Przedmiotowy System Oceniania
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA
ORAZ
WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKÓW OBCYCH
Rok Szkolny 2019/2020
Zespół nauczycieli języków obcych podjął decyzję o stosowaniu elementów oceny kształtującej oraz ocen sumujących przy jednoczesnym wystawianiu oceny sumującej semestralnej i rocznej. Ocena roczna uwzględnia zakres opanowania podstawowych treści z języków obcych w zakresie poszczególnych sprawności i umiejętności językowych:
- mówienie: wypowiedź ustna - poprawność gramatyczna, dobór słownictwa, tempo. Wypowiedzi mogą być przygotowane w ramach pracy domowej, bądź w trakcie lekcji i dotyczą omówionych zagadnień. Przy odpowiedzi ustnej obowiązuje znajomość materiału z 3 ostatnich lekcji, a w przypadku lekcji powtórzeniowych z całego działu, (nie dotyczy słownictwa). Nauka języków obcych wymusza znajomość słownictwa z całego okresu nauczania. Nowy materiał zawsze oparty jest na wcześniej poznanym słownictwie.
- pisanie: wypowiedz pisemna - poprawność gramatyczna, dobór słownictwa, układ pracy na stronie, staranność. Prace pisemne mogą być wykonane w ramach zadania domowego lub w czasie lekcji
- czytanie: czytanie ze zrozumienie tekstu oraz odpowiedź na kilka pytań dotyczących tekstu
- słuchanie: słuchanie ze zrozumieniem oraz odpowiedź na parę pytań.
W dzienniku elektronicznym będą zamieszczane oceny sumujące oraz wybrane informacje zwrotne. Metodą wspomagającą ocenianie sumujące jest ocenianie kształtujące, czyli wspomagające uczenie się.
Ocenianie kształtujące
Ocenianie kształtujące jest stosowane w procesie uczenia się na etapie poznawania nowych wiadomości, nabywania umiejętności i sprawdzania osiągnięć. Jest wyrażana w postaci informacji zwrotnej, opisowej, w formie ustnej lub pisemnej (bez oceny w stopniu) i nie ma wpływu na ocenę sumującą. Może mieć formę samooceny lub oceny koleżeńskiej. Ocenie kształtującej mogą podlegać: wypowiedź ustna, kartkówka, sprawdzian, praca kontrolna i inne formy pracy ucznia.
Elementami oceny kształtującej są:
- określanie celu lekcji w języku zrozumiałym dla ucznia,
- wymagania zwane także „NaCoBeZu”, informujące ucznia o tym, co nauczyciel będzie sprawdzał i oceniał,
- informacja zwrotna – nauczyciel przekazuje uczniowi komentarz do jego pracy (najczęściej ustny), który zawiera wyszczególnienie i docenienie dobrych elementów jego pracy, wskazuje to, co wymaga poprawienia, w jakim kierunku powinien pracować dalej.
W szkole stosuje się następujące elementy oceniania kształtującego:
- cele lekcji
- kryteria oceniania (NaCoBeZu)
- informacja zwrotna,
- samoocena,
- podsumowanie z odniesieniem się do celów lekcji
Nauczyciel wystawia ocenę proponowaną sumującą przed końcem każdego semestru. Ocena może ulec zmianie ze względu na realizowany materiał.
Niektóre kartkówki, prace uczniów i sprawdziany – szczególnie te podsumowujące dany materiał, podlegają ocenie sumującej według następujących stopni:
- stopień celujący (6)
- stopień bardzo dobry (5)
- stopień dobry (4)
- stopień dostateczny (3)
- stopień dopuszczający (2)
- stopień niedostateczny (1)
Sprawdziany najczęściej przeprowadzane będą po każdym przerobionym rozdziale podręcznika, obejmują słownictwo i/lub partię materiału z danego działu, czas trwania do 45 minut. Zapowiadane są z tygodniowym wyprzedzeniem.
Ustala się poziom wymagań na kartkówkach, sprawdzianach i wybranych pracach według następującej skali:
Poziom wymagań
Procentowa znajomość materiału
Ocena
Poziom bardzo wysoki
100%-95%
celujący
Poziom wysoki
94%-85%
bardzo dobry
Poziom średni
84%-70%
dobry
Poziom zadowalający
69%-50%
dostateczny
Poziom niski
49%-35%
dopuszczający
Poziom bardzo niski
34%-0%
niedostateczny
Ocenianie sprawdzianów uczniów z zaleceniami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej
90 – 100% - celujący
80 – 89% - bardzo dobry
65 – 79% - dobry
45 - 64% - dostateczny
25 - 44% - dopuszczający
0 - 24% - niedostateczny
Kartkówki
Niezapowiedziana forma pisemna obejmująca materiał z nie więcej niż 3 ostatnich tematów, mogą sprawdzać zadania domowe lub samo słownictwo (tzw. pięciominutówki). Zapowiedziane mogą obejmować całe słownictwo w danej klasie, czas trwania do 20 minut. Nauczyciel oddaje poprawione prace w terminie do 1 tygodnia.
Poprawianie ocen
Uczeń może poprawić na własną prośbę ocenę ze sprawdzianu w terminie umówionym z nauczycielem. Poprawie podlegają głównie oceny niedostateczne, na prośbę ucznia i za zgodą nauczyciela można poprawić ocenę wyższą. Poprawa jest możliwa do 2 tygodni od otrzymania oceny niedostatecznej.
Zadania domowe
Możliwość zgłoszenia braku zadania domowego („bzd”) nie dotyczy zadań długoterminowych. Nie przyniesienie takiego zadania równoznaczne jest z otrzymaniem oceny niedostatecznej, którą można poprawić poprzez przyniesienie zadania w ciągu 1 tygodnia od otrzymania tej oceny.
Zeszyt i ćwiczenia.
Każdy uczeń jest zobowiązany prowadzić zeszyt i ćwiczenia. Powinny być one podpisane imieniem i nazwiskiem oraz klasą.
Uczniowie z dysfunkcjami i orzeczeniami o dostosowaniu wymagań do ich możliwości.
Uczniowie ze stwierdzonymi dysfunkcjami mają prawo do dostosowania zadań i oceny do swoich możliwości np.: mają prawo do wydłużonego czasu pisania prac pisemnych i wypowiedzi ustnych, mogą prosić o nieocenienie charakteru pisma, błędów ortograficznych. Uczniowie tacy nie mają prawa domagać się zwolnienia z aktywnego udziału w zajęciach lub obowiązkach przygotowania do zajęć, zeszytu ćwiczeń, zeszytu przedmiotowego oraz podręcznika.
Pozostałe informacje o systemie oceniania według Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania oraz Statutu Szkoły.