• FERS

          • Regulamin

          • REGULAMIN REKRUTACJI UCZESTNIKÓW PROJEKTU
            SZKOŁA WŁĄCZAJĄCA I DOSTRZEGAJĄCA RÓŻNORODNOŚĆ” REALIZOWANEGO
            W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 IM. ŚW. KAZIMIERZA W KARTUZACH
            W RAMACH AKCJI KA122-SCH MOBILNOŚĆ KADRY EDUKACJI SZKOLNEJ PROGRAMU FERS

              

            § 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE

            1. Regulamin określa zasady rekrutacji uczestników do projektu „Szkoła włączająca i dostrzegająca różnorodność”.
            2. Regulamin oraz dokumenty rekrutacyjne dostępne są u Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach.

             § 2. INFORMACJE O PROJEKCIE

            1. Projekt FRSE numer PL01-KA122-SCH-00128406 „Szkoła włączająca i dostrzegająca różnorodność ” jest realizowany w Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach w okresie od 31.12.2023 r. do 31.06.2025 r.
            2. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej
              w ramach akcji KA122-SCH – „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry szkolnej”.
            3. Projekt zakłada 15 mobilności obejmujących udział w kursach metodycznych.
            4. Uczestnicy zostaną objęci przygotowaniem kulturowym oraz językowym (15h języka angielskiego).
            5. Językiem projektu jest język polski, natomiast językiem komunikacji język polski oraz język angielski.
            6. Projekt skierowany jest do nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza
              w Kartuzach zainteresowanych doskonaleniem swojego warsztatu pracy
              w międzynarodowym gronie.
            7. Udział w projekcie jest bezpłatny.

            § 3. CELE PROJEKTU

            Głównym celem projektu jest polepszenie jakości pracy szkoły i nadanie jej wymiaru europejskiego, poprzez zdobycie nowych kwalifikacji przez reprezentantów grona pedagogicznego oraz kadrę zarządzającą, dzięki udziałowi w mobilnościach zagranicznych.

            W odniesieniu do zdiagnozowanych obszarów, wymagających poprawienia, opracowano szczegółowy plan działań, pozwalających na doskonalenie zawodowe. Nauczyciele, pedagodzy i dyrekcja podzielą się nowo zdobytymi umiejętnościami i doświadczeniem z pozostałymi pracownikami szkoły, a także wdrożą je w proces nauczania i życie szkoły.

            Zaplanowano szkolenia metodyczne, specjalistyczne :

            1. Szkoła Podstawowa nr 1 jako placówka publiczna boryka się z wieloma potrzebami. W wyniku ewaluacji wewnętrznej, analizy potrzeb uczniów i nauczycieli oraz mocnych i słabych stron sposobu nauczania. Wyciągnięto następujące cele. Wszystkie zebrane dane zostały przeanalizowane przez kadrę zarządczą, przedstawicieli organu prowadzącego, przedstawicieli kadry pedagogicznej i niepedagogicznej. Wymienione grono osób przedyskutowało uzyskane wyniki i zarekomendowało, aby w najbliższym czasie, w tym również w niniejszym projekcie, skupić się na następujących potrzebach: 1. Kadra administracyjna boryka się z brakiem możliwości samorozwoju w ramach szkoleń co przekłada się na mało efektywną pracę. Dzięki możliwości wyjazdu na kurs Coaching and Mentoring to Support Teachers sekretarki jak i wicedyrektorka skorzystają z możliwości jakie daje im szkolenie i przyczyni się do dobrego samopoczucia mentorów jak i reszty pracowników, którym przekażą zdobytą wiedzę.

            2. Stress Management and Recognition : Key strategies for Teachers. Ostatnie trzy lata, czyli stres związany z pandemią na świecie, praca zdalna i brak bezpośredniego kontaktu z ludźmi, a potem nagły powrót do codziennej pracy stacjonarnej negatywnie wpłynęły na radzenie sobie ze stresem oraz na wypalenie zawodowe. Dzięki mobilności pracownicy zdobędą wiedzę w jaki sposób skutecznie radzić sobie ze stresem i jak zastosować tę strategię.

