zapowiadana. Trwa maksymalnie 15 minut;
b) klasówka (sprawdzian) obejmująca większą partię materiału określoną przez nauczyciela z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Termin będzie odnotowany w dzienniku lekcyjnym.
- praca i aktywność na lekcji. Nauczyciel systematycznie ocenia aktywność wszystkich uczniów na lekcji ocenami w skali 1-5 bądź znakami "+" i "-". Pięć "+" sumuje się, w konsekwencji uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą (5). Trzy "-" sumują się, w konsekwencji uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną (1).
- odpowiedź ustna; uczeń może poprawić ocenę niedostateczną,
- praca domowa;negatywną ocenę z pracy domowej można poprawić na następnej lekcji.
7. Brak wypracowania jako pracy domowej skutkuje oceną niedostateczną. Ocenę tę można poprawić w terminie wyznaczonym przez nauczyciela.
8. Przeczytanie lektury jest obowiązkowe. Nieprzeczytanie lektury w wyznaczonym terminie skutkuje oceną niedostateczną.Ocenę tę można poprawić w sposób uzgodniony z nauczycielem. Omawianą książkę należy przynosić na zajęcia. Brak książki skutkuje minusem.
9. Przy ocenianiu nauczyciel uzasadnia ocenę, w razie potrzeby daje uczniowi wskazówki, w jaki sposób może poprawić swoje osiągnięcia edukacyjne.
10. Szczególnie ważna jest ocena z pisemnych prac klasowych. To obligatoryjna forma oceniania na zajęciach z języka polskiego.
11. Pisemna praca klasowa obejmuje większą część materiału, trwa jedną lub dwie godziny lekcyjne
(przy uwzględnieniu konieczności wydłużenia czasu pracy dla uczniów z dysfunkcjami) i obowiązkowo poprzedzona jest lekcją powtórzeniową).
12. Praca klasowa musi być zapisana w dzienniku lekcyjnym z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
13. Praca klasowa powinna być sprawdzona i omówiona z uczniami w ciągu dwóch tygodni i najpóźniej 2 tygodnie przed klasyfikacją. Po przekroczeniu tego terminu nauczyciel nie wpisuje ocen niedostatecznych.
14. Uczeń, który otrzymał ocenę niedostateczną może poprawić pracę klasową w ciągu tygodnia od dnia otrzymania i omówienia oceny. Termin napisania pracy dotyczy również uczniów, którzy opuścili pracę klasową z przyczyn usprawiedliwionych.
15. Uczeń ma prawo zgłosić nieprzygotowanie do lekcji maksymalnie dwa razy w semestrze. Kolejne trzy odnotowane nieprzygotowania (oznaczonych znakiem "-" na końcu zeszytu) sumują się i dają ocenę niedostateczną. Brak pracy domowej wlicza się do nieprzygotowania. Uczeń może otrzymać w wyniku niewykonania pracy domowej ocenę niedostateczną, jeśli nauczyciel uprzedzi o takich konsekwencjach.
16. Nauczyciel, na podstawie opinii z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej, dostosowuje wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia.
17. Klasyfikowanie średnioroczne przeprowadza się na koniec I semestru, a końcowo roczne na koniec II semestru.
18. Uczeń otrzymuje informacje o przewidywanej dla niego ocenie niedostatecznej na dwa tygodnie przed śródrocznym/rocznym posiedzeniem Rady Pedagogicznej.
19. Nauczyciel (wychowawca) informuje rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanej ocenie niedostatecznej (semestralnej lub rocznej) podczas indywidualnej rozmowy lub w formie pisemnej i odnotowuje ten fakt w teczce wychowawcy.
20. Uczeń może ubiegać się o podwyższenie oceny końcowo rocznej tylko o jeden stopień. Warunki ubiegania się o wyższą ocenę zapisane są w WSO.
21. Warunki przeprowadzenia egzaminu klasyfikacyjnego i egzaminu poprawkowego określone są w WSO.