PSO klasy szkoły podstawowej
Zasady oceniania z wychowania fizycznego
- Ocena z wychowania fizycznego powinna być obiektywna i zindywidualizowana. Zawierać powinna ona indywidualne możliwości ucznia oraz jego zaangażowanie w pracę nad sobą (podmiotowe traktowanie ucznia).
- Bierzemy pod uwagę: wysiłek fizyczny wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków służbowych, wynikających ze specyfiki przedmiotu, możliwości ucznia, jego aktywność w proponowanych formach aktywności fizycznej oraz umiejętności, postęp sprawności i poziomu wiedzy.
- Na poszczególnych zajęciach lekcyjnych będą obowiązywać tylko wybrane obszary oceniania.
- Przedmiotowy System Oceniania jest oparty na WSO i na NowejPodstawie Programowej z Wychowania Fizycznego. Wszystkie pozostałe elementy czyli: egzamin klasyfikacyjny, sposoby informowania rodziców, zwalniania z lekcji wychowania fizycznego przedstawione zostały w WSO. Przy wystawianiu oceny semestralnej lub końcowo rocznej nauczyciel bierze pod uwagę podstawowe obszary oceniania i czynniki dodatkowe na podstawie ocen końcowych ze wszystkich obszarów oceniania obowiązujących na zajęciach lekcyjnych, uwzględniając postępowanie ucznia w procesie nauczania i uczenia się wychowania fizycznego.
- Na lekcjach wychowania fizycznego stosuje się Ocenianie Kształtujące.
Ocena kształtująca (OK) jest stosowana w procesie uczenia się na etapie poznawania nowych wiadomości, nabywania umiejętności i sprawdzania osiągnięć. Jest wyrażana w postaci informacji zwrotnej, w formie ustnej lub pisemnej (bez oceny w stopniu) i nie ma wpływu na ocenę sumującą.
Może mieć formę samooceny lub oceny koleżeńskiej. Ocenie kształtującej może podlegać: wypowiedź ustna, technika wykonania danego ćwiczenia, sprawdzian praktyczny i inne formy pracy ucznia.
Elementami oceniania kształtującego są:
Cele lekcji:
• Nauczyciel określa cele lekcji i formułuje je w języku zrozumiałym dla ucznia (na każdej lekcji).
• Sprawdza, czy uczniowie rozumieją cele (na początku zajęć) i czy zostały osiągnięte (pod koniec zajęć). Uczniowie mogą uczestniczyć w ich formułowaniu.
Wymagania, zwane także „NaCoBeZu”: Są to kryteria osiągania celów (również oceny), czyli na co będziemy zwracać uwagę?
• Formułowane są na podstawie celów.
• Informują ucznia o tym, co nauczyciel będzie sprawdzał i oceniał.
· Są dopasowywane do możliwości klasy i wymogów konkretnego zadania.
· „NaCoBeZu” jest obowiązkowe dla prac kontrolnych i sprawdzianów, może być również formułowane do lekcji i innych aktywności ucznia.
Informacja zwrotna:
· Nauczyciel przekazuje uczniowi komentarz do jego pracy, który zawiera wyszczególnienie i docenienie dobrych elementów jego pracy, wskazuje to, co wymaga poprawienia, daje wskazówki, w jaki sposób uczeń powinien poprawić tę konkretną pracę oraz w jakim kierunku powinien pracować dalej.
· Informacja zwrotna powinna być ściśle związana z kryteriami sukcesu określonymi przed zleceniem zadania.
Ocena kształtująca, a ocena sumująca:
Nie można jednocześnie stosować oceny kształtującej i sumującej. Niepodjęcie lub niewykonanie pracy na ocenę kształtującą powinno skutkować otrzymaniem przez ucznia oceny niedostatecznej.
PODSTAWOWE OBSZARY OCENIANIA
Ze względu na specyfikę przedmiotu wychowania fizycznego, ocena semestralna i końcowa, oparta jest o cztery obszarów oraz jeden dodatkowy, co daje możliwość rzetelnego i sprawiedliwego ocenienia pracy ucznia na tym przedmiocie.
Proponowany system oceniania daje możliwość zdobycia ocen bardzo dobrych i dobrych nawet tym uczniom, u których motoryka jest słabiej rozwinięta, ponieważ na lekcjach wychowania fizycznego najbardziej liczą się chęci i zaangażowanie, a nie osiąganie konkretnych wyników sportowych.