            3.Ewaluacja wykazała, jak trudno jest zainteresować dzieci tematem, gdy brak nauczycielom narzędzi IT. Mobilność Robotics and STEM in education pozwoli znaleźć te narzędzia oraz efektywnie je wykorzystywać w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

            4. Immigrants and Refugees. W wyniku wojny na Ukrainie wszyscy borykamy się z problemem uchodźczym. Mimo, że nasza szkoła poradziła sobie z nim bardzo dobrze, wciąż są nauczyciele, którzy chcieliby w bardziej efektywny sposób rozwinąć swoje umiejętności w pracy z uchodźcami. Dlatego kurs ten będzie idealny w likwidacji barier językowych i w pomocy dzieciom z traumą wojenną.          
            5. Green Future. Każdej szkole również i naszej brakuje wiedzy i narzędzi do przekazywania problemu globalnego ocieplania się klim

            Udział w projekcie istotnie wpłynie na nauczycieli, uczniów oraz wizerunek SP 1 w Kartuzach. Przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia oraz zarządzania. Kadra nauczycielska nabędzie nowe umiejętności niezbędne do innowacyjnego nauczania, podniesie swoją znajomość języka, a kontakty międzynarodowe sprawią, że szkoła nabierze europejskiego charakteru. Dzięki zrealizowanym działaniom, spodziewamy się wzrostu prestiżu szkoły
            w środowisku lokalnym oraz zaistnienie na arenie międzynarodowej. 

             § 4. ZESPÓŁ REKRUTACYJNY

            Dyrektor szkoły powołuje zespół rekrutacyjny. Do zadań zespołu należy zrekrutowanie uczestników, optymalnie odpowiadających adekwatności mobilności, podejmowanych dla potrzeb poprawy jakości pracy szkoły.

            Opracowano kryteria sprawiedliwej, zgodnej z zasadą równości szans rekrutacji oraz przejrzystą i spójną procedurę wyboru.

            § 5. ZASADY REKRUTACJI

            W celu zapewnienia równego dostępu do informacji o projekcie oraz zachowania zasad sprawiedliwej rekrutacji wobec wszystkich zainteresowanych projektem nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza
            w Kartuzach podjęte zostaną następujące działania:

                    1. Zamieszczenie informacji o prowadzonej rekrutacji oraz regulaminu uczestnictwa na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim oraz w zakładce programu FERS na szkolnej stronie internetowej.
                    2. Zgodnie z przyznanym dofinansowaniem w mobilnościach udział weźmie kadra zarządzająca szkoły, 15 pracowników.
                    3. W przygotowaniach językowo – kulturowych przed wyjazdem uczestników oraz w lekcjach otwartych i prezentacjach innowacyjnych metod nauczania, które uczestnicy mobilności zorganizują po powrocie, mogą wziąć udział wszyscy nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach.
                    4. Rekrutacja do projektu trwa od 03.11.2023r.
                    5. Nauczyciele zainteresowani udziałem w projekcie przedłożą do koordynatora projektu wypełnioną ankietę rekrutacyjną (załącznik nr 1 do regulaminu). Ostateczny termin złożenia ankiety upływa z dniem 01.12.2023r.  Kandydaci, których ankiety będą najwyżej ocenione, przystąpią do testu językowego przewidzianego na dzień 1.03.2024r.
                    6. Kryteria brane pod uwagę przy rekrutacji nauczycieli do udziału w projekcie:

            6.1. kwalifikacje zawodowe nauczyciela odpowiadające specyfikacji mobilności,

            6.2. motywacja nauczyciela do wzięcia udziału w mobilności,

            6.3. gotowość do udziału w działaniach na wszystkich etapach trwania projektu
             (przygotowanie, mobilność, wdrożenie i upowszechnienie rezultatów),

            6.4. stopień znajomości języka angielskiego, w oparciu o przeprowadzone rozmowy - po I wstępnej rekrutacji i wyłonieniu uczestników.

            *W przypadku kursów metodycznych - kwalifikacja co najmniej B1.

            6.5. spełnione kryteria formalne kandydata wynikające z zasad programu FERS.

            6.6. dotychczasowe zaangażowanie w opracowanie projektu oraz w działania z nim związane - część nauczycieli była zaangażowana w działania związane z projektem już od momentu powstawania wniosku aplikacyjnego, dlatego też, będzie to dodatkowym atutem w procesie rekrutacji.

            Zadeklarowanie uczestniczenia w projekcie zobowiązuje nauczyciela do aktywnego podejmowania działań projektowych przez cały okres jego realizacji!

             § 6. PRZEBIEG REKRUTACJI

            Rekrutacja do projektu przebiegać będzie dwuetapowo:

            1. Nauczyciele zainteresowani wyjazdem wypełnią arkusz rekrutacyjny, na podstawie którego możliwe będzie zakwalifikowanie poszczególnych nauczycieli do drugiego etapu. Pierwsze posiedzenie zespołu rekrutacyjnego będzie miało miejsce dnia 10.12.2023r. W trakcie spotkania członkowie komisji dokonają analizy złożonych ankiet i zakwalifikują do drugiego etapu nauczycieli, którzy najbardziej odpowiadają profilom uczestników projektu.

