- EDUKACJA OUTDOOROWA W NASZEJ SZKOLE
- STREFA WYCISZENIA
- ZAJĘCIA KULINARNE CZYLI FIŃSKIE „HOME ECONOMY” PO POLSKU
- „OUTDOOR EDUCATION” - CYPR
- PROTOKÓŁ Z PRZEPROWADZONEJ REKRUTACJI UZUPEŁNIAJĄCEJ UCZESTNIKÓW PROJEKTU „SZKOŁA NA MIARĘ EUROPY”
- REGULAMIN REKRUTACJI UZUPEŁNIAJĄCEJ - „ENVIRONMENTAL EDUCATION AND OUTDOOR EDUCATION IN NON-FORMAL SETTINGS”
- „CLIL TECHNOLOGY AND ICT TOOLS FOR TTEACHERS WORKING WITH CLIL”
- „SPECIAL NEEDS CHILDREN” - PRAGA
- „STRUCTURED EDUCATIONAL VISIT TO SCHOOLS/INSTITUTES AND TRAINING SEMINAR IN FINLAND”
- „FLUENCY AND LANGUAGE DEVELOPMENT FOR EDUCATIONAL STAFF” - MALTA
- PRZYGOTOWANIE JĘZYKOWE UCZESTNIKÓW MOBILNOŚCI
- PROTOKÓŁ Z PRZEPROWADZONEJ REKRUTACJI WRAZ Z LISTĄ ZAKWALIFIKOWANYCH UCZESTNIKÓW
- REGULAMIN REKRUTACJI DO MOBILNOŚCI PROJEKTU SZKOŁA NA MIARĘ EUROPY
- PROJEKT SZKOŁA NA MIARĘ EUROPY
- EUROPEJSKI PLAN ROZWOJU SZKOŁY
PROJEKT "SZKOŁA NA MIARĘ EUROPY"
Projekt "Szkoła na miarę Europy" realizowany przez kadrę Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach odpowiada na kluczowe potrzeby placówki zawarte w Europejskim Planie Rozwoju Szkoły. Zdecydowaliśmy się na przystąpienie do programu Erasmus+, aby podnieść kwalifikacje, udoskonalić warsztat pracy oraz kompetencje językowe nauczycieli. Udział w projekcie ma być szansą podniesienia jakości pracy szkoły oraz nadania jej europejskiego wymiaru. Realizacja działań tego projektu przyczyni się do:
1. podniesienia kompetencji językowych kadry nauczycielskiej oraz zarządzającej,
2. podniesienia kwalifikacji i udoskonalenia warsztatu kadry szkoły w pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych (SEN)
3. wprowadzenia w szkole nowoczesnej metody zintegrowanego nauczania przedmiotu i języka (CLIL), tak by atrakcyjność zajęć wpłynęła na motywację uczniów do nauki przedmiotów ścisłych i języka angielskiego, a także rozwinęła ich umiejętności w zakresie korzystania z nowoczesnych technologii,
4. poprawienia wyników egzaminów zewnętrznych
5. wprowadzenia innowacyjnego modelu organizacji procesu nauczania dzieci, z umiejętnym wykorzystaniem otaczającego krajobrazu i natury, poprzez atrakcyjne zajęcia na świeżym powietrzu, bez podręczników i „siedzenia w ławce” (Outdoor education), stwarzając doskonałą okazję do edukacji o poszanowaniu środowiska naturalnego oraz o walorach naturalnych Kaszub
6. umożliwienia nauczycielom udziału w szkoleniach zagranicznych oraz wymianę doświadczeń i dobrych praktyk dydaktycznych w międzynarodowym gronie, a poprzez to wsparcia ich rozwoju osobistego i zawodowego
7. wdrożenia nowych rozwiązań w zarządzaniu szkołą
8. nadania europejskiego wymiaru naszej placówce, poprzez udział w międzynarodowym kształceniu oraz nawiązaniu kontaktów i uczestniczeniu w projektach międzynarodowych, w tym na platformie eTwinning.
Założone cele zamierzamy osiągnąć poprzez udział w zagranicznych mobilnościach, podzielenie się wiedzą i nowo zdobytym doświadczeniem z pozostałymi członkami kadry, a także wdrożenie nowatorskich i skutecznych rozwiązań do codziennej pracy dydaktycznej i zarządczej szkoły.
Zaplanowano 12 mobilności obejmujących udział w kursach metodycznych (CLIL, Outdoor education, SEN), ustrukturyzowanej wizycie w Finlandii oraz kursie językowym na Malcie. Uczestnikami mobilności będzie 12 pracowników szkoły: 3 osoby z kadry zarządzającej (dyrektor, 2 wicedyrektorów); 3 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej; 1 nauczyciel języka angielskiego; 1 nauczyciel matematyki, informatyki; 1 nauczyciel matematyki, fizyki; 1 nauczyciel matematyki i języka angielskiego; 1 pedagog; 1 pracownik administracji szkoły.
Prekursorzy nowych metod podzielą się wiedzą i zaprezentują praktyczne sposoby jej wykorzystania we własnej pracy dydaktycznej, poprzez prowadzenie lekcji otwartych, szkolenie Rady Pedagogicznej oraz udostępnianie materiałów i narzędzi niezbędnych do prowadzenia zajęć z zastosowaniem nowych metod (CLIL, Outdoor education, SEN). Planuje się również zapoznanie rodziców uczniów z nowatorskimi metodami, poprzez zaproszenie ich do udziału w lekcjach otwartych prowadzonych w oddziałach ich dzieci.
Chcemy wprowadzić na stałe do swojego warsztatu pracy innowacyjne metody stosowane z powodzeniem w innych placówkach europejskich, aby zmobilizować uczniów do samorozwoju i podniesienia ich wyników nauczania. Projekt ma także zmobilizować pozostałych nauczycieli i pracowników szkoły do podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności językowych, również w celu „przyłamania barier” i wzięcia udziału w projektach mobilności nauczycieli w przyszłości.
Udział w projekcie "Szkoła na miarę Europy" ma przynieść Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach długofalowe korzyści. Podniesienie kompetencji językowych kadry nauczycielskiej oraz kadry zarządzającej pociągnie za sobą możliwość łatwiejszego nawiązywania kontaktów międzynarodowych z placówkami partnerskimi, ale także ułatwi wymianę uczniowską, którą planujemy zorganizować w przyszłości. Dzięki tym działaniom podniesiemy europejski wymiar szkoły oraz wypromujemy naszą placówkę na arenie lokalnej i międzynarodowej. Wykorzystywanie w praktyce nowatorskich i atrakcyjnych metod nauczania, a także dysponowanie kadrą zainteresowaną osobistym i zawodowym rozwojem, posługującą się językiem angielskim, korzystającą z zagranicznych form szkolenia i wymiany doświadczeń w międzynarodowym gronie, osadzi placówkę w gronie szkół rozwijających się, poszerzających swoją ofertę edukacyjną, również w oparciu o europejskie rozwiązania i standardy. Szkoła podniesie swój prestiż jako placówka innowacyjna, stale dążąca do podnoszenia wyników nauczania, wzbudzająca zaufanie wśród uczniów i ich rodziców, umożliwiająca uczniowi zdobycie kompetencji kluczowych przygotowując go do funkcjonowania w wielokulturowym świecie.