Obszary oceniania ucznia:
- Umiejętności indywidualne ruchowe.
- Postępu sprawności.
- Wiedza z zakresu wychowania fizycznego, zdrowotnego i sportu.
- Frekwencja na zajęciach.
- Przygotowanie do lekcji .
- Aktywność i postawa wobec przedmiotu i kultury fizycznej,
DODATKOWY OBSZAR OCENIANIA
- Reprezentowanie szkoły na zawodach sportowych.
- Wszystkie formy aktywności ruchowej ,systematycznej i pozalekcyjnej np. (basen).
Uwaga!!!
- Uczeń, który nie spełnia dodatkowego obszaru oceniania, będzie oceniany tylko z podstawowych obszarów oceniania.
SPOSÓB OCENIANIA
- Zgodnie z WSO wg Skali ocen 1-6,
- Ocenianie Kształtujące (OK),
- Graficznie za pomocą (+) i (-), (np.) - nieprzygotowanie, brak stroju.
- Słownie.
CZĘSTOTLIWOŚĆ OCENIANIA:
OBSZARY/KRYTERIA
OCENIANIA
ILOŚĆ OCEN
Ocena za indywidualne umiejętności ruchowe
-w zależności od zadań kontrolno-oceniających:
Ocena za udział w zawodach sportowych.
1 ocena za każdorazowy udział
Ocena za przygotowanie do lekcji (strój sportowy).
2 ocena w semestrze-oraz oceny cząstkowe za brak stroju (-)
Aktywność i postawa wobec przedmiotu i kultury fizycznej.
W zależności od ilości plusów lub minusów. oceny w semestrze
OCENA ZA INDYWIDUALNE UMIEJĘTNOŚCII RUCHOWE
Określenie poziomu postępu ucznia w zakresie umiejętności powinno odbywać się zarówno po zrealizowaniu odpowiedniego cyklu programu, jak i systematycznie na każdej lekcji (ocena słowna), aby móc właściwie dostosować zadania dydaktyczne i organizacyjne w kolejnych lekcjach do potrzeb każdego ucznia.
Kontroli i ocenie mogą podlegać umiejętności z następujących grup:
-technika i taktyka wykonania poszczególnych elementów nauczanych dyscyplin i konkurencji m.in.: z gier zespołowych, gimnastyki (podstawowej), lekkiej atletyki.
-podczas wykonywania elementów technicznych oceniamy przede wszystkim estetykę, płynność i poprawność danego ćwiczenia.
Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który odmówi przystąpienia do sprawdzianu bez uzasadnienia.
Jeżeli, z przyczyn losowych, uczeń opuścił zajęcia ze sprawdzianem powinien w ciągu pierwszego tygodnia po zwolnieniu uzgodnić termin indywidualnego zaliczenia.
Uczeń może być zwolniony z zajęć lekcyjnych z powodu choroby lub innych przyczyn na podstawie pisemnej zgody rodzica(prawnego opiekuna)lub zwolnienia lekarskiego przedstawionego przed lekcją.
Uczestnictwo w zajęciach jest ważnym elementem w realizacji procesu wychowania fizycznego. Dopuszczalny jest pewien procent nieobecności (usprawiedliwionej ), spowodowanej sytuacją losową.
Bardzo ważne jest zaangażowanie się w przebieg lekcji, systematyczna praca, aktywny udział w lekcjach (uczeń bierze czynny udział )
Do 30 września należy złożyć wniosek do Dyrektora szkoły o zwolnienie całkowite z lekcji wychowania fizycznego jeżeli są takie wskazania zdrowotne.
OCENA ZA PRZYGOTOWANIE DO LEKCJI (strój sportowy)
Przez przygotowanie do zajęć będzie rozumiane posiadanie przez ucznia regulaminowego stroju gimnastycznego (tj. spodenki sportowe białe dla chłopców, ciemne dla dziewcząt koszulka biała, obuwie zmienne lub dres przeznaczonego wyłącznie do ćwiczeń fizycznych), nie spóźnianie się na lekcje. nie uciekanie z lekcji . Każdy przypadek braku stroju lub braku odpowiedniego zmiennego i czystego obuwia, spóźnienia i ucieczki nauczyciel zaznacza. W wyjątkowych sytuacjach nauczyciel może wyrazić zgodę na udział w lekcji w stroju nieregulaminowym. Trzy krotny ( na 5 i 6 godzinie lekcyjnej) strój nieregulaminowy zamienia się na 1x brak stroju.