            1.03.2024r. wśród nauczycieli wyłonionych podczas pierwszego etapu rekrutacji zostanie przeprowadzony test językowy, którego wynik ostatecznie rozstrzygnie czy dany nauczyciel będzie zakwalifikowany do mobilności. 5.03.2024r. odbędzie się drugie posiedzenie, w wyniku którego zostaną wyłonieni uczestnicy projektu oraz nauczyciele zakwalifikowani na listę rezerwową. Na tym etapie zostanie również wzięte pod uwagę dotychczasowe zaangażowanie kandydatów w opracowanie projektu. Przed podjęciem finalnej decyzji o zakwalifikowaniu nauczyciela do projektu, zespół rekrutacyjny zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej z każdym z kandydatów. Ostateczna decyzja o zakwalifikowaniu danego kandydata do mobilności będzie oparta o wszystkie kryteria rekrutacji.

            1. Nauczyciele przystępujący do projektu składają pisemną deklarację uczestnictwa w projekcie i wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych w związku
              z działaniami projektowymi.
            2. Lista uczestników projektu zakwalifikowanych na poszczególne wyjazdy zostanie podana do publicznej wiadomości 30.03.2024r.

            § 7. OBOWIĄZKI UCZESTNIKÓW PROJEKTU

            1. Uczestnik zobowiązuje się do:
            • przestrzegania regulaminu uczestnictwa w projekcie;
            • regularnego uczestniczenia we wszystkich spotkaniach organizowanych przez koordynatora w celu omówienia postępów realizacji projektu;
            • terminowego wykonywania przydzielonych w projekcie zadań;
            • tworzenia i opracowywania materiałów niezbędnych do realizacji poszczególnych działań przewidzianych na wszystkich etapach trwania projektu;
            • prekursorzy nowych metod podzielą się wiedzą i zaprezentują praktyczne sposoby jej wykorzystania we własnej pracy dydaktycznej, poprzez prowadzenie lekcji otwartych, szkolenie Rady Pedagogicznej oraz udostępnianie materiałów i narzędzi niezbędnych do prowadzenia zajęć z zastosowaniem nowych metod. Planuje się również zapoznanie rodziców uczniów z nowatorskimi metodami, poprzez zaproszenie ich do udziału w lekcjach otwartych prowadzonych w oddziałach ich dzieci;
            • promowania projektu wśród społeczności szkolnej i lokalnej oraz na skalę międzynarodową;
            • doskonalenia znajomości języka angielskiego, warsztatu metodycznego oraz umiejętności TIK;
            • godnego wypełniania swoich obowiązków na forum międzynarodowym.

            § 8. ZASADY REZYGNACJI Z UDZIAŁU W PROJEKCIE

            1. Nauczyciel ma prawo do rezygnacji z udziału w projekcie po złożeniu pisemnego oświadczenia o rezygnacji potwierdzonego własnoręcznym podpisem – Załącznik 2.
            2. W przypadku zakwalifikowania się nauczyciela na wyjazd i jego rezygnacji z tego wyjazdu, w wyjeździe uczestniczyć będzie nauczyciel z listy rezerwowej, którego kwalifikacje oraz stopnień znajomości języka angielskiego są zbliżone do kwalifikacji i poziomu językowego uczestnika składającego rezygnację. Jeżeli przed podjęciem decyzji o rezygnacji zostały dokonane płatności na nazwisko pierwotnie wybranego uczestnika, uczestnik rezygnujący z wyjazdu jest zobowiązany ponieść wszelkie koszty finansowe powstałe na skutek zmiany nazwiska na bilecie lotniczym czy odwołania rezerwacji.

            § 9. INFORMACJA O WYNIKACH REKRUTACJI

             Z posiedzenia zespołu rekrutacyjnego zostanie sporządzony protokół, zawierający datę posiedzenia, imiona i nazwiska oraz podpisy członków komisji, jak również listę nauczycieli zakwalifikowanych do wyjazdu. Ww. lista zostanie wywieszona na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim oraz opublikowana na szkolnej stronie internetowej w zakładce „FERS” nie później niż 30.03.2024r.

            § 10. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

            1. Koordynator zastrzega sobie prawo zmiany postanowień niniejszego regulaminu
              w przypadku zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności niezależnych od niego.
            2. W przypadkach spornych, nieuregulowanych postanowieniami niniejszego regulaminu,
              a dotyczących udziału w projekcie, decyzję podejmie komisja złożona z przedstawiciela dyrekcji szkoły, koordynatora i co najmniej jednego nauczyciela znającego założenia projektu.
            3. Aktualna treść regulaminu jest dostępna w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce FERS.