• Justyna Wenta

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA

Na początku roku szkolnego nauczyciel zapoznaje uczniów z wymaganiami programowymi na poszczególne oceny oraz informuje o sposobie oceniania.

1.  CO PODLEGA OCENIANIU

· wiadomości - opanowanie podstawowych pojęć i poprawne stosowanie terminów, wykonywanie obliczeń w różnych sytuacjach praktycznych, posługiwanie się własnościami figur, a także językiem symboli i wyrażeń algebraicznych;

· umiejętności – analizowanie i wnioskowanie na podstawie wykresów, diagramów, wykorzystanie wiedzy w praktyce, korzystanie z różnych źródeł wiedzy;

· postawa – współpraca w zespole, autoprezentacja, samodzielność, twórczość w pracy, komunikowanie się.

1.  PROCEDURY BIEŻĄCEGO OCENIANIA

Formy pisemne:

·       Prace klasowe, są obowiązkowe, (obejmują treści po zakończeniu omawiania każdego działu są zapowiedziane, co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem i określonym zakresem materiału. W ciągu tygodnia może być nie więcej niż trzy prace klasowe zapisane w dzienniku lekcyjnym, z tygodniowym wyprzedzeniem, w różnych dniach tygodnia.

·       Krótkie sprawdziany, obowiązkowe - zapowiedziane  (10 – 20 minutowe) sprawdzające umiejętności z bieżąco przerabianego materiału w ilości, o której decyduje nauczyciel,ewentualne poprawy ocen niedostatecznych  po ustaleniu z nauczycielem w terminie 2 tygodni.

·       Zadania domowe  - uczniowie mogą nie mieć zadania domowego bez podania powodu trzykrotnie w semestrze, kolejnym razem – ocena niedostateczna ( zgłaszają nauczcielowi na początku lekcji)

Formy ustne:

1. Odpowiedź ustna

2. Prezentacja multimedialna

3. Sukcesy w konkursach (udział i wyróżnienia w konkursach międzyszkolnych,  awans do następnego etapu lub osiągnięcie tytułu laureata w konkursach matematycznych,

4. Aktywność na lekcji: częste zgłaszanie się na lekcji i udzielanie poprawnych odpowiedzi, rozwiązywanie zadań dodatkowych w czasie lekcji oraz po lekcjach, aktywną pracę w grupach.

5.  Nauczyciel w procesie nauczania stosuje ocenianie kształtujące.

1.  OCENA UCZNIÓW REALIZUJĄCYCH PROGRAM DOSTOSOWANIA DO MOŻLIWOŚCI UCZNIA

Uczniowie z opinią o dostosowaniu wymagań oraz dysfunkcjami określonymi w opinii lub orzeczeniu poradni psychologiczno-pedagogicznej realizują zadania na miarę swoich możliwości. Na sprawdzianach otrzymują zadania adekwatne do tych realizowanych na lekcji. W przypadku czynienia postępów otrzymują ocenę pozytywną, natomiast, gdy nie wykazują starań i nie wykonują postępów na miarę swoich możliwości, negatywną.

1.  POPRAWA UZYSKIWANYCH WYNIKÓW
            • Uczeń, który otrzymał z pracy klasowej, sprawdzianie ocenę niedostateczną, ma prawo do poprawy w terminie 2 tygodni od podania wyników, po ustaleniu terminu z nauczycielem.
            • W przypadku nieobecności ucznia na pracy klasowej, sprawdzianie uczeń zobowiązany jest do jej napisania w przeciągu 2 tygodni od chwili powrotu do szkoły. W przypadku nie stawienia się na umówiony termin, nauczyciel dokonuje czynności oceniających ucznia, po powrocie do szkoły, na najbliższej lekcji.
            • Ocena z poprawy wpisywana jest obok lub obok otrzymanej oceny wcześniej z taka samą wagą jaką miała ocena poprawiana.
            1. OCENIANIE SEMESTRALNE, ROCZNE

1)   Ocena semestralna, roczna ustalana zostaje na podstawie ocen cząstkowych według następującej hierarchii ważności. W pierwszej kolejności o ocenie końcowej decydują prace klasowe i sprawdziany, następnie kartkówki i odpowiedzi ustne, kolejne są:  praca na lekcji, aktywność i inne.

2)    Ocena semestralna, roczna nie jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych zaś średnia ważona jest jedynie pomocą w celu wystawienia oceny.

Załączniki:

• Sala