Uczeń , który ma zawsze strój regulaminowy otrzymuje ocenę celującą..Za trzy krotny ( na 5 i 6 godzinie lekcyjnej)całkowity brak stroju uczeń otrzymuje jedynkę.
Ocena za przygotowanie się do lekcji wystawia się dwa razy w semestrze.
Do końca września uczniowie są zobowiązani do skompletowania regulaminowego stroju.
OCENA ZA AKTYWNOŚĆ I POSTAWĘ WOBEC PRZEDMIOTU I KULTURY FIZYCZNEJ
Aktywność ucznia na zajęciach wychowania fizycznego zaznaczana jest przy pomocy znaków (+) i (-). Kryterium dotyczące oceny postawy ucznia i stosunku do zajęć lekcyjnych uwzględnia:
PLUSY uczniowie mogą otrzymać za: przygotowanie do lekcji, przejawy zaangażowania, stosunek do przedmiotu, wykonywanie ćwiczeń w sposób zbliżony do swoich maksymalnych możliwości, inwencję twórczą, aktywny udział w zajęciach, przygotowanie lub prowadzenie części lekcji, zawodów sportowych, pełnienie roli kapitana zespołu, grupowego czy sędziego, stosowanie zabiegów higienicznych, dbanie o bezpieczeństwo swoje, przestrzeganie regulaminu i innych, przestrzeganie zasad bhp regulaminów i zasad fair play, poszanowanie mienia społecznego, obowiązkowość, sumienność, zdyscyplinowanie i życzliwy stosunek do innych.
MINUSY (-): uczniowie uzyskują przy niechętnym i negatywnym stosunku do uczestnictwa w zajęciach za w/w elementy.
Plusy i minusy liczymy przez cały rok szkolny .Mogą przejść z pierwszego semestru na drugi, są czynnikiem wpływającym na wystawienie oceny semestralnej i oceny końcowo-rocznej.
Za uzyskanie:
- 6 plusów uczeń otrzymuje ocenę celującą.
- 5 plusów uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą,
- 5 minusów uczeń otrzymuje – ocenę dopuszczającą,
- 6 minusów uczeń otrzymuje – ocena niedostateczną
OCENA ZA UDZIAŁ W ZAWODACH SPORTOWYCH
Na ocenę z tego obszaru składają się następujące elementy:
- reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych różnego szczebla otrzymuje uczeń ocenę celującą.
-udział w rozgrywkach miedzy klasowych ocena bardzo dobra.
Nauczyciel uwzględnia również systematyczną pozalekcyjną i pozaszkolną aktywność sportową (SKS, kluby sportowe)
Postanowienia końcowe
- Uczeń w ciągu roku szkolnego podlega systematycznej i obiektywnej ocenie zgodnie z jego indywidualnymi możliwościami.
- Nauczyciel wystawia średnią ocenę z ocen z poszczególnych obszarów.
- Ocena końcowa (semestralna, roczna) będzie wystawiana na podstawie ocen końcowych ze wszystkich obszarów oceniania.
- .Uczeń, który otrzyma ocenę niedostateczną z dwóch podstawowych obszarów takich jak np.: aktywności i przygotowanie do lekcji, nie może otrzymać oceny semestralnej i rocznej powyżej oceny dostatecznej.
- Uczeń, który ma zwolnienie lekarskie może być zwolniony z lekcji, jeżeli jest to pierwsza lub ostatnia lekcja, po uprzednim przedstawieniu nauczycielowi pisemnego oświadczenia rodziców, że biorą w tym czasie pełną odpowiedzialność za swoje dziecko.
.
- Uczeń podlega Ocenie Kształtującej, która stosowana jest w procesie uczenia się na etapie poznawania nowych wiadomości, nabywania umiejętności i sprawdzania osiągnięć.
- Uczeń w ciągu roku szkolnego podlega systematycznej i obiektywnej ocenie zgodnie z jego indywidualnymi możliwościami .
- . Nauczyciel wystawia średnią ocenę z ocen z poszczególnych obszarów. Ocena końcowa (semestralna, roczna) będzie wystawiana na podstawie ocen końcowych ze wszystkich obszarów oceniania.
W indywidualnych przypadkach kryteria mogą ulec zmianie.
Zasady oceniania w klasach IV -VII - przedmiot Wychowanie Fizyczne
(zgodnie z wewnętrznym systemem oceniania)
SKALA OCEN
- - niedostateczny
- - dopuszczający
- - dostateczny
- - dobry
- - bardzo dobry
- – celujący
dodatkowe oznaczenia: plusy i minusy.
PRZEDMIOT OCENY
Podstawą oceny jest wysiłek włożony przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfikacji zajęć.
Będą oceniane:
- Sumienne i staranne wywiązywanie się z obowiązków wynikających z przedmiotu.
- Zaangażowanie w przebieg lekcji i przygotowanie się do zajęć.
- Stosunek do partnera i przeciwnika.
- Stosunek do własnego ciała.
- Aktywność fizyczna.
- Postęp w opanowaniu umiejętności i wiadomości przewidzianych dla poszczególnych klas zgodnie z indywidualnymi możliwościami i predyspozycjami.
- Osiągnięte wyniki w sportach wymiernych, dokładność wykonywania zadań i poziom zdobytej wiedzy.
KRYTERIA OCEN
Ocenę celującą -otrzymuje uczeń, który wykazuje się szczególnym zaangażowaniem w pracy, twórczą postawą, umiejętnościami i wiadomościami wykraczającymi poza program nauczania w danej klasie. Prowadzi sportowy i higieniczny tryb życia, chętnie uczestniczy w zajęciach sportowo - rekreacyjnych, bierze udział w konkursach, zawodach i olimpiadach,reprezentując szkołę. Bierze aktywny udział w zajęciach sportowych, zawodach pozaszkolnych.
Ocenę bardzo dobrą -otrzymuje uczeń, który całkowicie opanował zadania z poziomu rozszerzonego dla danej klasy. Bardzo starannie i sumiennie wykonuje zadania, wykazuje duże zaangażowanie na lekcji oraz jest dobrze przygotowany do zajęć. Prowadzi sportowy i higieniczny tryb życia, systematycznie doskonali sprawność motoryczna i osiąga duże postępy w osobistym usprawnieniu. Czynnie uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych o charakterze sportowo - rekreacyjnym.
Ocenę dobrą -otrzymuje uczeń, który bez zarzutu wywiązuje się z obowiązków, w poszczególnych klasach osiąga postęp w opanowaniu umiejętności i wiadomości na poziomie podstawowym, przy pomocy nauczyciela realizuje zadania poziomu rozszerzonego. Wysokie są staranność i sumienność w wykonywaniu zadań i zaangażowanie w przebieg lekcji oraz stopień przygotowania się do zajęć. Uczeń prowadzi higieniczny tryb życia, uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych o charakterze sportowo - rekreacyjnym.
Ocenę dostateczną -otrzymuje uczeń , który opanował w stopniu dostatecznym wiadomości i umiejętności przewidziane w danym poziomie nauczania.
Ocenę dopuszczającą- otrzymuje uczeń ,który wykazuje często niechętny stosunek do wykonywania ćwiczeń i poszczególnych zadań, nie zależy mu na swoim rozwoju fizycznym, często nie bierze czynnego udziału w lekcjach jest nieprzygotowany do zajęć. Prowadzi niehigieniczny tryb życia. Nie opanował materiału programowego w stopniu dostatecznym i ma poważne luki. Nie wykazuje żadnych postępów w zakresie umiejętności, wiadomości i sprawności fizycznej.
Ocenę niedostateczną -otrzymuje uczeń, który wykazuje szczególnie lekceważący stosunek do obowiązków wynikających ze specyfikacji przedmiotu, nie bierze czynnego udziału w lekcji, swoim zachowanie dezorganizuje pracę, stwarzając niebezpieczeństwo dla siebie i innych, notorycznie jest nieprzygotowany do zajęć, prowadzi niehigieniczny i nie sportowy tryb życia.
Uczeń nieklasyfikowany -uczeń może być nieklasyfikowany z zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolny planie nauczania.
OPRACOWANIE:
W oparciu o źródła internetowe, nauczyciele Wychowania Fizycznego : mgr Danuta Labuda, mgr Tadeusz Zawada , mgr Elżbieta Brzeska, mgr Arleta Zamorska - Czujko, mgr Anna Walendziak, mgr Piotr Byczkowski, mgr Dorota Zarach, mgr Marcin Dobka,
- Ocena z wychowania fizycznego powinna być obiektywna i zindywidualizowana. Zawierać powinna ona indywidualne możliwości ucznia oraz jego zaangażowanie w pracę nad sobą (podmiotowe traktowanie ucznia).